Macmiror

Reklama

Działanie

Pochodna nitrofuranu o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego przeciw drobnoustrojom wywołujących zakażenia układu moczowo-płciowego (m.in. Gardnerella vaginalis, Escherichia coli, Proteus spp., Klebsiella pneumoniae). Lek jest także aktywny wobec Chlamydia trachomatis, Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma urealyticum, Salmonella spp., Shigella spp., Bacillus spp. Ponadto nifuratel wywiera silne działanie przeciwpierwotniakowe (m.in. Trichomonas vaginalis, Giardia lamblia), działa także przeciwgrzybiczo (Candida albicans). Lek nie zaburza fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy. Podany doustnie szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jest metabolizowany w tkankach organizmu. T0,5 wynosi 2-3,5 h. Nifuratel jest wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów, a około 0,5% dawki jest wydalane w postaci nie zmienionej.

Wskazania

Leczenie zakażeń dróg moczowych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na nifuratel. Leczenie zakażeń pochwy i sromu (wywołanych przez rzęsistka pochwowego, drożdżaki Candida spp., bakterie tlenowe i beztlenowe wrażliwe na nifuratel), pełzakowicy jelitowej i lambliozy jelitowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nifuratel lub substancje pomocnicze preparatu.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność, podając lek kobietom w ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić łagodne i przemijające zaburzenia żołądkowo-jelitowe (dyspepsja, rzadko nudności, bardzo rzadko wymioty). Sporadycznie obserwowano wysypkę skórną.

Interakcje

W połączeniu z alkoholem mogą wystąpić objawy disulfiramowe (nudności, zawroty głowy, gwałtowne zaczerwienienie twarzy).

Dawkowanie

Doustnie. Zakażenia dróg moczowych wywołane przez bakterie wrażliwe na nifuratel. Dorośli: 3-6 tabl. na dobę w 3 dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 6 lat: 10-20 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach podzielonych. Lek należy przyjmować po posiłkach, leczenie kontynuować przez 7-14 dni, do czasu ustąpienia objawów podmiotowych i wystąpienia prawidłowych wyników badań moczu, także bakteriologicznych. W razie konieczności można powtórzyć cykl leczenia. Zakażenia pochwy i sromu (wywołane przez rzęsistka pochwowego, drożdżaki Candida spp., bakterie tlenowe i beztlenowe wrażliwe na nifuratel). Pacjentki dorosłe: 4-6 tabl. na dobę w 2-3 dawkach podzielonych po 2 tabl. Leczenie trwa 7 dni, ale w razie konieczności lek należy podawać odpowiednio dłużej lub powtórzyć cykl leczenia. W przypadku infekcji o dużym nasileniu stosuje się jednocześnie preparaty o działaniu miejscowym. Jednocześnie należy leczyć partnera seksualnego pacjentki: 3 tabl. na dobę w 3 dawkach podzielonych po 1 tabl przez 7 dni. Preparat przyjmować po posiłku. W czasie leczenia pacjentki nie powinny współżyć seksualnie. Dziewczynki powyżej 6 lat: 10 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach podzielonych, po posiłkach, leczenie zwykle trwa 7 dni. Pełzakowica jelitowa. Dorośli: 6 tabl. w 3 dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 6 lat: 30 mg/kg mc./dobę w 3 dawkach podzielonych. Lek należy przyjmować po posiłkach, leczenie kontynuować przez 10 dni. Lamblioza jelitowa. Dorośli: 4-6 tabl. w 2-3 dawkach podzielonych po 2 tabl.. Dzieci powyżej 6 lat: 30 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach podzielonych. Lek należy przyjmować po posiłkach, leczenie kontynuować przez 7 dni. W przypadku pełzakowicy jelitowej lub lambliozy w osób blisko kontaktujących się z pacjentami należy przeprowadzić odpowiednie badania; w przypadku stwierdzenia form pasożytów w kale należy zastosować leczenie. Po zakończeniu leczenia należy sprawdzić jego skuteczność wykonując badanie mikroskopowe kału. W przypadku powtórnego zakażenia lub gdy leczenie było nieskuteczne, należy je przedłużyć lub powtórzyć cykl leczenia. W czasie leczenia pacjenci nie powinni współżyć seksualnie. Zaleca się, aby jednocześnie podawać nifuratel ich partnerom seksualnym.

Reklama

Uwagi

Pharmindex