Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

NO-SPA ampułki

Spis treści

Reklama

NO-SPA ampułki - skład

1 ml roztw. do wstrzyk. zawiera 20 mg chlorowodorku drotaweryny. 1 ampułka (2 ml) zawiera 40 mg chlorowodorku drotaweryny. Preparat zawiera pirosiarczyn sodu.

Reklama

NO-SPA ampułki - działanie

Syntetyczny lek o działaniu spazmolitycznym na mięśnie gładkie. Mechanizm działania polega na hamowaniu fosfodiesterazy IV (PDE IV), w wyniku czego następuje zwiększenie stężenia cAMP, inaktywacja kinazy łańcucha lekkiego miozyny i rozkurcz mięśni gładkich. Drotaweryna stosowana jest w leczeniu skurczu mięśni gładkich, zarówno pochodzenia neurogennego, jak i mięśniowego. Niezależnie od rodzaju unerwienia autonomicznego drotaweryna działa na mięśnie gładkie, znajdujące się w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych, układzie moczowo-płciowym i układzie krążenia. Ze względu na działanie rozszerzające naczynia, drotaweryna zwiększa przepływ krwi w tkankach. Drotaweryna szybko i całkowicie wchłania się po podaniu parenteralnym. Lek jest metabolizowany w wątrobie. T0,5 wynosi 16-22 h. Wydalany głównie w postaci metabolitów z moczem (w około 50%) i w mniejszym stopniu z kałem (w około 30%).

Reklama

NO-SPA ampułki - wskazania

Stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Wspomagająco w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole jelita drażliwego, zaparciach spastycznych i wzdęciach jelit; w stanach skurczowych w obrębie dróg rodnych: w bolesnym miesiączkowaniu.

Reklama

NO-SPA ampułki - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (zwłaszcza na pirosiarczyn sodu). Ciężka niewydolność nerek i wątroby. Ciężka niewydolność serca (zespół małego rzutu). Dzieci.

Reklama

NO-SPA ampułki - ostrzeżenia

Zachować ostrożność u pacjentów z niedociśnieniem tętniczym. Z powodu ryzyka wystąpienia zapaści, dożylnie lek należy podawać leżącemu pacjentowi. Należy zachować ostrożność podczas podawania drotaweryny w postaci roztworu do wstrzykiwań kobietom w ciąży. Nie należy stosować drotaweryny w okresie porodu. Preparat zawiera zawiera pirosiarczyn sodu, który może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym objawy anafilaktyczne i skurcz oskrzeli. Dotyczy to zwłaszcza wrażliwych pacjentów, szczególnie tych z astmą i alergią w wywiadzie. W przypadku nadwrażliwości na pirosiarczyn sodu należy unikać podawania leku parenteralnie.

Reklama

NO-SPA ampułki - ciąża

W okresie ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy korzyść przewyższa czynniki ryzyka. Nie stosować w okresie porodu, ze względu na zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego. Nie wiadomo czy drotaweryna przenika do mleka kobiecego - stosowanie w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.

Reklama

NO-SPA ampułki - efekty uboczne

Rzadko: reakcje alergiczne (zwłaszcza u pacjentów nadwrażliwych na pirosiarczyn sodu), ból głowy, zawroty głowy pochodzenia obwodowego (błędnikowego), bezsenność, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze, nudności, zaparcia, reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Częstość nieznana: zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego.

NO-SPA ampułki - interakcje

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym podawaniu z lewodopą ze względu na zmniejszenie jej działania przeciwparkinsonowego oraz nasilenie drżeń i sztywności.

NO-SPA ampułki - dawkowanie

Dorośli: podskórnie lub domięśniowo 40-240 mg na dobę w 1 do 3 dawkach podzielonych. W przypadku ostrego ataku kamicy żółciowej lub nerkowej stosuje się 40-80 mg powoli (około 30 sek.) dożylnie. W innych spastycznych bólach brzucha stosuje się 40-80 mg domięśniowo lub podskórnie. W razie konieczności dawkę leku można powtórzyć maksymalnie do 3 razy na dobę.

NO-SPA ampułki - uwagi

Należy poinformować pacjentów, że po podaniu parenteralnym leku, zwłaszcza dożylnym, powinni unikać wykonywania potencjalnie niebezpiecznych czynności, takich jak prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn.


Podobne leki
No-Spa – działanie i dawkowanie. Na co pomaga?
Papaverinum hydrochloricum WZF
Galospa
Biospasmil

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!