Źródło

Krople żołądkowe

Reklama

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w przypadku braku łaknienia, a także w dolegliwościach żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadkwasota, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 roku życia.

Środki ostrożności

Preparat zawiera maksymalnie 72% v/v etanolu (alkoholu), tzn. ok. 700 mg na dawkę jednorazową (40 kropli), co jest równoważne około 17 g piwa lub 7 g wina na dawkę jednorazową. Lek nie jest wskazany u osób z chorobami wątroby, padaczką i chorobą alkoholową. Intrakt z dziurawca może powodować wystąpienie reakcji fotoalergicznej, należy unikać ekspozycji na słońce podczas stosowania preparatu. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania ziela dziurawca i korzenia goryczki u osób poniżej 18 roku życia.

Ciąża i laktacja

Brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Alergie (głównie reakcje skórne, fotouczulenia). Możliwe wystąpienie zgagi.

Interakcje

Ze względu na zawarty intrakt z dziurawca preparat może wykazywać interakcje z lekami metabolizowanymi przez wątrobę, w szczególności, gdy w metabolizmie uczestniczą izoenzymy CYP3A4 i CYP1A2 cytochromu P450. Może także ograniczać dostępność biologiczną werapamilu, warfaryny, cyklosporyny, digoksyny i teofiliny oraz zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W przypadku przyjęcia dziennej dawki dziurawca zawierającej mniej niż 1 mg hiperforyny i stosowania krócej niż 2 tyg., interakcje nie powinny wystąpić.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 30-40 kropli rozcieńczyć w 1/4 szklanki wody i wypić. Stosować doraźnie w razie wystąpienia dolegliwości.

Reklama

Uwagi

Krople ze względu na zawartość etanolu i nalewki z kozłka mogą wywierać umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Pharmindex