Kalium hypermanganicum Galena

Reklama

Działanie

Nadmanganian potasu jest nieorganicznym związkiem manganu o właściwościach utleniających; stosowany miejscowo w postaci roztworu działa odkażająco i ściągająco.

Wskazania

0,05% roztwór wodny nadmanganianu potasu jest stosowany miejscowo jako lek odkażający do przemywania skóry, ropiejących ran, owrzodzeń, a także rąk. 0,025% roztwór wodny nadmanganianu potasu jest stosowany miejscowo jako lek odkażający do płukania błon śluzowych, gardła i jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nadmanganian potasu. Nie stosować leku doustnie i do przemywania oczu.

Środki ostrożności

Roztworów wodnych preparatu nie należy stosować w dużych stężeniach i długotrwale, gdyż mogą wywoływać podrażnienia skóry oraz błon śluzowych. Należy zaprzestać stosowania leku, gdy wystąpią objawy podrażnienia. Nie wolno połykać roztworu w czasie płukania błon śluzowych gardła i jamy ustnej.

Ciąża i laktacja

Lek nie powinien być stosowany w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Wielokrotne stosowanie roztworów 0,025% i 0,05% może spowodować silne podrażnienie i zabarwiać skórę na brązowo. Podczas stosowania na błony śluzowe jamy ustnej może wystąpić nieprzyjemny smak w ustach, przebarwienie zębów, błon śluzowych, nudności, wymioty. Wdychanie oparów roztworów nadmanganianu potasu może prowadzić do powstania obrzęków dróg oddechowych.

Dawkowanie

Preparat jest przeznaczony do przygotowania roztworu do stosowania miejscowego. Do przemywania skóry, ropiejących ran, owrzodzeń i rąk (0,05% roztwór): 1 tabl. rozpuścić w 200 ml (1 szklance) przegotowanej wody; roztwór powinien być purpurowy. Do płukania błon śluzowych jamy ustnej i gardła (0,025% roztwór): 1 tabl. rozpuścić w 400 ml (2 szklanki) przegotowanej wody; roztwór powinien być różowy. Sposób podania. Roztwory należy zużyć bezpośrednio po przygotowaniu.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex