Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Nizax Activ

Spis treści

Reklama

Nizax Activ - skład

1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu. Preparat zawiera czerwień koszenilową (E 124).

Reklama

Nizax Activ - działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, pochodna imidazolu i triazolu. Ketokonazol jest syntetyczną pochodną imidazolu działającą silnie przeciwgrzybiczo na dermatofity, takie jak np. Trichophyton spp., Epidermophyton spp., Microsporum spp. oraz drożdżaki, takie jak np. Candida spp. i Malassezia spp. (Pirtyrosporum spp.). Ketokonazol (20 mg/g) szybko zmniejsza łuszczenie się i świąd, które towarzyszą łojotokowemu zapaleniu skóry, łupieżowi skóry głowy i łupieżowi pstremu. Ketokonazol zastosowany miejscowo jest niemal niewchłaniany przez skórę. Po miejscowym zastosowaniu szamponu leczniczego zawierającego ketokonazol (20 mg/g) na skórę głowy, nie stwierdza się obecności ketokonazolu w osoczu krwi.

Reklama

Nizax Activ - wskazania

Leczenie i profilaktyka chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (Pityrosporum), jak: łupież owłosionej skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież pstry (wywołany przez Pitriasis versicolor).

Reklama

Nizax Activ - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Nizax Activ - ostrzeżenia

W przypadku uprzedniego długotrwałego leczenia kortykosteroidami, aby uniknąć nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania (efekt z odbicia), wskazane jest stopniowe wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Należy unikać kontaktu z oczami. W razie przypadkowego przedostania się szamponu do oczu, należy je jak najszybciej przemyć wodą. Ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej, lek może powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Nizax Activ - ciąża

W okresie ciąży i karmienia piersią preparat można stosować tylko jeśli jest to zdecydowanie konieczne. Nie określono ryzyka związanego ze stosowaniem preparatu w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Reklama

Nizax Activ - efekty uboczne

Niezbyt często: zaburzenia smaku, zapalenie mieszków włosowych, podrażnienie oczu, nasilone łzawienie, nadwrażliwość na substancję czynną, uczucie pieczenia skóry, trądzik, wyłysienia, suchość skóry, zmiany w strukturze włosów, wysypka, zaburzenia skóry, złuszczanie się skóry, kontaktowe zapalenie skóry, odczyny w miejscu podania, takie jak: rumień, podrażnienie, nadwrażliwość w miejscu podania, świąd, krosty. Bardzo rzadko/częstość nieznana: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zmiany barwy włosów.

Nizax Activ - dawkowanie

Podanie na skórę. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat. Leczenie. Łupież pstry: stosować raz na dobę, przez 5 kolejnych dni. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy: stosować 2 razy w tyg., przez 2 do 4 tyg. Profilaktyka. Łupież pstry: stosować raz na dobę, przez 3 kolejne dni przez jeden cykl leczenia, przed okresem letnim. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy: stosować raz na tydzień lub raz na dwa tyg. Sposób podania. Zmienioną chorobowo powierzchnię skóry lub owłosioną skórę głowy należy umyć szamponem i pozostawić go na skórze przez 3-5 min, następnie spłukać. Zazwyczaj 1 saszetka lub ilość szamponu mieszcząca się w garści wystarcza do jednorazowego zastosowania.

Nizax Activ - uwagi


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Clotrimazolum Medana
Daktarin
Mikonazol VP

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!