Krople żołądkowe forte

Spis treści

Krople żołądkowe forte - Skład

100 g kropli zawiera: 25 g nalewki z korzenia kozłka, 25 g nalewki z liścia mięty pieprzowej, 25 g nalewki z ziela dziurawca, 25 g nalewki gorzkiej (z korzenia goryczki, liścia bobrka trójlistnego, owocni pomarańczy gorzkiej). Preparat zawiera 75% etanolu.

Krople żołądkowe forte - Działanie

Związki goryczowe zawarte w nalewkach pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, poprawiają trawienie, wzmagają łaknienie, a także działają wiatropędnie.

Reklama

Krople żołądkowe forte - Wskazania

Tradycyjnie w niestrawności objawiającej się: wzdęciami, uczuciem pełności w jamie brzusznej oraz tymczasowym brakiem apetytu.

Krople żołądkowe forte - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na mentol. Zapalenie wyrostka robaczkowego. Bóle w obrębie jamy brzusznej. Nadkwaśność. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Krople żołądkowe forte - Ostrzeżenia

Nie stosować u pacjentów z uszkodzeniem mózgu i chorobami umysłowymi. Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej ze względu na możliwość nasilenia się zgagi. Pacjenci z kamicą żółciową i innymi schorzeniami dróg żółciowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej. Podczas leczenia należy unikać intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV. Preparat zawiera do 75% (V/V) etanolu (alkoholu), tzn. do 1480 mg etanolu na dawkę jednorazową (2,5ml), co jest równoważne 37,5 ml piwa, 15,6 ml wina na dawkę. Preparat szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób zgrup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 12 lat.

Krople żołądkowe forte - Ciąża

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Krople żołądkowe forte - Efekty uboczne

Rzadko: tachykardia. Częstość nieznana: uczucie niepokoju, ból głowy, nudności, skurcze brzucha, zgaga (u przypadku zastosowania kropli u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym choroba może ulec zaostrzeniu imoże nasilić się zgaga), nadwrażliwość na światło słoneczne (szczególnie u osób o jasnej karnacji), skórne reakcje alergiczne, świąd, uczucie zmęczenia.

Krople żołądkowe forte - Interakcje

Pacjenci przyjmujący inne leki, które wydawane są z przepisu lekarza, powinni przed zastosowaniem przetworów z dziurawca poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Krople żołądkowe forte - Dawkowanie

Doustnie. <u>Dorośli i dzieci > 12 rż.:</u> 2,5 ml płynu rozcieńczyć w 0,25 szklanki wody, pić 3 razy na dobę. W niestrawności zazwyczaj stosuje się po posiłkach, w braku apetytu 0,5 h przed posiłkiem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg. należy skonsultować się z lekarzem.

Krople żołądkowe forte - Uwagi

Preparat może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci stosujący lek nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Pharmindex