Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Nitrofurazon

Spis treści

Reklama

Nitrofurazon - skład

1 g maści zawiera 2 mg nitrofuralu.

Reklama

Nitrofurazon - działanie

Nitrofural działa przeciwbakteryjnie na bakterie, takie jak: Staphylococcus aureus, Streptococcus spp., Escherichia coli, Aerobacter aerogenes, Proteus sp. Dokładny mechanizm działania nitrofuralu nie jest znany. Wykazano, że hamuje on działanie enzymów bakteryjnych, takich jak: dehydrogenaza pirogronianowa, syntetaza cytrynianowa, dehydrogenaza jabłczanowa, reduktaza glutationowa oraz dekarboksylaza pirogronianowa. Nitrofural tylko w nieznacznym stopniu ulega wchłanianiu przez nieuszkodzoną oraz poparzoną skórę i błony śluzowe, wykazuje dobrą penetrację w szczeliny rany.

Reklama

Nitrofurazon - wskazania

Bakteryjne zakażenia skóry spowodowane przez Staphylococcus aureus, Streptacoccus pyogenes, Escherichia coli, Proteus sp., Aerobacter aerogenes. Wtórne zakażenia zmian alergicznych o takiej samej etiologii. Wspomagająco w leczeniu oparzeń i owrzodzeń, zapobieganiu zakażeniom ran i przeszczepów skórnych.

Reklama

Nitrofurazon - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nitrofural lub substancję pomocniczą.

Reklama

Nitrofurazon - ostrzeżenia

Jeśli wystąpią objawy, takie jak podrażnienie, wysypka, miejscowy obrzęk, należy zaprzestać stosowania preparatu.

Reklama

Nitrofurazon - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży tylko wówczas, gdy korzyść przewyższa ryzyko. Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek w okresie karmienia piersią, gdyż nie wiadomo czy nitrofural przenika do mleka kobiecego.

Reklama

Nitrofurazon - efekty uboczne

Niezbyt często: reakcja alergiczna w postaci wyprysku kontaktowego (świąd, podrażnienie, obrzęk); alergiczne zapalenie skóry, które należy leczyć objawowo.

Nitrofurazon - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę: cienką warstwą maści pokrywać 1-2 razy na dobę chorobowo zmienione miejsca na skórze. Zaleca się równoczesne stosowanie jałowego opatrunku. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na brak danych dotyczących stosowania leku w tej grupie pacjentów.

Nitrofurazon - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!