Monobenzone VIS

Spis treści

Monobenzone VIS - skład

1 g maści zawiera 200 mg eteru monobenzylowego hydrochinonu.

Monobenzone VIS - Działanie

Mechanizm działania eteru monobenzylowego hydrochinonu nie jest w pełni poznany. Miejscowe zastosowanie leku u zwierząt powodowało zwiększenie wydalania melaniny z komórek barwnikowych. Mechanizm działania leku może też polegać na hamowaniu wytwarzania melaniny. Odbarwienie skóry występuje po 1-4 miesiącach stosowania, całkowite odbarwienie może nastąpić po 9-12 miesiącach.

Reklama

Monobenzone VIS - wskazania

Leczenie hiperpigmentacji (dermatoz z przebarwieniami) spowodowanej nadmiarem melaniny oraz w depigmentacji normalnie zabarwionych fragmentów skóry u chorych na bielactwo.

Monobenzone VIS - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować w leczeniu plam przebarwieniowych jak np.: hiperpigmentacja spowodowana uczuleniem na światło po użyciu niektórych perfum, melasma (chloasma) ciężarnych, hiperpigmentacja spowodowana stanem zapalnym skóry. Preparat nie jest skuteczny w leczeniu plam typu cafe-au-lait, znamion barwnikowych, czerniaków oraz zmian przebarwieniowych wywołanych innym barwnikiem niż melanina.

Monobenzone VIS - ostrzeżenia

W czasie stosowania leku należy unikać nadmiernego nasłonecznienia. Podczas ekspozycji na światło słoneczne przez całe życie po zastosowaniu tego preparatu należy używać kremów z filtrem UV. Niewskazane jest stosowanie leku u osób o skórze nadmiernie suchej lub ze skłonnością do występowania odczynów uczuleniowych.

Monobenzone VIS - ciąża

Ze względu na zawartość pochodnej hydrochinonu, nie zaleca się stosowania preparatu podczas ciąży. Należy zachować ostrożność w razie konieczności zastosowania leku w okresie karmienia piersią - nie wiadomo czy eter monobenzylowy hydrochinonu przenika do mleka matki.

Monobenzone VIS - efekty uboczne

Częstość nieznana: przemijające uczucie świądu lub pieczenia (zwykle ustępuje po kilku dniach), pieczenie, zaczerwienienie skóry, podrażnienie, zmiany sączące, trwałe uszkodzenie melanocytów. Utrzymujące się pieczenie, zaczerwienienie skóry, podrażnienie, wystąpienie zmian sączących są wskazaniem do przerwania leczenia.

Monobenzone VIS - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Miejsca przebarwione smarować maścią 2-3 razy na dobę, nie dłużej niż przez 3 miesiące. Jeśli jednak po tym czasie stosowania nie uzyska się zadowalających wyników leczenia, należy zaprzestać jego stosowania. Po uzyskaniu zadowalającego stopnia odbarwienia skóry, lek stosuje się w leczeniu podtrzymującym, zwykle 2 razy na tydzień.

Monobenzone VIS - uwagi

Pharmindex
<-- popup -->