Nowy sklep

już ON-LINE

Nasivin soft

Działanie

Sympatykomimetyk. Zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Podanie preparatu do nozdrzy prowadzi do zmniejszenia obrzęku zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa i hamuje nadmierne wydzielanie, co umożliwia pacjentowi swobodne oddychanie przez nos. Ponadto obkurczenie błony śluzowej nosa otwiera i poszerza przewody odprowadzające zatok przynosowych oraz odblokowuje trąbki słuchowe. Ułatwia to usuwanie wydzieliny i wyleczenie zakażenia bakteryjnego. Ponadto wykazano, że oksymetazolina działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie i przeciwutleniająco oraz immunomodulująco. Preparat nie zawiera substancji konserwujących. Substancja podawana donosowo nie ma działania ogólnoustrojowego. T0,5 eliminacji oksymetazoliny po podaniu donosowym wynosi 35 h. 2,1% dawki jest wydalane z moczem, a ok. 1,1% z kałem. Od podania preparatu Nasivin soft 0,01 % do rozpoczęcia jego działania może minąć do 20 min; działanie utrzymuje się do 12 h. Działanie preparatu Nasivin soft 0,025%  występuje w ciągu kilku minut po podaniu i utrzymuje się do 12 h. Działanie preparatu Nasivin soft 0,05% występuje w ciągu kilku sekund po podaniu i utrzymuje się do 12 h.

Wskazania

Obrzęk błon śluzowych występujący w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej, zapaleniu ucha środkowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Suche zapalenie błony śluzowej nosa. W poniższych przypadkach preparat można zastosować wyłącznie po uprzednim dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka: leczenie inhibitorami MAO i innymi lekami, które mogą zwiększać ciśnienie krwi; zwiększone ciśnienie śródgałkowe, szczególnie w przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania; ciężkie choroby serca i naczyń krwionośnych (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze); guz chromochłonny nadnerczy; zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca).

Środki ostrożności

Należy unikać długotrwałego stosowania i przedawkowania. Długotrwałe stosowanie leków zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa może prowadzić do osłabienia ich działania. Nadużywanie leków stosowanych miejscowo do nosa może prowadzić do zaniku błony śluzowej i reaktywnego przekrwienia z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa. Preparatu Nasivin soft 0,01% nie należy stosować u niemowląt do 3 mż. Preparatu Nasivin soft 0,025% nie należy stosować u niemowląt w 1. rż. Preparatu Nasivin soft 0,05% nie należy stosować u niemowląt i dzieci do 6 lat.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie należy zwiększać zalecanej dawki.

Działania niepożądane

Często: pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa, kichanie (zwłaszcza u pacjentów wrażliwych). Niezbyt często: objawy ogólnoustrojowe, takie jak kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Rzadko: ból głowy, bezsenność lub zmęczenie. W rzadkich przypadkach po ustąpieniu działania leku może dojść do nasilenia obrzęku błony śluzowej nosa (przekrwienia reaktywnego). Przedłużone lub częste stosowanie oksymetazoliny, jak również stosowanie w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do reaktywnego przekrwienia z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa. Takie działanie może wystąpić już po 5-7 dniach leczenia i, w przypadku dalszego stosowania leku, doprowadzić do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa.

Interakcje

Stosowanie leków zawierających oksymetazolinę jednocześnie z niektórymi lekami stosowanymi w depresji (inhibitorami MAO z grupy nieselektywnych, niehydrazynowych typu tranylcyprominy lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi) może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi ze względu na działanie tych leków na układ krążenia.

Dawkowanie

Donosowo. Nasivin soft 0,01%. Niemowlęta powyżej 3. mż. do ukończenia 1. rż.: wkraplać 1-2 krople do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Ponieważ butelka z kroplomierzem musi być podczas zakrapiania trzymana denkiem do góry, podawanie preparatu jest możliwe tylko wtedy, gdy głowa dziecka jest odchylona do tyłu. Nasivin soft 0,025%. Dzieci powyżej 1. rż. do 6 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Nasivin soft 0,05%. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Preparatu zawierającego oksymetazolinę nie należy stosować dłużej niż 5 do 7 dni; ponowne leczenie można rozpocząć po kilkudniowej przerwie.

Uwagi

Podczas stosowania oksymetazoliny, zwłaszcza przez długi okres lub w dawkach większych niż zalecane, mogą wystąpić działania ogólnoustrojowe dotyczące układu krążenia i o.u.n. - w takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu może być zaburzona

Pharmindex