Lioton

Reklama

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Przenikanie heparyny przez zdrową skórę zależy od podanej dawki. Po podaniu miejscowym na skórę nie osiąga się stężeń skutecznych w leczeniu ogólnym.

Wskazania

Wspomagająco w chorobach żył powierzchownych: w zapaleniu żył, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach kończyn dolnych, krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na heparynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu, nie należy stosować preparatu u osób z alergią na parabeny.

Środki ostrożności

Nie należy stosować doustnie, na otwarte rany lub sączące się zmiany skórne, w okolicy oczu, nosa i ust. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów ze skazą krwotoczną. Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 12 lat (brak badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania). Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanów lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone (brak badań) - należy zachować ostrożność.

Działania niepożądane

W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić: objawy reakcji alergicznych (zaczerwienienie i świąd skóry) lub objawy reakcji pseudoalergicznych. W takich przypadkach leczenie należy przerwać. U niektórych pacjentów, u których pierwotnie występuje czerwienica prawdziwa, po podaniu miejscowym heparyny w żelu mogą pojawić się zmiany skórne grudkowo-plamkowe, nacieczony krwotocznie wyprysk skórny ze stwierdzonym w badaniu histologicznym leukocytolitycznym zapaleniem naczyń krwionośnych.

Interakcje

Stosowanie heparyny na duże powierzchnie skóry lub podczas jednoczesnego leczenia przeciwzakrzepowego, np. podczas podawania leków przeciwzakrzepowych lub kwasu acetylosalicylowego, zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia.

Dawkowanie

Zewnętrznie: 1-3 razy na dobę nanieść na skórę pasek żelu o długości 3-10 cm, następnie delikatnie wmasować. W przypadku obrzęków po urazach zaleca się stosowanie przez okres do 10 dni, a w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych przez 1-2 tygodni.

Reklama

Uwagi

Pharmindex