Monobenzone VIS

Reklama

Działanie

Mechanizm działania eteru monobenzylowego hydrochinonu nie jest w pełni poznany. Miejscowe zastosowanie leku u zwierząt powodowało zwiększenie wydalania melaniny z komórek barwnikowych. Mechanizm działania leku może też polegać na hamowaniu wytwarzania melaniny. Odbarwienie skóry występuje po 1-4 miesiącach stosowania, całkowite odbarwienie może nastąpić po 9-12 miesiącach.

Wskazania

Leczenie hiperpigmentacji (dermatoz z przebarwieniami) spowodowanej nadmiarem melaniny oraz w depigmentacji normalnie zabarwionych fragmentów skóry u chorych na bielactwo.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować w leczeniu plam przebarwieniowych jak np.: hiperpigmentacja spowodowana uczuleniem na światło po użyciu niektórych perfum, melasma (chloasma) ciężarnych, hiperpigmentacja spowodowana stanem zapalnym skóry. Preparat nie jest skuteczny w leczeniu plam typu cafe-au-lait, znamion barwnikowych, czerniaków oraz zmian przebarwieniowych wywołanych innym barwnikiem niż melanina.

Środki ostrożności

W czasie stosowania leku należy unikać nadmiernego nasłonecznienia. Podczas ekspozycji na światło słoneczne przez całe życie po zastosowaniu tego preparatu należy używać kremów z filtrem UV. Niewskazane jest stosowanie leku u osób o skórze nadmiernie suchej lub ze skłonnością do występowania odczynów uczuleniowych.

Ciąża i laktacja

Ze względu na zawartość pochodnej hydrochinonu, nie zaleca się stosowania preparatu podczas ciąży. Należy zachować ostrożność w razie konieczności zastosowania leku w okresie karmienia piersią - nie wiadomo czy eter monobenzylowy hydrochinonu przenika do mleka matki.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: przemijające uczucie świądu lub pieczenia (zwykle ustępuje po kilku dniach), pieczenie, zaczerwienienie skóry, podrażnienie, zmiany sączące, trwałe uszkodzenie melanocytów. Utrzymujące się pieczenie, zaczerwienienie skóry, podrażnienie, wystąpienie zmian sączących są wskazaniem do przerwania leczenia.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Miejsca przebarwione smarować maścią 2-3 razy na dobę, nie dłużej niż przez 3 miesiące. Jeśli jednak po tym czasie stosowania nie uzyska się zadowalających wyników leczenia, należy zaprzestać jego stosowania. Po uzyskaniu zadowalającego stopnia odbarwienia skóry, lek stosuje się w leczeniu podtrzymującym, zwykle 2 razy na tydzień.

Reklama

Uwagi

Pharmindex