Znajdź lek

Ketoprofen LGO

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego, pochodna kwasu fenylopropionowego. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn i leukotrienów. Po zastosowaniu miejscowym, stężenie ketoprofenu w tkankach w okolicy miejsca podania (błona maziowa, torebka stawowa, tkanka wewnątrztorebkowa, tkanka tłuszczowa) jest podobne, jak po podaniu doustnym, natomiast stężenie w osoczu jest ok. 60-krotnie mniejsze. Ketoprofen w małej ilości kumuluje się w organizmie. Metabolizowany jest w wątrobie, a wydalany w moczu w postaci nieaktywnych metabolitów.

Wskazania

Bóle pourazowe mięśni i stawów, bóle reumatyczne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketoprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku oraz na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Występująca w wywiadzie nadwrażliwość (objawy astmy, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa) na ketoprofen, kwas tiaprofenowy lub inne NLPZ, fenofibrat, kwas acetylosalicylowy. Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Należy unikać bezpośrednio światła słonecznego, nawet wówczas gdy niebo jest zachmurzone, a także promieni UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tyg. po zaprzestaniu stosowania leku. Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu, filtrów UV lub perfum. Nie stosować od 6 miesiąca ciąży. Nie stosować na skórę uszkodzoną lub zmienioną chorobowo (np. otwarta rana, egzema, trądzik) oraz w okolice oczu bądź na oczy i na błony śluzowe. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek reakcji w obrębie skóry, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu preparatów zawierających oktokryl (czynnik ochronny przed światłem słonecznym występujący w wielu kosmetykach) należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami krążenia, zaburzeniami czynności nerek lub wątroby (ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych). Leku nie należy stosować pod opatrunki okluzyjne. Lek zawiera alkohol, mogący powodować wysuszenie i podrażnienie skóry. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania ketoprofenu u dzieci poniżej 15 lat.

Ciąża i laktacja

Brak danych klinicznych dotyczących miejscowego stosowania ketoprofenu w czasie ciąży. Ketoprofen o działaniu ogólnym można stosować do 6 miesiąca ciąży, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. W III trymestrze ketoprofen może spowodować uszkodzenie nerek, serca lub płuc płodu, a także przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego oraz może być przyczyną przedłużonego krwawienia zarówno matki, jak i płodu. Stosowanie leku od 6 miesiąca ciąży jest przeciwwskazane. Nie należy stosować leku u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Niezbyt często: miejscowe reakcje skórne takie jak rumień, świąd, pieczenie, wysypka. Rzadko: nadwrażliwość na światło, pęcherzykowe zapalenie skóry, pokrzywka, ciężkie reakcje skórne takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione. Bardzo rzadko: nasilenie występującej wcześniej niewydolności nerek. Częstość nieznana: donoszono o miejscowych reakcjach skórnych (reakcje nadwrażliwości), które mogą się rozprzestrzeniać poza miejsce stosowania leku; u pacjentów z alergią na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ może wystąpić napad astmy oskrzelowej. Inne działania (wpływ na przewód pokarmowy, nerki) wynikają z przenikania substancji czynnej przez skórę, są więc uzależnione od ilości użytego żelu, leczonej powierzchni skóry, stopnia wchłaniania przez tkankę, czasu trwania terapii oraz zastosowania lub braku opatrunku.

Interakcje

Nie opisano interakcji ketoprofenu stosowanego miejscowo z innymi lekami.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Dorośli i dzieci powyżej 15 lat: niewielką ilość żelu nanieść na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut, stosować 2-3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 15 g (ok. 28 cm wyciskanego żelu). Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.

Uwagi

Podczas długotrwałego stosowania zaleca się używanie rękawiczek ochronnych. Leczone miejsca należy chronić przez noszenie odpowiednich ubrań.

Pharmindex