Krople żołądkowe

Spis treści

Krople żołądkowe - Skład

100 g kropli zawiera 25,0 g wyciągu ze świeżego ziela dziurawca (1:1), 25,0 g nalewki z liści mięty (1:18-20), 25,0 g nalewki z korzeni korzenia kozłka (1:4,0-4,5), 25,0 g nalewki gorzkiej (1:3,8-4,5 z korzeni goryczki, liści bobrka trójlistnego, owocni pomarańczy gorzkiej). Preparat zawiera 67–72% (v/v) etanolu.

Krople żołądkowe - Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Reklama

Krople żołądkowe - Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w przypadku braku łaknienia, a także w dolegliwościach żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami.

Krople żołądkowe - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadkwasota, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 roku życia.

Krople żołądkowe - Ostrzeżenia

Preparat zawiera maksymalnie 72% v/v etanolu (alkoholu), tzn. ok. 700 mg na dawkę jednorazową (40 kropli), co jest równoważne około 17 g piwa lub 7 g wina na dawkę jednorazową. Lek nie jest wskazany u osób z chorobami wątroby, padaczką i chorobą alkoholową. Intrakt z dziurawca może powodować wystąpienie reakcji fotoalergicznej, należy unikać ekspozycji na słońce podczas stosowania preparatu. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania ziela dziurawca i korzenia goryczki u osób poniżej 18 roku życia.

Krople żołądkowe - Ciąża

Brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Krople żołądkowe - Efekty uboczne

Alergie (głównie reakcje skórne, fotouczulenia). Możliwe wystąpienie zgagi.

Krople żołądkowe - Interakcje

Ze względu na zawarty intrakt z dziurawca preparat może wykazywać interakcje z lekami metabolizowanymi przez wątrobę, w szczególności, gdy w metabolizmie uczestniczą izoenzymy CYP3A4 i CYP1A2 cytochromu P450. Może także ograniczać dostępność biologiczną werapamilu, warfaryny, cyklosporyny, digoksyny i teofiliny oraz zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W przypadku przyjęcia dziennej dawki dziurawca zawierającej mniej niż 1 mg hiperforyny i stosowania krócej niż 2 tyg., interakcje nie powinny wystąpić.

Krople żołądkowe - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 30-40 kropli rozcieńczyć w 1/4 szklanki wody i wypić. Stosować doraźnie w razie wystąpienia dolegliwości.

Krople żołądkowe - Uwagi

Krople ze względu na zawartość etanolu i nalewki z kozłka mogą wywierać umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->