Znajdź lek

Kalium hypermanganicum Galena

Spis treści

Działanie

Nadmanganian potasu jest nieorganicznym związkiem manganu o właściwościach utleniających; stosowany miejscowo w postaci roztworu działa odkażająco i ściągająco.

Wskazania

0,05% roztwór wodny nadmanganianu potasu jest stosowany miejscowo jako lek odkażający do przemywania skóry, ropiejących ran, owrzodzeń, a także rąk. 0,025% roztwór wodny nadmanganianu potasu jest stosowany miejscowo jako lek odkażający do płukania błon śluzowych, gardła i jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować doustnie i do przemywania oczu. Nie należy stosować w dużych stężeniach i długotrwale. Należy zaprzestać stosowania preparatu, gdy wystapią objawy podrażnienia. Nie połykać podczas płukania błon śluzowych gardła i jamy ustnej.

Ciąża i laktacja

Nie wolno stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, ze względu na brak danych na temat stosowania preparatu u kobiet w ciąży i podczas okresu karmienia.

Działania niepożądane

Wielokrotne stosowanie roztworów 0,025% i 0,05% może spowodować silne podrażnienie i zabarwiać skórę na brązowo. Podczas stosowania na błony śluzowe jamy ustnej może wystąpić nieprzyjemny smak w ustach, przebarwienie zębów, błon śluzowych, nudności, wymioty. Wdychanie oparów roztworów nadmanganianu potasu może prowadzić do powstania obrzęków dróg oddechowych.

Dawkowanie

Preparat jest przeznaczony do przygotowania roztworu do stosowania miejscowego. Do przemywania skóry, ropiejących ran, owrzodzeń i rąk (0,05% roztwór): 1 tabl. rozpuścić w 200 ml przegotowanej wody. Do płukania błon śluzowych jamy ustnej i gardła (0,025% roztwór): 1 tabl. rozpuścić w 400 ml wody. Roztwory należy zużyć bezpośrednio po przygotowaniu.

Uwagi

Pharmindex