Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Noell

Spis treści

Reklama

Noell - skład

1 g szamponu zawiera 20 mg ketokonazolu. Szampon zawiera czerwień koszenilową i butylohydroksyanizol.

Reklama

Noell - działanie

Pochodna imidazolu, lek przeciwgrzybiczy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Hamuje biosyntezę ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co powoduje zmiany jej przepuszczalności i prowadzi do obumarcia komórki. Ketokonazol działa dermatofity: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton tonsurans, Microsporum canis, Microsporum audouini, Microsporum gypseum i Epidermophyton floccosum oraz drożdżaki: Candida albicans, Candida tropicalis, Pityrosporum ovale (Malassezia ovale), Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur).

Reklama

Noell - wskazania

Profilaktyka i leczenie chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia: łupieżu owłosionej skóry głowy, łupieżu pstrego, łojotokowego zapalenia skóry.

Reklama

Noell - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketokonazol, inne pochodne imidazolu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Reklama

Noell - ostrzeżenia

W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenie objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania, wskazane jest stopniowe (w ciągu 2 do 3 tyg.) wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. W przypadku reakcji nadwrażliwości (zaczerwienienie i pieczenie skóry w miejscu kontaktu szamponu ze skórą), należy zaprzestać stosowania preparatu. Preparat nie jest wskazany do stosowania u dzieci poniżej 12 rż. Ze względu na zawartość butylohydroksyanizolu, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych. Ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej, preparat może powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Noell - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią, jeżeli jest to zdecydowanie konieczne (ketokonazol stosowany miejscowo w postaci szamponu nie przenika do krążenia ogólnego).

Reklama

Noell - efekty uboczne

Niezbyt często: zaburzenia smaku, zapalenie mieszków włosowych, podrażnienie oka, zwiększone wydzielanie łez, trądzik, utrata włosów, kontaktowe zapalenie skóry, suchość skóry, nieprawidłowa struktura włosa, wysypka, uczucie pieczenia skóry, zaburzenia skóry, łuszczenie naskórka, reakcje w miejscu podania (rumień, podrażnienie, nadwrażliwość, świąd, krosty, odczyn). Częstość nieznana: pokrzywka, zmiana barwy włosów.

Noell - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież. Na zwilżone wodą włosy lub skórę nanieść odpowiednią ilość szamponu leczniczego, rozmasować do utworzenia się piany. Spłukać po ok. 5 min. Włosy mogą być uprzednio umyte zwykłym szamponem. W przypadku długich włosów wystarczające jest zastosowanie szamponu jedynie na skórę głowy. Dorośli. Łojotokowe zapalenie i łupież skóry głowy - leczniczo: 2 razy w tyg. przez 2-4 tyg.; profilaktycznie: raz na tydz. lub na 2 tyg. Łupież pstry - leczniczo: raz na dobę przez 5 kolejnych dni; profilaktycznie: przed okresem letnim raz na dobę przez 3 kolejne dni (1 cykl leczenia).

Noell - uwagi

Chronić oczy przed kontaktem z preparatem.


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Clotrimazolum Medana
Daktarin
Mikonazol VP

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!