NiQuitin

Spis treści

NiQuitin - skład

System transdermalny o powierzchni 7 cm2 zawiera 36 mg nikotyny i uwalnia 7 mg/dobę; system transdermalny o powierzchni 15 cm2 zawiera 78 mg nikotyny i uwalnia 14 mg/dobę; system transdermalny o powierzchni 22 cm2 zawiera 114 mg nikotyny i uwalnia 21 mg/dobę.

NiQuitin - Działanie

Preparat stosowany w uzależnieniu od nikotyny. Nikotyna jest agonistą receptorów nikotynowych w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym, ma wpływ na działanie o.u.n. oraz układu sercowo-naczyniowego. Po zastosowaniu plastra, objawy odstawienne mogą być kontrolowane poprzez utrzymywanie stałego stężenia nikotyny w organizmie, mniejszego niż stężenie nikotyny występujące po zapaleniu papierosa. Po podaniu transdermalnym, nikotyna uwolniona szybko wchłania się przez skórę. Stężenie nikotyny w osoczu osiąga stałą wartość po 2-4 h po zastosowaniu plastra i utrzymuje się na stałym poziomie przez 24 h. Jest metabolizowana głównie w wątrobie, nerkach i płucach. Nikotyna i jej metabolity są wydalane prawie wyłącznie z moczem. T0,5 wynosi 3 h.

Reklama

NiQuitin - wskazania

Łagodzenie objawów wynikających z odstawienia nikotyny, takich jak: uczucie głodu nikotynowego, nerwowość, niepokój, drażliwość, zaburzenia nastroju, snu i koncentracji, zwiększenie apetytu, łagodne zaburzenia somatyczne (bóle głowy, bóle mięśni, zaparcie, zmęczenie), związanych z rzucaniem palenia tytoniu. Jeśli jest to możliwe lek należy stosować jednocześnie z programem wspierającym rzucenie palenia.

NiQuitin - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nikotynę lub którykolwiek ze składników plastra. Dzieci poniżej 18 lat.

NiQuitin - ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia klinicznie znaczących zaburzeń krążenia lub innych objawów niepożądanych związanych z przyjmowaniem nikotyny należy zmniejszyć dawkę leku lub przerwać terapię. Pacjentom hospitalizowanym ze względu na przebyty zawał serca, ciężkie zaburzenia rytmu lub incydenty naczyniowo-mózgowe, którzy są niestabilni hemodynamicznie, zaleca się zaprzestanie palenia bez użycia środków farmakologicznych. Jeżeli pacjent nie rzuci palenia w ten sposób, można rozważyć zastosowanie plastrów z nikotyną (jedynie pod kontrolą lekarską). Po opuszczeniu szpitala pacjenci mogą kontynuować nikotynową terapię zastępczą. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi (np. niestabilna dławica piersiowa, dławica Prinzmetala, niewydolność serca, niekontrolowane nadciśnieniem tętnicze, ciężka arytmia), po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego lub udarze niedokrwiennym mózgu, chorobami przebiegającymi ze skurczem naczyń, ciężką chorobą naczyń obwodowych, z zaburzeniami krążenia mózgowego, atopowym zapaleniem skóry lub egzemą (z powodu nadwrażliwości na plaster), umiarkowaną do ciężkiej niewydolnością wątroby lub nerek, czynnym wrzodem żołądka lub dwunastnicy, nadczynnością tarczycy, guzem chromochłonnym nadnerczy lub cukrzycą. W przypadku ciężkich, utrzymujących się powyżej 4 dni miejscowych reakcji w miejscu aplikacji (np. ciężkiego rumienia, świądu, opuchlizny) lub uogólnionych reakcji skórnych (np. pokrzywka, ogólna wysypka skórna), należy przerwać stosowanie preparatu. Wystąpienie takich objawów może być bardziej prawdopodobne u osób, u których w przeszłości wystąpiło zapalenie skóry. Pacjenci z alergią kontaktową na preparat powinni zostać ostrzeżeni, że w wyniku narażenia na inne produkty zawierające nikotynę lub po zapaleniu papierosa może wystąpić ciężka reakcja. Dawka nikotyny obecna w zużytych i nowych plastrach może być szkodliwa dla dzieci (preparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i uważnie pozbywać się zużytych plastrów). Należy unikać kontaktu plastra z oczami i nosem. Po użyciu plastra, należy dokładnie umyć ręce wyłącznie wodą bez mydła, gdyż może ono spowodować zwiększenie wchłaniania nikotyny. Stężenie glukozy we krwi może ulegać zmianom podczas rzucania palenia; podczas stosowania preparatu u pacjentów z cukrzycą, należy kontrolować stężenie glukozy we krwi.

