Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Nasorin

Spis treści

Reklama

Nasorin - skład

1 ml aerozolu do nosa zawiera 0,5 mg lub 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

Reklama

Nasorin - działanie

Preparat o działaniu sympatykomimetycznym. Po podaniu na błonę śluzową nosa powoduje szybko występujący i długo utrzymujący się skurcz naczyń krwionośnych w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Działanie leku prawdopodobnie zależy od bezpośredniego pobudzenia postsynaptycznych receptorów α. Nie wykazano wpływu na receptory β-adrenergiczne. W warunkach in vitro wykazano, że ksylometazolina hamuje czynność rzęsek, ale działanie to nie jest trwałe. W leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa ksylometazolina podana w postaci aerozolu do nosa nadaje się tylko do doraźnego zastosowania lub do ułatwienia podania innych leków do stosowania miejscowego na błonę śluzową nosa. Ksylometazolina w aerozolu może być także stosowana w celu usprawnienia działania trąbek Eustachiusza oraz wyrównania ciśnienia w uchu środkowym w trakcie lotu (szczególnie w czasie lądowania) oraz głębokiego nurkowania. Po zastosowaniu preparatu skurcz naczyń krwionośnych występuje zazwyczaj w ciągu 5-10 min po podaniu. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa zazwyczaj utrzymuje się przez 6-8 h. Przy prawidłowym dawkowaniu wchłanianie leku do krążenia jest minimalne.

Reklama

Nasorin - wskazania

Krótkotrwałe leczenie objawowe przekrwienia błony śluzowej nosa występującego w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia zatok przynosowych.

Reklama

Nasorin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Suche zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Nie stosować po przezklinowej resekcji przysadki mózgowej oraz po zabiegach chirurgicznych z dostępu przez nos lub jamę ustną, w trakcie których odsłaniana jest opona twarda.

Reklama

Nasorin - ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność u pacjentów, u których występuje silna reakcja na leki sympatykomimetyczne (u tych pacjentów lek może powodować np. bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca lub zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi). Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy lub cukrzycą oraz z rozrostem gruczołu krokowego i guzem chromochłonnym. Po przerwaniu długotrwałego leczenia ksylometazoliną, objawy przeziębienia i obrzęk błony śluzowej mogą nawrócić. W takim przypadku może być to tak zwana reakcja z odbicia spowodowana samym lekiem. Aby temu zapobiec, leczenie należy prowadzić przez jak najkrótszy okres. Preparatu w stężeniu 1 mg/ml nie należy stosować u dzieci poniżej 10 lat; preparatu w stężeniu 0,5 mg/ml - u dzieci poniżej 2 lat.

Reklama

Nasorin - ciąża

Brak danych dotyczących przenikania ksylometazoliny przez łożysko oraz do mleka matki. Ze względu na możliwość ogólnoustrojowego działania obkurczającego naczynia krwionośne, nie należy stosować preparatu w okresie ciąży. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Reklama

Nasorin - efekty uboczne

Często: uczucie kłucia lub pieczenia w nosie i gardle, suchość błony śluzowej nosa. Rzadko: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, nerwowość, bezsenność, ból i zawroty głowy, przemijające zaburzenia widzenia, kołatanie serca, zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, nudności.

Nasorin - interakcje

Nie zaleca się równoczesnego stosowania ksylometazoliny z trój- czy czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub inhibitorami MAO ani przez 2 tyg. po zastosowaniu inhibitorów MAO.

Nasorin - dawkowanie

Preparat 1 mg/ml. Dorośli i dzieci powyżej 10 lat: 1 dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego nie częściej niż co 6 h, tj. nie częściej niż 4 razy na dobę. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, preparat można stosować przez maksymalnie 7 dni. Preparat 0,5 mg/ml. Dzieci od 2 do 10 lat: 1 dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego nie częściej niż co 6 h, tj. nie częściej niż 4 razy na dobę. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, preparat można stosować przez maksymalnie 5 dni. Dzieciom aerozol należy podawać w pozycji siedzącej. W trakcie podawania małe dzieci powinny siedzieć na kolanach osoby podającej.

Nasorin - uwagi

Stosowanie tej samej butelki z aerozolem przez kilka osób może prowadzić do przenoszenia zakażenia.


Podobne leki
Afrin
Nasivin
Oxalin
Resoxym

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!