Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Krople żołądkowe

Spis treści

Reklama

Krople żołądkowe - skład

100 g kropli zawiera 25 g wyciągu ze świeżego ziela dziurawca (1:1), 25 g nalewki z liści mięty (1:18-20), 25 g nalewki z korzeni kozłka (1:4,0-4,5), 25 g nalewki gorzkiej (1:3,8-4,5 z korzeni goryczki, liści bobrka trójlistnego, owocni pomarańczy gorzkiej). Preparat zawiera 67–72% (v/v) etanolu.

Reklama

Krople żołądkowe - działanie

Tradycyjny preparat roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.

Reklama

Krople żołądkowe - wskazania

Tradycyjny preparat roślinny stosowany w przypadku braku łaknienia, a także dolegliwościach żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami.

Reklama

Krople żołądkowe - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne leku lub na mentol. Nadkwaśność, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, bóle w obrębie jamy brzusznej. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 lat.

Reklama

Krople żołądkowe - ostrzeżenia

Preparat zawiera maksymalnie 72% v/v etanolu (alkoholu), tzn. ok. 700 mg na dawkę jednorazową (40 kropli), co jest równoważne około 17 g piwa lub 7 g wina na dawkę jednorazową. Lek nie jest wskazany u osób z chorobami wątroby, padaczką i chorobą alkoholową. Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej ze względu na możliwość nasilenia zgagi. Pacjenci z kamicą żółciową i innymi schorzeniami dróg żółciowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej. Wyciąg z ziela dziurawca może powodować wystąpienie reakcji fotoalergicznej, należy unikać ekspozycji na słońce podczas stosowania leku. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania ziela dziurawca i korzenia goryczki u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Reklama

Krople żołądkowe - ciąża

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i laktacji.

Reklama

Krople żołądkowe - efekty uboczne

Możliwe działania niepożądane to alergie (głównie reakcje skórne, fotouczulenia). Możliwe wystąpienie zgagi.

Krople żołądkowe - interakcje

Ze względu na zawarty intrakt z dziurawca preparat może wykazywać interakcje z lekami metabolizowanymi przez wątrobę, w szczególności, gdy w metabolizmie uczestniczą izoenzymy CYP3A4 i CYP1A2 cytochromu P450. Może także ograniczać dostępność biologiczną werapamilu, warfaryny, cyklosporyny, digoksyny i teofiliny oraz zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W przypadku przyjęcia dziennej dawki dziurawca zawierającej mniej niż 1 mg hiperforyny i stosowania krócej niż 2 tyg., interakcje nie powinny wystąpić. Zawartość wyciągu z dziurawca w tym leku nie jest wysoka, ale nie oznacza się w nim zawartości hiperforyny, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i brać pod uwagę możliwość wystąpienia interakcji charakterystycznych dla ziela dziurawca.

Krople żołądkowe - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 30-40 kropli należy rozcieńczyć w 1/4 szklanki wody i wypić. Stosować doraźnie w razie wystąpienia dolegliwości żołądkowych lub 30 min przed posiłkiem w przypadku braku łaknienia. Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Krople żołądkowe - uwagi

Krople ze względu na zawartość etanolu i nalewki z kozłka mogą wywierać umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!