NiQuitin - ciąża

Zaleca się, aby kobiety ciężarne rzuciły palenie bez stosowania nikotynowej terapii zastępczej. Jeżeli rzucenie palenia w ten sposób się nie powiedzie, rozpoczęcie leczenia za pomocą plastrów z nikotyną może nastąpić jedynie po konsultacji z lekarzem. W okresie karmienia piersią można stosować plastry z nikotyną, ponieważ ilość nikotyny przenikająca do mleka jest niewielka i stanowi mniejsze zagrożenie niż palenie papierosów.

NiQuitin - efekty uboczne

Bardzo często: zaburzenia snu (w tym koszmary senne i bezsenność), ból i zawroty głowy, kołatanie serca, nudności, wymioty, reakcje w miejscu aplikacji plastra (przemijająca wysypka, świąd, uczucie pieczenia, palenia lub drętwienia, obrzęk, ból i pokrzywka). Często: nerwowość, drżenie, duszność, zapalenie gardła, kaszel, niestrawność, ból w nadbrzuszu, biegunka, suchość błon śluzowych jamy ustnej, zaparcia, wzmożona potliwość, ból stawów, ból mięśni, ból w klatce piersiowej, ból kończyn, ból, osłabienie, zmęczenie/złe samopoczucie. Niezbyt często: nadwrażliwość, tachykardia, objawy grypopochodne. Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne, alergiczne zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, nadwrażliwość na światło. Niektóre ze stwierdzonych objawów, np. depresja, rozdrażnienie, nerwowość, niepokój, zmienność nastroju, lęk, senność, zaburzenia koncentracji, bezsenność i zaburzenia snu mogą być spowodowane zespołem odstawiennym w związku z rzuceniem palenia tytoniu. U osób, które zaprzestały palenia w jakikolwiek sposób mogą wystąpić: osłabienie, bóle i zawroty głowy, kaszel lub objawy grypopochodne.

NiQuitin - interakcje

Nie stwierdzono interakcji pomiędzy nikotynową terapią zastępczą i innymi stosowanymi jednocześnie lekami, jednak samo rzucenie palenia może wymagać zmodyfikowania niektórych terapii.

NiQuitin - dawkowanie

Podczas terapii nie należy palić papierosów i stosować nikotyny w innej formie. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): preparat należy stosować raz na dobę, zawsze o tej samej porze i możliwie szybko po przebudzeniu się. Kurację lekiem rozpoczyna się zwykle od dawki 21 mg/24 h i dawkę nikotyny zmniejsza się w 3 etapach wg schematu: stopień 1. - 21 mg/24 h przez 6 tyg.; stopień 2. - 14 mg/24 h przez następne 2 tyg.; stopień 3. - 7 mg/24 h przez ostatnie 2 tyg. Osobom palącym w ciągu doby ≤10 papierosów zaleca się rozpoczęcie terapii od 2. stopnia: stopień 2. - 14 mg/24 h przez 6 tyg.; stopień 3. - 7 mg/24 h przez ostatnie 2 tyg. Jeśli u pacjentów rozpoczynających leczenie od dawki 21 mg/24 h wystąpiły nasilone objawy niepożądane, które nie ustąpiły po kilku dniach, zaleca się zmniejszenie dawki do 14 mg/24 h, należy ją stosować przez 6 tyg., następnie zmniejszyć do 7 mg/24 h i kontynuować leczenie przez 2 tyg. Optymalne rezultaty można uzyskać po odbyciu pełnej 10-tygodniowej lub 8-tygodniowej terapii. Leczenia nie należy przedłużać ponad 10 tyg. Jeżeli kuracja nie przyniosła oczekiwanego efektu (np. pacjent nie przestał palić lub zaczął ponownie), należy rozważyć możliwość zastosowania dalszego leczenia. Plaster należy nakleić na nieowłosioną, czystą i suchą skórę na górnej części tułowia lub górnej zewnętrznej części ramienia, natychmiast po wyjęciu z ochronnego opakowania. Po upływie 24 h, zużyty plaster należy zdjąć i przykleić nowy na inne miejsce na skórze. Na miejsce po zużytym plastrze nie należy naklejać nowego plastra przed upływem co najmniej tygodnia. Nie stosować 2 plastrów jednocześnie. Plaster można usunąć przed snem, jednak stosowanie plastra przez 24 h hamuje poranną potrzebę palenia tytoniu.

NiQuitin - uwagi

Pharmindex
<-- popup -->