NifuroksazydNifuroksazyd to produkt leczniczy o działaniu przeciwbiegunkowym, przeciwzapalnym oraz przeciwzakaźnym. Wskazaniem do stosowania jest ostra lub przewlekła biegunka w czasie trwania zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego. Sprawdź dawkowanie oraz skutku uboczne leku. 

 

 

Reklama

Działanie

Preparat o działaniu przeciwbiegunkowym, przeciwzakaźnym i przeciwzapalnym stosowanym w chorobach jelit. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne wobec większości bakterii wywołujących zakażenia jelitowe. Działa głównie na ziarniaki Gram-dodatnie (Staphylococcus, Streptococcus) oraz bakterie Gram-ujemne (Escherichia, Shigella, Salmonella, Klebsiella). Nie działa na Pseudomonas, Proteus, Providentia. Nie zaburza równowagi bakteryjnej flory jelitowej. Nifuroksazyd nie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiąga duże stężenia w jelitach. Jest szybko wydalany z kałem.

Wskazania

Ostra lub przewlekła biegunka w przebiegu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub pochodne 5-nitrofuranu. Zawiesiny nie należy stosować u wcześniaków i noworodków (do 1 mies.).

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość sorbitolu zawiesiny nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości objawiające się skórnymi odczynami alergicznymi.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z alkoholem może powodować nasiloną biegunkę, wymioty, ból brzucha.

Dawkowanie

Doustnie. Tabletki - dorośli: 800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych; dzieci powyżej 6 lat: 600-800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Zawiesina - dzieci 2-30 mż.: 220-660 mg (5-15 ml) na dobę w 2-3 dawkach; powyżej 30 mż.: 660 mg (15 ml) na dobę w 3 dawkach. Zawiesiny nie należy stosować u wcześniaków i noworodków (do 1 mies.). Preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni. Zawiesinę należy wstrząsnąć przed użyciem. 1 miarka zawiera 5 ml zawiesiny.

Reklama

Uwagi

Podczas leczenia niezbędne jest nawadnianie pacjenta oraz kontrola i uzupełnianie niedoborów elektrolitowych. W razie podejrzenia zakażenia o uogólnionym przebiegu należy podać antybiotyk wchłaniający się z przewodu pokarmowego lub działający ogólnie. W czasie stosowania preparatu należy zachować ścisłą dietę z wykluczeniem soków, surowych warzyw i owoców, pikantnych i ciężkostrawnych potraw. Zawiesina zawiera metylu oraz propylu parahydroksybenzoesan, który może powodować reakcje alergiczne (również typu późnego).

Pharmindex