Macmiror

Spis treści

Macmiror - Skład

1 tabl. powl. zawiera 200 mg nifuratelu.

Macmiror - Działanie

Pochodna nitrofuranu o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego przeciw drobnoustrojom wywołujących zakażenia układu moczowo-płciowego (m.in. <I>Gardnerella vaginalis</I>, <I>Escherichia coli</I>, <I>Proteus spp.</I>, <I>Klebsiella pneumoniae</I>). Lek jest także aktywny wobec <I>Chlamydia trachomatis</I>, <I>Mycoplasma pneumoniae</I>, <I>Ureaplasma urealyticum</I>, <I>Salmonella spp.</I>, <I>Shigella spp.</I>, <I>Bacillus spp. </I>Ponadto nifuratel wywiera silne działanie przeciwpierwotniakowe (m.in. <I>Trichomonas vaginalis</I>, <I>Giardia lamblia</I>), działa także przeciwgrzybiczo (<I>Candida albicans</I>). Lek nie zaburza fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy. Podany doustnie szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jest metabolizowany w tkankach organizmu. T<sub>0,5</sub> wynosi 2-3,5 h. Nifuratel jest wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów, a około 0,5% dawki jest wydalane w postaci nie zmienionej.

Reklama

Macmiror - Wskazania

Leczenie zakażeń dróg moczowych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na nifuratel. Leczenie zakażeń pochwy i sromu (wywołanych przez rzęsistka pochwowego, drożdżaki <I>Candida spp.</I>, bakterie tlenowe i beztlenowe wrażliwe na nifuratel), pełzakowicy jelitowej i lambliozy jelitowej.

Macmiror - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na nifuratel lub substancje pomocnicze preparatu.

Macmiror - Ostrzeżenia

Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat.

Macmiror - Ciąża

Należy zachować ostrożność, podając lek kobietom w ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Macmiror - Efekty uboczne

Mogą wystąpić łagodne i przemijające zaburzenia żołądkowo-jelitowe (dyspepsja, rzadko nudności, bardzo rzadko wymioty). Sporadycznie obserwowano wysypkę skórną.

Macmiror - Interakcje

W połączeniu z alkoholem mogą wystąpić objawy disulfiramowe (nudności, zawroty głowy, gwałtowne zaczerwienienie twarzy).

Macmiror - Dawkowanie

Doustnie. <u>Zakażenia dróg moczowych</u> wywołane przez bakterie wrażliwe na nifuratel. Dorośli: 3-6 tabl. na dobę w 3 dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 6 lat: 10-20 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach podzielonych. Lek należy przyjmować po posiłkach, leczenie kontynuować przez 7-14 dni, do czasu ustąpienia objawów podmiotowych i wystąpienia prawidłowych wyników badań moczu, także bakteriologicznych. W razie konieczności można powtórzyć cykl leczenia. <u>Zakażenia pochwy i sromu</u> (wywołane przez rzęsistka pochwowego, drożdżaki <I>Candida spp.</I>, bakterie tlenowe i beztlenowe wrażliwe na nifuratel). Pacjentki dorosłe: 4-6 tabl. na dobę w 2-3 dawkach podzielonych po 2 tabl. Leczenie trwa 7 dni, ale w razie konieczności lek należy podawać odpowiednio dłużej lub powtórzyć cykl leczenia. W przypadku infekcji o dużym nasileniu stosuje się jednocześnie preparaty o działaniu miejscowym. Jednocześnie należy leczyć partnera seksualnego pacjentki: 3 tabl. na dobę w 3 dawkach podzielonych po 1 tabl przez 7 dni. Preparat przyjmować po posiłku. W czasie leczenia pacjentki nie powinny współżyć seksualnie. Dziewczynki powyżej 6 lat: 10 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach podzielonych, po posiłkach, leczenie zwykle trwa 7 dni. <u>Pełzakowica jelitowa</u>. Dorośli: 6 tabl. w 3 dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 6 lat: 30 mg/kg mc./dobę w 3 dawkach podzielonych. Lek należy przyjmować po posiłkach, leczenie kontynuować przez 10 dni. <u>Lamblioza jelitowa</u>. Dorośli: 4-6 tabl. w 2-3 dawkach podzielonych po 2 tabl.. Dzieci powyżej 6 lat: 30 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach podzielonych. Lek należy przyjmować po posiłkach, leczenie kontynuować przez 7 dni. W przypadku pełzakowicy jelitowej lub lambliozy w osób blisko kontaktujących się z pacjentami należy przeprowadzić odpowiednie badania; w przypadku stwierdzenia form pasożytów w kale należy zastosować leczenie. Po zakończeniu leczenia należy sprawdzić jego skuteczność wykonując badanie mikroskopowe kału. W przypadku powtórnego zakażenia lub gdy leczenie było nieskuteczne, należy je przedłużyć lub powtórzyć cykl leczenia. W czasie leczenia pacjenci nie powinni współżyć seksualnie. Zaleca się, aby jednocześnie podawać nifuratel ich partnerom seksualnym.

Macmiror - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->