Kalium hypermanganicum Galena

Spis treści

Kalium hypermanganicum Galena - Skład

1 tabl. zawiera 100 mg nadmanganianu potasu.

Kalium hypermanganicum Galena - Działanie

Nadmanganian potasu jest nieorganicznym związkiem manganu o właściwościach utleniających; stosowany miejscowo w postaci roztworu działa odkażająco i ściągająco.

Reklama

Kalium hypermanganicum Galena - Wskazania

0,05% roztwór wodny nadmanganianu potasu jest stosowany miejscowo jako lek odkażający do przemywania skóry, ropiejących ran, owrzodzeń, a także rąk. 0,025% roztwór wodny nadmanganianu potasu jest stosowany miejscowo jako lek odkażający do płukania błon śluzowych, gardła i jamy ustnej.

Kalium hypermanganicum Galena - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na nadmanganian potasu. Nie stosować leku doustnie i do przemywania oczu.

Kalium hypermanganicum Galena - Ostrzeżenia

Roztworów wodnych preparatu nie należy stosować w dużych stężeniach i długotrwale, gdyż mogą wywoływać podrażnienia skóry oraz błon śluzowych. Należy zaprzestać stosowania leku, gdy wystąpią objawy podrażnienia. Nie wolno połykać roztworu w czasie płukania błon śluzowych gardła i jamy ustnej.

Kalium hypermanganicum Galena - Ciąża

Lek nie powinien być stosowany w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Kalium hypermanganicum Galena - Efekty uboczne

Wielokrotne stosowanie roztworów 0,025% i 0,05% może spowodować silne podrażnienie i zabarwiać skórę na brązowo. Podczas stosowania na błony śluzowe jamy ustnej może wystąpić nieprzyjemny smak w ustach, przebarwienie zębów, błon śluzowych, nudności, wymioty. Wdychanie oparów roztworów nadmanganianu potasu może prowadzić do powstania obrzęków dróg oddechowych.

Kalium hypermanganicum Galena - Dawkowanie

Preparat jest przeznaczony do przygotowania roztworu do stosowania miejscowego. Do przemywania skóry, ropiejących ran, owrzodzeń i rąk (0,05% roztwór): 1 tabl. rozpuścić w 200 ml (1 szklance) przegotowanej wody; roztwór powinien być purpurowy. Do płukania błon śluzowych jamy ustnej i gardła (0,025% roztwór): 1 tabl. rozpuścić w 400 ml (2 szklanki) przegotowanej wody; roztwór powinien być różowy. <u>Sposób podania.</u> Roztwory należy zużyć bezpośrednio po przygotowaniu.

Kalium hypermanganicum Galena - Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->