NO-SPA ampułki

Spis treści

NO-SPA ampułki - skład

1 ampułka 2 ml zawiera 40 mg chlorowodorku drotaweryny.

NO-SPA ampułki - Działanie

Syntetyczny lek o działaniu spazmolitycznym na mięśnie gładkie. Mechanizm działania polega na hamowaniu fosfodiesterazy IV (PDE IV), w wyniku czego następuje zwiększenie stężenia cAMP, inaktywacja kinazy łańcucha lekkiego miozyny i rozkurcz mięśni gładkich. Drotaweryna stosowana jest w leczeniu skurczu mięśni gładkich, zarówno pochodzenia neurogennego, jak i mięśniowego. Niezależnie od rodzaju unerwienia autonomicznego drotaweryna działa na mięśnie gładkie, znajdujące się w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych, układzie moczowo-płciowym i układzie krążenia. Ze względu na działanie rozszerzające naczynia, drotaweryna zwiększa przepływ krwi w tkankach. Drotaweryna szybko i całkowicie wchłania się po podaniu parenteralnym. Lek jest metabolizowany w wątrobie. T0,5 wynosi 16-22 h. Wydalany głównie w postaci metabolitów z moczem (w około 50%) i w mniejszym stopniu z kałem (w około 30%).

NO-SPA ampułki - wskazania

Stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Wspomagająco w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach spastycznych i wzdęciach jelit; w stanach skurczowych w obrębie dróg rodnych: w bolesnym miesiączkowaniu.

NO-SPA ampułki - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na drotawerynę lub inne składniki preparatu, zwłaszcza na pirosiarczyn sodu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Ciężka niewydolność serca (zespół małego rzutu). Dzieci.

NO-SPA ampułki - ostrzeżenia

Zachować ostrożność u pacjentów z niedociśnieniem tętniczym. Ze względu na zawartość pirosiarczynu sodu ostrożnie stosować u pacjentów z astmą lub alergią w wywiadzie.

NO-SPA ampułki - ciąża

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu. Nie stosować preparatu w okresie porodu. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

NO-SPA ampułki - efekty uboczne

Rzadko: nudności, zaparcia, ból i zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze, reakcje alergiczne, zwłaszcza u pacjentów nadwrażliwych na pirosiarczyn.

NO-SPA ampułki - interakcje

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym podawaniu z lewodopą ze względu na zmniejszenie jej działania przeciwparkinsonowego oraz nasilenie drżeń i sztywności.

NO-SPA ampułki - dawkowanie

Dorośli: podskórnie lub domięśniowo 40-240 mg na dobę w 1-3 dawkach. W przypadku ostrego ataku kamicy żółciowej lub nerkowej stosuje się 40-80 mg powoli (około 30 sek.) dożylnie. W innych spastycznych bólach brzucha stosuje się 40-80 mg domięśniowo lub podskórnie. W razie konieczności dawkę leku można powtórzyć maksymalnie do 3 razy na dobę.

NO-SPA ampułki - uwagi

Pacjentom z niedociśnieniem tętniczym, ze względu na ryzyko wystąpienia zapaści, preparat należy podawać dożylnie w pozycji leżącej. Po podaniu parenteralnym leku, zwłaszcza dożylnym, nie zaleca się prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Pharmindex