Natamycyna Unia

Spis treści

Natamycyna Unia - Skład

1 tabl. dopochwowa zawiera 25 mg natamycyny.

Natamycyna Unia - Działanie

Miejscowo działający antybiotyk z grupy polienowych antybiotyków makrolidowych o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Powoduje uszkodzenie błony komórkowej grzyba i zniszczenie struktur wewnątrzkomórkowych. Działa grzybobójczo przede wszystkim na <i>Candida</i>, <i>Aspergillus spp.</i>, <i>Cryptococcus spp.</i>, <i>Blastomyces dermatitidis</i> oraz inne grzyby i drożdżaki. Nie wchłania się przez skórę i błony śluzowe.

Reklama

Natamycyna Unia - Wskazania

Zapalenie sromu i pochwy spowodowane przede wszystkim przez <i>Candida albicans,</i> także <i>Aspergillus spp</i>., <i>Cryptococcus spp</i>., <i>Blastomyces dermatitidis </i>oraz inne grzyby i drożdżaki. Zakażenia rzęsistkiem pochwowym (<i>Trichomonas vaginalis)</i> - leczenie pomocnicze. Zakażenia mieszane wywołane wyżej wymienionymi czynnikami etiologicznymi. Preparat nie działa na bakterie, a zatem nie jest szkodliwy dla fizjologicznej flory bakteryjnej (np. dla pałeczek <i>Doderleina</i> obecnych w pochwie). Może być stosowany profilaktycznie podczas uogólnionej antybiotykoterapii. Jest produktem z wyboru w leczeniu rzęsistkowicy i drożdżycy pochwy u kobiet w ciąży. Wykazuje również dużą skuteczność w leczeniu drożdżycy u dziewcząt.

Natamycyna Unia - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Natamycyna Unia - Ostrzeżenia

Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie menstruacji. W trakcie leczenia należy ograniczyć aktywność seksualną, nie stosować irygacji. W przypadku nawracania zakażenia wskazane jest również leczenie partnera.

Natamycyna Unia - Ciąża

Lek można stosować w leczeniu drożdżycy pochwy u kobiet w okresie ciąży i karmiących piersią. Stosowanie takiego leczenia u kobiet w okresie ciąży zmniejsza częstość występowania uogólnionych zakażeń <i>Candida</i> u noworodków.

Natamycyna Unia - Efekty uboczne

Bardzo rzadko: nadwrażliwość (objawiająca się pieczeniem w okolicy zewnętrznych narządów płciowych).

Natamycyna Unia - Dawkowanie

Dopochwowo: 1 tabl. na dobę (najlepiej wieczorem przed snem) przez 20 dni lub 2 tabl. raz na dobę przez 10 dni. Leczenie najlepiej rozpoczynać w pierwszym dniu po zakończeniu menstruacji. Przed wprowadzeniem, tabletkę należy delikatnie zwilżyć wodą i następnie wprowadzić do pochwy, za pomocą aplikatora, najgłębiej jak to możliwe.

Natamycyna Unia - Uwagi

Pharmindex