Membrane Blue

Reklama

Działanie

Sterylny, apyrogenny płyn do barwienia tkanek zapewniający widoczność włókien tkankowych.

Wskazania

Ułatwienie operacji witreoretinalnych chirurgii tylnego odcinka oka. Preparat jest używany do barwienia i/lub wizualizacji błon epiretinalnych i błony wewnętrznej ograniczającej, co ułatwia usunięcie tkanki i zmniejsza ryzyko uszkodzenia siatkówki.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na składniki preparatu (ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych). Nie stosować preparatu u dzieci.

Ciąża i laktacja

Nie stosować preparatu u kobiet w ciąży lub planujących ciążę.

Działania niepożądane

Preparat jest dobrze tolerowany w tylnej torebce oka. W przypadku długotrwałego stosowania preparatu istnieje potencjalne ryzyko zniekształcenia tkanek siatkówkowych i podsiatkówkowych.

Dawkowanie

Preparat nabrać do strzykawki (3 ml) z dołączoną kaniulą. Przed wstrzyknięciem preparatu należy wypełnić powietrzem komorę tylną oka przy pomocy kaniuli atraumatycznej (wymiana płyn - powietrze). Ostrożnie zastosować preparat na błonę siatkówkową przy pomocy kaniuli, tak aby nie dotykała i nie uszkodziła siatkówki. Zabarwienie jest wystarczające w momencie kontaktu preparatu z siatkówką. Następnie należy usunąć nadmiar preparatu z komory tylnej oka przed wykonaniem procedury wymiany płyn - powietrze w celu uniknięcia zbędnego rozprzestrzeniania się barwnika. Dalszy przebieg operacji jest zgodny z procedurą witrektomii.

Reklama

Uwagi

Nie należy przepełniać komory tylnej oka. Zaleca się usuwanie preparatu poprzez płukanie zaraz po wstrzyknięciu. Nie stosować preparatu na otwór olbrzymi, jeżeli błona wewnętrzna ograniczająca (ILM) została usunięta. Należy unikać dostania się preparatu do przestrzeni podsiatkówkowej.

Pharmindex