Oekolp forte

Spis treści

Oekolp forte - Skład

1 globulka zawiera 0,5 mg estriolu. Globulka zawiera butylohydroksytoluen.

Oekolp forte - Działanie

Preparat naturalnego estriolu do stosowania miejscowego. Estriol powoduje normalizację nabłonka sromu, jak również proliferację warstw błony śluzowej pochwy, szyjki, cewki moczowej i pęcherza. Podawany dopochwowo estriol w dawkach terapeutycznych nie wykazuje znaczącego wpływu na endometrium. Po podaniu dopochwowym około 20% estriolu wchłania się do krwi. W około 91% wiąże się z albuminami. Estriol wydalany jest z moczem głównie w postaci skoniugowanej.

Reklama

Oekolp forte - Wskazania

Leczenie chorób spowodowanych niedoborem estrogenów, takich jak: zmiany atroficzne w obrębie pochwy i sromu oraz związane z tym dolegliwości (świąd, pieczenie, suchość pochwy), dyspareunia, atroficzny nieżyt pochwy i sromu, upławy, zapalenie szyjki macicy, zwężenie pochwy, stan zapalny pochwy i szyjki macicy, jako leczenie pomocnicze w zakażeniach pochwy.

Oekolp forte - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na estriol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionym pochodzeniu. Podejrzenie lub obecność nowotworów złośliwych estrogenozależnych.

Oekolp forte - Ostrzeżenia

Należy natychmiast przerwać stosowanie preparatów w przypadku: wystąpienia po raz pierwszy migrenowych bólów głowy, częstego występowania nadzwyczajnie silnych bólów głowy, pierwszych objawów zapalenia żył, objawów zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, żółtaczki cholestatycznej, dużego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, ostrych zaburzeń widzenia. Preparat powinien być stosowany wyłącznie w oparciu regularną kontrolę medyczną i badanie ginekologiczne, szczególnie w przypadkach ciągłych lub powtarzających się krwawień z pochwy. W przypadku dobrej odpowiedzi na leczenie, należy starać się stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku. Zakażenie w obrębie pochwy powinno być jednocześnie leczone za pomocą odpowiednich leków. Brak jest danych na temat związku pomiędzy ciągłym długoterminowym podawaniem dopochwowym estriolu podczas menopauzy a wzrostem ryzyka raka endometrium. Jednak należy rozważyć odpowiednie środki ostrożności. Globulki zawierają butylohydroksytoluen, który może powodować miejscową rekcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Oekolp forte - Ciąża

Brak wskazań do stosowania w ciąży. Estriol wydzielany jest z mlekiem matki. W okresie karmienia piersią estriol powinien być stosowany miejscowo i w małej dawce.

Oekolp forte - Efekty uboczne

Czasami, zwłaszcza na początku leczenia mogą wystąpić: plamienia, tkliwość lub bolesność piersi, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności), obrzęki z przemijającym zwiększeniem masy ciała, miejscowe podrażnienie pochwy ze świądem, pieczeniem i rumieniem, upławy, zwiększenie ilości wydzieliny z szyjki macicy. Rzadko: migrenowe bóle głowy. Bardzo rzadko: kurcze nóg i uczucie "ciężkich nóg".

Oekolp forte - Interakcje

Równoczesne stosowanie barbituranów, pochodnych hydantoiny, leków przeciwpadaczkowych, antybiotyków (np. cefalosporyn, neomycyny) może osłabiać działanie estriolu.

Oekolp forte - Dawkowanie

Dopochwowo. Zwykle 1 globulka na dobę. Leczenie zmian atroficznych w obrębie pochwy i sromu: 1 globulka raz na dobę przez ok. 3 tyg., po tym czasie dawka podtrzymująca wynosi zwykle 1-2 globulki na tydzień.

Oekolp forte - Uwagi

Pharmindex