Krople żołądkowe Aflofarm

Spis treści

Krople żołądkowe Aflofarm - Skład

100 g preparatu zawiera: 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego, 25 g nalewki z liścia mięty pieprzowej, 25 g wyciągu z dziurawca, 25 g nalewki gorzkiej. Preparat zawiera 65-72% etanolu (v/v).

Krople żołądkowe Aflofarm - Działanie

Preparat przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Działanie pobudzające łaknienie i wydzielanie soku żołądkowego związane jest z obecnością substancji goryczkowych i olejków eterycznych. Substancje goryczkowe i olejki eteryczne drażnią zakończenia nerwowe w kubkach smakowych języka i za pośrednictwem ośrodkowego układu nerwowego kierują bodźce do nerwów wydzielniczych w błonie śluzowej żołądka. Następuje wówczas pobudzenie wydzielania śliny, soku żołądkowego oraz śluzu. Preparat wykazuje również łagodne działanie rozkurczające (wiatropędne), które związane jest m.in. z obecnością nalewki miętowej.

Reklama

Krople żołądkowe Aflofarm - Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w zaburzeniach trawienia, braku łaknienia i niestrawności.

Krople żołądkowe Aflofarm - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Krople żołądkowe Aflofarm - Ostrzeżenia

Preparat zawiera 65-72% (V/V) etanolu (alkoholu), tzn. 370 mg na dawkę (dawka jednorazowa to 0,6 ml płynu - ok. 15 kropli), co jest równoważne 8,23 ml piwa, 3,43 ml wina na dawkę. Nie zaleca się stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią i osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka (np. choroby wątroby lub padaczka).

Krople żołądkowe Aflofarm - Ciąża

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Krople żołądkowe Aflofarm - Efekty uboczne

Sporadyczne przypadki nietolerancji korzenia waleriany (dolegliwości żołądkowo-jelitowe, np. nudności, skurcze brzucha). U osób wrażliwych może wystąpić zgaga. Ze względu na zawartość intraktu z dziurawca może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji.

Krople żołądkowe Aflofarm - Interakcje

Nie są znane.

Krople żołądkowe Aflofarm - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 15 kropli w kieliszku wody, stosować od 3 do 6 razy na dobę, 30 minut przed jedzeniem w przypadku braku łaknienia lub doraźnie w razie niestrawności. Jeśli podczas stosowania leku dolegliwości utrzymują się, należy ponownie ocenić stan pacjenta. Dzieci poniżej 12 lat: nie należy stosować.

Krople żołądkowe Aflofarm - Uwagi

Ze względu na zawartość etanolu, preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex