Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Krople żołądkowe forte

Spis treści

Reklama

Krople żołądkowe forte - skład

100 g kropli zawiera: 25 g nalewki z korzenia kozłka (1:5), 25 g nalewki z liścia mięty pieprzowej (1:20), 25 g nalewki z ziela dziurawca (1:4,47), 25 g nalewki gorzkiej (1:5 z korzenia goryczki, liścia bobrka, naowocni pomarańczy gorzkiej). Preparat zawiera 65%-75% (V/V) etanolu.

Reklama

Krople żołądkowe forte - działanie

Preparat roślinny, tradycyjnie stosowany w łagodzeniu zaburzeń trawienia oraz stosowanym jako środek pobudzający łaknienie. Działanie preparatu tłumaczy się tym, że związki goryczowe zawarte w nalewkach pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, poprawiają trawienie, wzmagają łaknienie a także działają wiatropędnie.

Reklama

Krople żołądkowe forte - wskazania

Tradycyjnie w niestrawności objawiającej się wzdęciami, uczuciem pełności w jamie brzusznej oraz tymczasowym brakiem apetytu. Preparat roślinny przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Reklama

Krople żołądkowe forte - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na mentol. Zapalenie wyrostka robaczkowego, bóle w obrębie jamy brzusznej, nadkwaśność, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Reklama

Krople żołądkowe forte - ostrzeżenia

Nie stosować u pacjentów z uszkodzeniem mózgu i chorobami umysłowymi. Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej ze względu na możliwość nasilenia się zgagi. Pacjenci z kamicą żółciową i innymi schorzeniami dróg żółciowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej. Podczas leczenia należy unikać intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV. Lek zawiera 1500 mg alkoholu (etanolu) w każdych 2,5 ml płynu (4500 mg w 7,5 ml płynu). Ilość alkoholu w dawce leku (2,5 ml) jest równoważna 38 ml piwa lub 15 ml wina (113 ml piwa lub 45 ml wina na 7,5 ml płynu). Dawka 2,5 ml (7,5 ml) płynu podana młodzieży w wieku 12 lat o masie ciała 40 kg spowoduje narażenie na etanol wynoszące 38 mg/kg mc. (113 mg/kg mc.), co może spowodować zwiększenie stężenia alkoholu we krwi (BAC) o około 6,3 mg/100 ml (18,8 mg/100 ml). Dawka 2,5 ml (7,5 ml) płynu podana dorosłemu o masie ciała 70 kg spowoduje narażenie na etanol wynoszące 21 mg/kg mc. (64 mg/kg mc.), co może spowodować zwiększenie stężenia alkoholu we krwi (BAC) o około 3,6 mg/100 ml (10,7 mg/100 ml). Alkohol w leku może zmieniać działanie innych leków. Jeśli pacjent przyjmuje inne leki, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty. Jeśli pacjent ma padaczkę lub problemy z wątrobą, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem preparatu. Jeśli pacjent jest uzależniony od alkoholu, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem preparatu. Ilość alkoholu w leku może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, gdyż może on wpływać na ocenę sytuacji i szybkość reakcji.

Reklama

Krople żołądkowe forte - ciąża

Ze względu na brak wystarczających danych nie należy stosować leku w okresie ciąży i laktacji.

Reklama

Krople żołądkowe forte - efekty uboczne

Rzadko: tachykardia. Częstość nieznana: uczucie niepokoju, ból głowy, nudności, skurcze brzucha, zgaga (w przypadku zastosowania kropli u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym choroba może ulec zaostrzeniu i może nasilić się zgaga), nadwrażliwość na światło słoneczne (szczególnie u osób o jasnej karnacji), skórne reakcje alergiczne, świąd, uczucie zmęczenia.

Krople żołądkowe forte - interakcje

Pacjenci przyjmujący inne leki, które wydawane są z przepisu lekarza, powinni przed zastosowaniem przetworów z dziurawca poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lek zawiera etanol (alkohol).

Krople żołądkowe forte - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2,5 ml płynu rozcieńczyć w 1/4 szklanki wody, pić 3 razy na dobę. W niestrawności zazwyczaj stosuje się po posiłkach, w braku apetytu 0,5 h przed posiłkiem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg. należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Nie zaleca się podawania leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Krople żołądkowe forte - uwagi

Lek może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci stosujący lek nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!