Mastodynon

Spis treści

Mastodynon - skład

1 tabl. zawiera: 162 mg Vitax agnus-castus TM, 81 mg Caulophyllum thalictroides D4, 81 mg Cyclamen purpurascens D4, 81 mg Strychnos ignatii D6, 162 mg Iris versicolor D2, 81 mg Lilium lancifolium D3. Tabletki zawierają laktozę. 100 g kropli zawiera: 20 g Vitex agnus-castus TM, 10 g Caulophyllum thalictroides D4, 10 g Cyclamen purpurascens D4, 10 g Strychnos ignatii D6, 20 g Iris versicolor D2, 10 g Lilium tigrinum D3. Krople zawierają 53% (v/v) etanolu.

Mastodynon - Działanie

Lek homeopatyczny.

Reklama

Mastodynon - wskazania

Wspomagająco, w zespole napięcia przedmiesiączkowego z takimi objawami jak: mastodynia (bolesność piersi) i zaburzenia równowagi emocjonalnej, po wykluczeniu przez lekarza poważnych przyczyn dolegliwości. Lek wskazany do stosowania u dorosłych kobiet, powyżej 18 rż.

Mastodynon - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Mastodynon - ostrzeżenia

Jeśli objawy mają niejasny, nawrotowy lub przewlekły charakter, pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą one wynikać ze schorzenia wymagającego dokładniejszej diagnostyki. Pacjentki chorujące obecnie lub w przeszłości z powodu estrogenozależnego raka przed podjęciem preparatem powinny skonsultować się z lekarzem. Pacjentki leczone za pomocą agonistów lub antagonistów dopaminy oraz estrogenów i antyestrogenów, przed podjęciem terapii preparatem powinny skonsultować się z lekarzem. Z powodu braku odpowiednich danych dotyczących stosowania leku u dzieci, nie należy go stosować u pacjentek w wieku poniżej 18 lat. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze regularnego miesiączkowania w okresie pokwitania. Jeśli objawy pogorszą się w czasie stosowania leku należy zgłosić się do lekarza lub farmaceuty. Owoce Vitex agnus-castus oddziałują na układ przysadkowo-podwzgórzowy i dlatego pacjentki, u których stwierdzono zaburzenia przysadki mózgowej powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem leczenia. Owoce Vitex agnus-castus stosowane w przypadku guzów wydzielających prolaktynę w przysadce mózgowej, mogą maskować objawy guza. Tabletki zawierają laktozę - nie powinny być stosowane u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, zaburzeniami związanymi z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, lub niedoborem laktazy.  Preparat w postaci kropli zawiera 53% (v/v) etanolu, oznacza to, że 30 kropli zawiera 0,39 g alkoholu, co jest równe 10 ml piwa lub 4 ml wina. Może być szkodliwy dla osób uzależnionych od alkoholu. Obecność alkoholu należy również uwzględnić stosując lek u kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci oraz grupach zwiększonego ryzyka, takich jak osoby z chorobami wątroby czy padaczką.

Mastodynon - ciąża

Brak wskazań dotyczących stosowania leku w ciąży. Dane z badań nad rozrodczością sugerują, że ekstrakt z owoców Vitex agnus-castus może mieć wpływ na laktację. Z tego względu nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią. Owoce Vitex agnus-castus mogą mieć wpływ na płodność, dlatego w przypadku gdy ciąża nie jest planowana, zaleca się stosowanie antykoncepcji.

Mastodynon - efekty uboczne

Częstość nieznana: ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i zaburzeniami połykania, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (takie jak nudności, bóle brzucha), (alergiczne) reakcje skórne (wysypka i pokrzywka), trądzik, zaburzenia miesiączkowania. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów nadwrażliwości lub reakcji alergicznych należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Przyjmowanie leków homeopatycznych może prowadzić do tymczasowego pogorszenia się istniejących objawów (wstępne pogorszenie). W takim przypadku należy przerwać terapię i skonsultować się z lekarzem.

Mastodynon - interakcje

Ze względu na możliwe działanie dopaminergiczne i estrogenne owoców Vitex agnus-castus nie można wykluczyć interakcji z agonistami i antagonistami dopaminy oraz estrogenami i antyestrogenami. Negatywny wpływ na działanie leków homeopatycznych może mieć ogólnie rozumiany szkodliwy tryb życia jak i substancje drażniąco-pobudzające np. kawa.

Mastodynon - dawkowanie

Doustnie. Dorosłe kobiety (powyżej 18 rż.): 1 tabl. lub 30 kropli (rozpuszczonych z niewielką ilością wody) 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Preparat należy przyjmować przynajmniej 2-3 mies. (także w trakcie menstruacji). Jeśli po 6 tyg. stosowania dolegliwości będą się utrzymywać, należy skontaktować się z lekarzem. Leku nie należy stosować u pacjentek poniżej 18 lat. Sposób podania. Tabl. można popić (np. szklanką wody). Krople rozpuścić z niewielką ilością wody. Krople mogą być przyjmowane z innymi płynami.

Mastodynon - uwagi

Pharmindex
<-- popup -->