Źródło

Mastodynon

Reklama

Działanie

Lek homeopatyczny.

Wskazania

Wspomagająco, w zespole napięcia przedmiesiączkowego z takimi objawami jak: mastodynia (bolesność piersi) i zaburzenia równowagi emocjonalnej, po wykluczeniu przez lekarza poważnych przyczyn dolegliwości. Lek wskazany do stosowania u dorosłych kobiet, powyżej 18 rż.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Jeśli objawy mają niejasny, nawrotowy lub przewlekły charakter, pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą one wynikać ze schorzenia wymagającego dokładniejszej diagnostyki. Pacjentki chorujące obecnie lub w przeszłości z powodu estrogenozależnego raka przed podjęciem preparatem powinny skonsultować się z lekarzem. Pacjentki leczone za pomocą agonistów lub antagonistów dopaminy oraz estrogenów i antyestrogenów, przed podjęciem terapii preparatem powinny skonsultować się z lekarzem. Z powodu braku odpowiednich danych dotyczących stosowania leku u dzieci, nie należy go stosować u pacjentek w wieku poniżej 18 lat. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze regularnego miesiączkowania w okresie pokwitania. Jeśli objawy pogorszą się w czasie stosowania leku należy zgłosić się do lekarza lub farmaceuty. Owoce Vitex agnus-castus oddziałują na układ przysadkowo-podwzgórzowy i dlatego pacjentki, u których stwierdzono zaburzenia przysadki mózgowej powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem leczenia. Owoce Vitex agnus-castus stosowane w przypadku guzów wydzielających prolaktynę w przysadce mózgowej, mogą maskować objawy guza. Tabletki zawierają laktozę - nie powinny być stosowane u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, zaburzeniami związanymi z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, lub niedoborem laktazy.  Preparat w postaci kropli zawiera 53% (v/v) etanolu, oznacza to, że 30 kropli zawiera 0,39 g alkoholu, co jest równe 10 ml piwa lub 4 ml wina. Może być szkodliwy dla osób uzależnionych od alkoholu. Obecność alkoholu należy również uwzględnić stosując lek u kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci oraz grupach zwiększonego ryzyka, takich jak osoby z chorobami wątroby czy padaczką.

Ciąża i laktacja

Brak wskazań dotyczących stosowania leku w ciąży. Dane z badań nad rozrodczością sugerują, że ekstrakt z owoców Vitex agnus-castus może mieć wpływ na laktację. Z tego względu nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią. Owoce Vitex agnus-castus mogą mieć wpływ na płodność, dlatego w przypadku gdy ciąża nie jest planowana, zaleca się stosowanie antykoncepcji.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i zaburzeniami połykania, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (takie jak nudności, bóle brzucha), (alergiczne) reakcje skórne (wysypka i pokrzywka), trądzik, zaburzenia miesiączkowania. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów nadwrażliwości lub reakcji alergicznych należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Przyjmowanie leków homeopatycznych może prowadzić do tymczasowego pogorszenia się istniejących objawów (wstępne pogorszenie). W takim przypadku należy przerwać terapię i skonsultować się z lekarzem.

Interakcje

Ze względu na możliwe działanie dopaminergiczne i estrogenne owoców Vitex agnus-castus nie można wykluczyć interakcji z agonistami i antagonistami dopaminy oraz estrogenami i antyestrogenami. Negatywny wpływ na działanie leków homeopatycznych może mieć ogólnie rozumiany szkodliwy tryb życia jak i substancje drażniąco-pobudzające np. kawa.

Dawkowanie

Doustnie. Dorosłe kobiety (powyżej 18 rż.): 1 tabl. lub 30 kropli (rozpuszczonych z niewielką ilością wody) 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Preparat należy przyjmować przynajmniej 2-3 mies. (także w trakcie menstruacji). Jeśli po 6 tyg. stosowania dolegliwości będą się utrzymywać, należy skontaktować się z lekarzem. Leku nie należy stosować u pacjentek poniżej 18 lat. Sposób podania. Tabl. można popić (np. szklanką wody). Krople rozpuścić z niewielką ilością wody. Krople mogą być przyjmowane z innymi płynami.

Reklama

Uwagi

Pharmindex