Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Nasodren

Spis treści

Reklama

Nasodren - skład

1 dawka (0,13 ml, tj. 2-3 krople) zawiera 1,3 mg liofilizowanego proszku z wyciągu z bulw fiołka europejskiego.

Reklama

Nasodren - działanie

Wyrób medyczny. Preparat usuwa wydzielinę i oczyszcza nos oraz zatoki przynosowe, dzięki czemu szybko łagodzi objawy zapalenia zatok. Po zastosowaniu preparatu, u pacjenta następuje wzmożone uwalnianie wydzieliny śluzowej zgromadzonej w nosie i zatokach przynosowych, które trwa nawet do 2 h. W rezultacie, szybko ustępuje ból głowy i/lub twarzy często towarzyszący zapaleniu zatok przynosowych.

Reklama

Nasodren - wskazania

Miejscowe łagodzenie objawów nieżytów nosa (uczucie zablokowanego nosa), takich jak: zalegająca w nosie wydzielina śluzowa, brak powonienia, ból głowy i/lub twarzy, uczucie zatkanych uszu. Leczenie objawów łagodnego oraz ostrego zapalenia zatok przynosowych i nieżytu nosa (kataru).

Reklama

Nasodren - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. 

Reklama

Nasodren - ostrzeżenia

Należy unikać wdychania aerozolu podczas jego aplikacji. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, ponieważ może on powodować podrażnienie lub objawy ostrego zapalenia spojówek. Przejściowe uczucie łagodnego i krótkotrwałego pieczenia lub swędzenia, kichanie, łzawienie lub wzmożona wydzielina z nosa mogą pojawić się po kilku minutach po zastosowaniu preparatu. Jest to zjawisko całkowicie normalne i oznacza, że preparat zaczyna działać, zaś pacjent reaguje na jego działanie w sposób optymalny. Z powodu wystąpienia opisanych objawów nie należy przerywać leczenia. Zabarwiona na różowo wydzielina z nosa jest także możliwym następstwem zastosowania preparatu, które nie powinno budzić niepokoju.

Reklama

Nasodren - ciąża

Nie ma doświadczenia w stosowaniu preparatu w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Reklama

Nasodren - efekty uboczne

Może wystąpić przejściowe uczucie łagodnego i krótkotrwałego pieczenia lub swędzenia, kichanie, łzawienie lub wzmożona wydzielina z nosa. Może się również pojawić wydzielina z nosa zabarwiona na różowo.

Nasodren - dawkowanie

Donosowo. Należy stosować 1 dawkę dziennie do każdego otworu nosowego. Najlepiej o tej samej porze dnia, ale najpóźniej około 2 h przed snem. Podanie większej niż zalecana dziennej dawki preparatu nie zwiększy jego efektywności działania. Leczenie trwa zwykle 7-10 dni, ale w razie konieczności można je wydłużyć do 14 dni. Znaczna poprawa lub całkowite ustąpienie objawów najczęściej następuje po zastosowaniu 6-8 dawek. Po zastosowaniu 3-5 dawek preparatu zazwyczaj zmniejszają się lub zupełnie ustępują bóle głowy i/lub twarzy, często towarzyszące nieżytowi nosa. Niezależnie od ustąpienia bólu głowy i innych objawów nieżytu nosa, leczenie powinno trwać przez zalecany okres 7-10 dni. W przypadkach komplikacji podczas zakażeń ropnych, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli koniecznie jest zastosowanie kolejnej kuracji preparatem w ostrych czy przewlekłych stanach, może być ona rozpoczęta po 7-10 dniach od zakończenia pierwszej serii.

Nasodren - uwagi

Inne preparaty donosowe można podawać po upływie 1,5-2 h po zastosowaniu preparatu. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługiwania maszyn przez 2 h po aplikacji aerozolu, ze względu na objawy towarzyszące wzmożonemu wydzielaniu śluzu oraz oczyszczaniu nosa i zatok.


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!