Mucosit

Spis treści

Mucosit - skład

100 g żelu zawiera 10 g wyciągu gęstego z koszyczków rumianku, koszyczków nagietka, liści podbiału, kory dębu, liści szałwii, ziela tymianku oraz 0,1 g alantoiny, 0,3 g olejku miętowego i 0,3 g olejku rumiankowego. Żel zawiera bronopol, benzoesan sodu i parahydroksybenzoesan etylu.

Mucosit - Działanie

Lek roślinny przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, którego skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz miejscowo znieczulająco. Przyspiesza ziarninowanie i gojenie się ran.

Reklama

Mucosit - wskazania

Powierzchniowo jako środek ściągający, przeciwzapalny i przeciwbakteryjny oraz miejscowo znieczulający, przyspieszający ziarninowanie i gojenie się ran. Lek do stosowania miejscowego na błony śluzowe jamy ustnej jako tradycyjnie stosowany środek wspomagający w leczeniu chorób przyzębia oraz stanach zapalnych jamy ustnej (np. odleżyny po protezach zębowych). W stanach po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu preparat można stosować wyłącznie ze wskazań stomatologa.

Mucosit - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, amidowe środki miejscowo znieczulające, rośliny z rodziny Asteraceae (np. rumianek) lub Lamiaceae. Osoby z alergią na pyłki brzozy lub na seler mogą posiadać nadwrażliwość krzyżową na tymianek.

Mucosit - ostrzeżenia

Podczas stosowania żelu na dziąsła oraz po zakończeniu kuracji konieczne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej (regularne mycie zębów). Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu i może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek zawiera bronopol, co może wywołać u osób wrażliwych miejscowe podrażnienie skóry (zapalenie skóry kontaktowe). Ponadto zawarty w składzie preparatu benzoesan sodu może spowodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Mucosit - ciąża

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone, dlatego nie zaleca się stosowania.

Mucosit - efekty uboczne

Reakcje uczuleniowe (rzadko wstrząs anafilaktyczny), przejściowe zaburzenia smaku lub drętwienie języka. W przypadku wystąpienia łagodnych reakcji alergicznych objawiających się bólem oraz zawrotami głowy należy zaprzestać stosowania żelu.

Mucosit - interakcje

Nie stosować łącznie z innymi lekami miejscowo znieczulającymi. Z uwagi na możliwość wystąpienia interakcji z warfaryną i innymi antykoagulantami nie zaleca się równoczesnego stosowania tych leków.

Mucosit - dawkowanie

Dorośli i młodzież >12 rż.: bezpośrednio po wyszczotkowaniu zębów 1-2 cm żelu wcierać w dziąsła 2-3 razy dziennie przez 3 min za pomocą opuszki palca, miękkiej szczoteczki lub patyczków higienicznych. Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci

Mucosit - uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->