Metronidazol

Spis treści

Metronidazol - skład

1 g maści zawiera 100 mg metronidazolu.

Metronidazol - Działanie

Chemioterapeutyk, pochodna 5-nitroimidazolu. Działa bakteriobójczo na beztlenowe bakterie Gram-ujemne (m.in. Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Veillonella spp.) oraz beztlenowe bakterie Gram-dodatnie (m.in. Eubacterium spp., Clostridium spp., Peptostreptococcus spp.). Wykazuje również działanie przeciwzapalne. Metronidazol metabolizowany jest w wątrobie. Wiąże się z białkami osocza w niewielkim stopniu, do 20%. Dobrze rozpuszcza się w lipidach i przenika do tkanek oraz płynów ustrojowych. Z moczem wydala się 80% przyjętej dawki, a z kałem około 15%.

Metronidazol - wskazania

Endodontyczne leczenie zgorzeli miazgi. Niepoddające się rutynowemu leczeniu zaawansowane postacie zapalenia przyzębia. Ropnie przyzębne. Wrzodziejące zapalenie dziąseł.

Metronidazol - Przeciwwskazania

W leczeniu chorób przyzębia: nadwrażliwość metronidazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża i okres karmienia piersią (przenika przez łożysko i do mleka kobiecego), kacheksja (szczególnie u dzieci i osób w podeszłym wieku). W leczeniu endodontycznym: brak przeciwwskazań.

Metronidazol - ciąża

W leczeniu chorób przyzębia w ciąży i w okresie karmienia piersią, stosowanie preparatu jest przeciwwskazane (przenika przez łożysko i do mleka kobiecego).

Metronidazol - efekty uboczne

Obserwowano zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha).

Metronidazol - dawkowanie

W leczeniu zgorzeli miazgi zęba, jako wkładkę czasową między wizytami: maść wprowadza się igłą Lentulo do oczyszczonego i osuszonego kanału. W przypadku ostrego stanu opatrunek zmienia się codziennie, aż do ustąpienia zaostrzenia, a w stanach przewlekłych opatrunek pozostawia się przez 2-3 dni (nie dłużej niż 5-7 dni). W zaawansowanych przypadkach zapalenia przyzębia - jako uzupełnienie leczenia podstawowego (skalingu) - delikatnie smaruje się dziąsła 2 razy na dobę. W leczeniu ropni przyzębnych, po odbarczeniu ropnia, maść wprowadza się do patologicznej kieszonki dziąsłowej, a następnie rozpoczyna leczenie przyczynowe. We wrzodziejącym zapaleniu dziąseł delikatnie smaruje się dziąsła 2-3 razy na dobę; po 3-5 dniach przeprowadza się sanację jamy ustnej. Preparat należy stosować krótko: 7-10 dni.

Metronidazol - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex