ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Ketoprofen Ziaja

Spis treści

Reklama

Ketoprofen Ziaja - skład

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Reklama

Ketoprofen Ziaja - działanie

Lek zawiera ketoprofen - pochodną kwasu fenylopropionowego i należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Po zastosowaniu miejscowym stężenie leku w tkankach w okolicy miejsca podania jest podobne jak po podaniu doustnym, natomiast stężenie w osoczu jest ok. 60-krotnie mniejsze. Biodostępność ketoprofenu w postaci żelu wynosi około 5% w porównaniu do postaci doustnej. Ketoprofen wiąże się z białkami osocza krwi prawie w 99%. Jest metabolizowany w wątrobie. Wydalany jest głównie przez nerki, w postaci glukuronianów.

Reklama

Ketoprofen Ziaja - wskazania

Miejscowe leczenie: bólów mięśniowo-szkieletowych spowodowanych urazami sportowymi (skręcenia i uszkodzenia powysiłkowe); zapalenia mięśni i stawów; bólów okolicy lędźwiowej w dyskopatii; bólów reumatycznych. Lek można stosować w fizjoterapii, np. w zabiegach jonoforezy (z wykorzystaniem katody jako elektrody czynnej), fonoforezy.

Reklama

Ketoprofen Ziaja - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketoprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz kwas tiaprofenowy, fenofibrat, filtry UV lub perfumy. Występująca w wywiadzie nadwrażliwość (objawy astmy, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa) na ketoprofen, fenofibrat, kwas tiaprofenowy, kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na światło słoneczne (nawet gdy niebo jest zachmurzone), a także promieni UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tygodnie po zaprzestaniu stosowania leku. Nie stosować na uszkodzoną lub zmienioną chorobowo skórę, na błony śluzowe i okolice oczu. Podczas III trymestru ciąży. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat.

Reklama

Ketoprofen Ziaja - ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z niewydolnością krążenia, zaburzeniami czynności wątroby i nerek (ze względu na możliwość wystąpienia ogólnych działań niepożądanych), u chorych z astmą oskrzelową. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji skórnych w miejscu stosowania, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu leków zawierających oktokrylen, należy natychmiast przerwać leczenie. Nie stosować pod opatrunki okluzyjne. Zalecane jest chronienie leczonych obszarów skóry poprzez noszenie odzieży, podczas stosowania leku oraz do dwóch tygodni po zakończeniu leczenia, aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne (także solarium). Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi. Po każdorazowym zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym.

Reklama

Ketoprofen Ziaja - ciąża

Brak danych klinicznych dotyczących miejscowego stosowania ketoprofenu w czasie ciąży. Ketoprofen o działaniu ogólnym można stosować do 6 miesiąca ciąży, jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. W III trymestrze ketoprofen może spowodować uszkodzenie nerek, serca lub płuc płodu, a także przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego oraz może być przyczyną przedłużonego krwawienia zarówno matki, jak i płodu. Stosowanie leku jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosować leku u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Ketoprofen Ziaja - efekty uboczne

Niezbyt często: rumień, świąd, wyprysk, pieczenie. Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty. Bardzo rzadko: reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka, opuchnięcie twarzy, ust, języka, gardła lub tchawicy, które powodują trudności w oddychaniu lub przełykaniu (obrzęk naczynioruchowy), kontaktowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub zaostrzenie zaburzeń czynności nerek. Częstość nieznana: napad duszności (astmy) u pacjentów z uczuleniem na kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ.

Ketoprofen Ziaja - interakcje

Ketoprofen stosowany miejscowo w postaci żelu nawet w dużej ilości, tylko nieznacznie (około 5%) wchłania się do krwiobiegu. Z powodu małego stężenia w osoczu krwi po zastosowaniu miejscowym występowanie interakcji z innymi lekami jest mało prawdopodobne. Nie opisano interakcji ketoprofenu stosowanego miejscowo z innymi lekami.

Ketoprofen Ziaja - dawkowanie

Podanie na skórę. Dorośli i młodzież powyżej 15 lat: niewielką ilość żelu nanosić na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut. Stosować 2-3 razy na dobę. Ilość użytego żelu zależy od powierzchni bolącego miejsca. Maksymalna dobowa dawka wynosi 15 g. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.

Ketoprofen Ziaja - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!