Znajdź lek

Źródło

Nasodren

Działanie

Produkt zawiera saponiny, które zmniejszają napięcie powierzchniowe oraz wywierają bezpośrednie działanie osmotyczne, dzięki temu wyzwalają procesy wydzielnicze komórek błony śluzowej. Dochodzi do szybkiego zwiększenia wydzielania, odwodnienia i redukcji obrzęku tkanek, obkurczenia błony śluzowej. Pobudzenie wydzielenia prowadzi do silnego drenażu zatok przynosowych, przyczyniając się do obkurczenia błon śluzowych bez stymulacji adrenergicznej.

Wskazania

Łagodzenie objawów w chorobach jam nosowych i zatok przynosowych, w tym w ostrym zapaleniu zatok przynosowych.  

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na fiołki, pierwiosnki i inne rośliny z rodziny pierwiosnkowatych (Primulacae). Dzieci poniżej 5 lat.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy wdychać, unikać kontaktu z oczami.

Ciąża i laktacja

Nie ma doświadczenia w stosowaniu preparatu w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Może wystąpić przejściowe uczucie łagodnego i krótkotrwałego pieczenia lub swędzenia, kichanie, łzawienie lub wzmożona wydzielina z nosa. Może się również pojawić wydzielina z nosa zabarwiona na różowo.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci od 5 lat: 1 rozpylenie do każdego otworu nosowego raz na dobę, o stałej porze, około 2 h przed snem. Czas trwania terapii wynosi 7-10 dni, w razie konieczności można wydłużyć do 12-16 dni. Jeśli konieczne jest powtórne stosowanie (np. w ostrych lub przewlekłych stanach), kolejną terapię można rozpocząć po upływie 7-10 dni od zakończenia poprzedniej.

Uwagi

Inne preparaty donosowe można podawać po upływie 1,5-2 h po zastosowaniu preparatu. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługiwania maszyn przez 2 h po aplikacji aerozolu.

Pharmindex