Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Meningo A + C

Spis treści

Reklama

Meningo A + C - skład

1 dawka (0,5 ml) odtworzonej szczepionki zawiera polisacharydy Neisseria meningitidis z grupy A - 50 µg i z grupy C - 50 µg.

Reklama

Meningo A + C - działanie

Szczepionka meningokokowa, otrzymywana z oczyszczonych polisacharydów meningokokowych Neisseria meningitidis grupy A i C. Ochronny poziom przeciwciał pojawia się po 7 dniach od szczepienia.

Meningo A + C - wskazania

Czynne uodparnianie przeciw inwazyjnym formom zakażeń meningokokowych serotypów A i C u dorosłych i dzieci powyżej 2 rż. Szczepionkę należy stosować zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Reklama

Meningo A + C - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników szczepionki. Poważne działania niepożądane po poprzednim podaniu szczepionki. Szczepienie należy przełożyć w przypadku wysokiej gorączki lub ostrej choroby.

Reklama

Meningo A + C - ostrzeżenia

Ze względu na ryzyko natychmiastowej reakcji anafilaktycznej, podczas szczepienia musi być dostępna odpowiednia pomoc medyczna. W przypadku epidemii wywołanej przez meningokoki grupy A lub ryzyka jej wystąpienia, jeśli konieczna jest ochrona przed meningokokami grupy A, można podać szczepionkę dzieciom po ukończonym 6 miesiącu życia. W przypadku grupy C, u dzieci poniżej 2 rż., zaleca się podanie skoniugowanej szczepionki przeciw meningokokom grupy C. Szczepionki nie wolno podawać donaczyniowo, nie podawać śródskórnie.

Reklama

Meningo A + C - ciąża

Nie ma danych dotyczących zastosowania szczepionki w ciąży i okresie karmienia piersią. Jednak, biorąc pod uwagę ciężkość zakażenia wywołanego przez meningokoki grupy C, ciąża nie może wykluczać szczepienia w przypadku, gdy ryzyko ekspozycji jest ściśle określone. Przed podjęciem decyzji o szczepieniu kobiety karmiącej piersią należy rozważyć stosunek ryzyka do korzyści.

Reklama

Meningo A + C - efekty uboczne

Bardzo często: ból głowy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia (przemijający ból, czasami z obrzękiem i zaczerwienieniem), zmęczenie, drażliwość. Często: biegunka, gorączka (≥38st.C). Bardzo rzadko, po wprowadzeniu po preparatu do obrotu: reakcje rzekomoalergiczne (wysypka, pokrzywka, rumień), reakcje anafilaktyczne, brak łaknienia, wymioty, podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych, drgawki, parestezje, ból mięśni lub stawów.

Meningo A + C - interakcje

Szczepionka może być podana jednocześnie ze szczepionkami przeciwko tężcowi, błonicy, inaktywowaną szczepionką poliomyelitis, polisacharydową szczepionką przeciw durowi brzusznemu oraz szczepionką BCG - należy je podawać w różne miejsca ciała (zlokalizowane najlepiej na odrębnych kończynach).

Meningo A + C - dawkowanie

Podskórnie lub domięśniowo (u dzieci do ukończenia 12 mż. w przednioboczną część uda, u starszych pacjentów w mięsień naramienny). Dorośli i dzieci >2 rż.: 1 dawka (0,5 ml) odtworzonej szczepionki. Powtórne szczepienie jest zalecane w ciągu 2-4 lat, w zależności od wieku pacjenta w momencie podawania pierwszej dawki, ryzyka narażenia oraz występującej grupy serologicznej. Szczepionka nie powinna być w żadnych okolicznościach mieszana z innymi szczepionkami lub innymi preparatami.

Meningo A + C - uwagi

Po szczepieniu, rzadko zgłaszano przypadki drgawek, co może przejściowo wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Przechowywać w temp. 2-8st.C.


Podobne leki
NeisVac-C
Meningitec
Menveo
Nimenrix

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!