NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Juvit D3

Spis treści

Juvit D3 - skład

1 ml preparatu zawiera 0,5 mg cholekalcyferolu (co odpowiada 20 000 j.m. witaminy D3). 1 kropla zawiera ok. 0,015 mg cholekalcyferolu (ok. 590 j.m. witaminy D3).

Juvit D3 - działanie

Witamina D3 (cholekalcyferol) należy do witamin z grupy D. Ulega przekształceniu do aktywnych postaci: 25-hydroksycholekalcyferolu (25(OH)D3), 1,25-dihydroksycholekalcyferolu (1,25(OH)2D3) oraz 24,25-dihydroksycholekalcyferolu (24,25(OH)2D3), które pełnią rolę hormonów. Cholekalcyferol powstaje w organizmie człowieka w obrębie skóry z 7-dehydrocholesterolu pod wpływem światła nadfioletowego. Synteza w skórze pokrywa tylko niewielką część zapotrzebowania, jej głównym źródłem jest pokarm. Podstawową właściwością metabolitów witaminy D3 jest zwiększanie wchłaniania wapnia i fosforanów. Witamina D poprzez pobudzanie wytwarzania swoistego białka w jelicie, ułatwia wiązanie, a następnie transport wapnia do krwi. Powoduje także zwiększenie wchłaniania wapnia i fosforanów w obrębie nerek. W kościach zwiększa osteolizę osteoklasyczną oraz zwiększa aktywność osteoklastów. Wszystkie te działania prowadzą do zwiększenia stężenia wapnia we krwi i pobudzenia prawidłowego tworzenia i mineralizacji kości. Witamina D3 po podaniu doustnym wchłaniana jest dobrze w jelicie cienkim. W procesie wchłaniania niezbędną rolę odgrywają kwasy żółciowe. Witamina D3 i jej metabolity łączą się w krwiobiegu z białkiem – transkalcyferyną (α2-globulina). Witamina D3 i jej metabolity magazynowane są w wątrobie, tkance tłuszczowej i mięśniach, skąd są stopniowo uwalniane. T0,5 dla poszczególnych związków wynoszą odpowiednio: 1,25(OH)2D3 - 5-8 h, witamina D3 - 4-5 dni, 25(OH)D3 - 10-20 dni, 24,25(OH)2D3 - 15-40 dni. Witamina D3 oraz jej metabolity wydalane są głównie z żółcią w połączeniu z kwasem glukuronowym, glicyną i tauryną oraz w niedużych ilościach w moczu.

Juvit D3 - wskazania

Zapobieganie krzywicy u dzieci. Zapobieganie schorzeniom gdy stwierdzono ryzyko niedoboru witaminy D3. Leczenie krzywicy i osteomalacji wywołanych niedoborem witaminy D3.

Juvit D3 - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperkalcemia. Kamica nerkowa. Sarkoidoza. Brak aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu w wątrobie i w nerkach.

Juvit D3 - ostrzeżenia

Jednoczesne przyjmowanie preparatu z innymi lekami lub preparatami spożywczymi zawierającymi witaminę D (np. złożone preparaty witaminowo-mineralne) może prowadzić do przedawkowania. Podczas stosowania witaminy D3 przez długi okres lub w dawkach większych niż 1000 j.m. na dobę należy monitorować stężenie wapnia w surowicy. Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów leczonych tiazydowymi środkami moczopędnymi, a także w okresie ciąży.

Juvit D3 - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Hiperkalcemia wywołana nadmiarem witaminy D oraz metabolity przenikające przez łożysko mogą działać teratogennie. Zalecane dzienne spożycie witaminy D wg IŻŻ dla kobiet w okresie ciąży i laktacji wynosi 400 j.m., natomiast preparat zawiera w jednej kropli ok. 590 j.m. witaminy D3. Witamina D3 i jej metabolity przenikają do mleka matek karmiących. Nie obserwowano przedawkowania u dzieci karmionych piersią.

Juvit D3 - efekty uboczne

Działania niepożądane nie występują przy podawaniu w zalecanych dawkach. Przyjmowanie witaminy D3 w większych dawkach powoduje hiperwitaminozę oraz hiperkalcemię i związane z tym objawy. Mogą wystąpić: uszkodzenia mięśnia sercowego, ból głowy, utrata łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, hiperkalciuria, uszkodzenie nerek, wielomocz, ból mięśni i stawów, zwapnienia ektopowe, uczucie suchości w jamie ustnej.

Juvit D3 - interakcje

Równoczesne stosowanie z diuretykami tiazydowymi zwiększa ryzyko hiperkalcemii. Przy równoczesnym podawaniu preparatów wapnia należy monitorować stężenie wapnia w surowicy. Niektóre środki przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina, fenobarbital, fenytoina i prymidon) mogą zwiększać zapotrzebowanie na witaminę D3. Cholestyramina, kolestypol czy neomycyna mogą zmniejszać wchłanianie witaminy D3. Równoczesne podawanie witaminy D3 z glikozydami nasercowymi może nasilić ich toksyczne działanie (zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca). Glikokortykosteroidy mogą osłabiać działanie witaminy D3.

Juvit D3 - dawkowanie

Doustnie. Zapobiegawczo. Dorośli: 1-2 krople (590-1180 j.m.) na dobę. Dzieci w 2 rż. (zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych): 1-2 krople (590-1180 j.m.) na dobę. Niemowlęta od 2 tyg. życia do końca 1 rż.: - korzystające ze spacerów: 1 kropla (590 j.m.) na dobę, - wcześniaki, bliźnięta i niemowlęta w złych warunkach życiowych: 1-2 krople (590-1180 j.m.) na dobę. Leczniczo - krzywica i osteomalacja wywołana niedoborem witaminy D: 2-8 kropli (1180-4720 j.m.) na dobę, przez cały rok. Niemowlętom i małym dzieciom preparat można podawać w łyżce napoju lub pokarmu.

Juvit D3 - uwagi

Cholekalcyferol uważany jest za bezpieczny i nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
Podobne artykuły
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Dieta przy niedoczynności tarczycy - co jeść? Czego unikać?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama