Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Ketoprofenum Fastum

Spis treści

Reklama

Ketoprofenum Fastum - skład

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Reklama

Ketoprofenum Fastum - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wchłanianie ketoprofenu do krwioobiegu przez skórę zachodzi bardzo powoli. Po 5-8 h od miejscowego podania dawki 50-150 mg, stężenie ketoprofenu we krwi wynosi 0,08-0,15 μg/ml.

Reklama

Ketoprofenum Fastum - wskazania

Miejscowe leczenie bólów mięśni i stawów np. spowodowanych urazami (kontuzje wywołane uprawianiem sportu, urazy stawów z naderwaniem więzadeł bez zwichnięcia, uszkodzenia ścięgien i mięśni powstałe wskutek nadmiernego wysiłku). Miejscowe leczenie bólu w okolicy lędźwiowej w przebiegu dyskopatii.

Reklama

Ketoprofenum Fastum - przeciwwskazania

Znane reakcje nadwrażliwości (np. objawy astmy, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa) po podaniu ketoprofenu, fenofibratu, kwasu tiaprofenowego, kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą. Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu, filtrów UV lub perfum. Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Ekspozycja na światło słoneczne (nawet wówczas, gdy niebo jest zachmurzone), a także na promienie UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tyg. po zaprzestaniu leczenia. Nie stosować na skórę uszkodzoną, na otwarte rany lub skaleczenia, lub skórę zmienioną chorobwo (wyprysk, trądzik, zakażenia skóry). III trymestr ciąży. Dzieci

Reklama

Ketoprofenum Fastum - ostrzeżenia

Nie stosować pod opatrunki okluzyjne, na błony śluzowe ani w pobliżu oczu lub do oka. Miejscowe podanie dużych ilości preparatu może powodować ogólnoustrojowe działanie, w tym reakcje nadwrażliwości i astmę. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością krążenia, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, ponieważ opisywano pojedyncze przypadki ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Długotrwałe stosowanie może u niektórych pacjentów wywołać reakcje uczuleniowe lub miejscowe podrażnienia. Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku rozwoju jakichkolwiek reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu preparatów zawierających oktokrylen. Zalecane jest chronienie leczonych obszarów skóry przed światłem słonecznym, poprzez noszenie odzieży podczas stosowania leku i 2 tyg. po zaprzestaniu aplikacji. U pacjentów z padaczką w wywiadzie należy zachować ostrożność ze względu na zawartość w żelu pochodnej terpenowej (olejek lawendowy). U pacjentów z astmą oraz przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) polipami nosa, ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na aspirynę i (lub) leki z grupy NLPZ jest wyższe niż u reszty populacji.

Reklama

Ketoprofenum Fastum - ciąża

Brak danych dotyczących stosowania miejscowego leku. Poniższe informacje dotyczą ketoprofenu o działaniu ogólnym. W I i II trymestrze ciąży należy unikać stosowania ketoprofenu (bezpieczeństwo stosowania nie zostało ustalone). Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze. Ketoprofen stosowany w postaciach o działaniu ogólnym w III trymestrze ciąży może spowodować uszkodzenie nerek, serca lub płuc u płodu, a także przedwczesne zamknięcia przewodu tętniczego. NLPZ stosowane bezpośrednio przed porodem mogą być przyczyną przedłużonego czasu krwawienia zarówno u matki jak i płodu. Nie zaleca się stosowania u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Ketoprofenum Fastum - efekty uboczne

Niezbyt często: rumień, świąd, wyprysk, pieczenie. Rzadko: nadwrażliwość na światło, wyprysk pęcherzowy, pokrzywka. Bardzo rzadko: kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka, niewydolność nerek lub zaostrzenie zaburzeń czynności nerek. Pacjenci w podeszłym wieku są szczególnie narażeni na wystąpienie działań niepożądanych po podaniu NLPZ. Obserwowano przypadki miejscowych reakcji skórnych mogących następnie rozprzestrzeniać się poza miejsce zastosowania leku. Rzadko występowały przypadki ciężkich reakcji takich jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione.

Ketoprofenum Fastum - interakcje

Nie opisano interakcji preparatu z innymi lekami. Mimo to należy monitorować pacjentów przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwzakrzepowe.

Ketoprofenum Fastum - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli młodzież od 15 lat: nanieść cienką warstwę żelu (pasek żelu o długości 3-5 cm) na skórę w obrębie bolesnego miejsca i delikatnie wmasować w celu ułatwienia wchłaniania. Stosować 1-2 razy na dobę. Jeśli po 7 dniach stosowania leku objawy nie ustąpią, nasilą się lub wystąpią nowe objawy, należy dokonać ponownej oceny stanu pacjenta. Po każdorazowym zastosowaniu ręce należy dokładnie umyć, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Podczas długotrwałego stosowania zaleca się stosowanie rękawiczek ochronnych.

Ketoprofenum Fastum - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!