Oilatum

Spis treści

Oilatum - Skład

1 g emulsji do kąpieli zawiera 634 mg parafiny ciekłej, lekkiej. 1 g żelu zawiera 700 mg parafiny ciekłej lekkiej.

Oilatum - Działanie

Preparaty do kąpieli leczniczej. Parafina ciekła, lekka tworzy oleistą powłokę na warstwie rogowej naskórka, zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody z powierzchni skóry i zapewniając jej tym samym odpowiednią wilgotność i natłuszczenie warstwy rogowej naskórka. Parafina ciekła, lekka jest chemicznie i biologicznie nieaktywna i zakłada się, że jej wchłanianie ogólnoustrojowe jest minimalne (<1%).

Reklama

Oilatum - Wskazania

<u>Emulsja do kąpieli:</u> miejscowe leczenie podrażnionej, suchej, swędzącej i łuszczącej się skóry; preparat jest też wskazany do kąpieli niemowląt. <u>Żel:</u> miejscowe leczenie wspomagające podrażnionej, swędzącej i suchej skóry, łącznie ze zmianami w przebiegu wyprysku i stanów zapalnych.

Oilatum - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na parafinę ciekłą lekką lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Oilatum - Ostrzeżenia

Należy poinformować pacjenta o zwiększonym ryzyku poślizgnięcia się w kąpieli podczas stosowania preparatu. W razie wystąpienia zaczerwienienia lub podrażnienia skóry, należy przerwać leczenie. Żelu nie stosować na tłustą skórę.

Oilatum - Ciąża

Nie przewiduje się wpływu stosowania parafiny ciekłej, lekkiej na przebieg ciąży, ponieważ należy się spodziewać, że po zastosowaniu parafiny ciekłej, lekkiej narażenie na działanie ogólnoustrojowe będzie niewielkie. Nie wiadomo czy parafina ciekła, lekka przenika do mleka matki. Ryzyko dla dziecka jest znikome, ponieważ narażenie na działanie ogólnoustrojowe parafiny jest niewielkie. Należy poinformować pacjentkę, że pozostałości preparatu powinny być dokładnie usunięte z piersi przed rozpoczęciem karmienia.

Oilatum - Efekty uboczne

Rzadko: reakcje w miejscu zastosowania (w tym podrażnienie skóry, wysypka, rumień, świąd), nadwrażliwość w miejscu zastosowania (w tym zapalenie skóry).

Oilatum - Dawkowanie

<u>Emulsja</u>. Dorośli, młodzież i dzieci: 10-20-minutowa kąpiel w wannie (napełnionej wodą do wysokości 20 cm) z dodatkiem 1-3 zakrętek emulsji. Niemowlęta: 1/2-2 zakrętki emulsji dodać do napełnionej wodą wanienki; zanurzone ciało delikatnie masować gąbką. Niemowlęta: <sup>1</sup>/<sub>2</sub> - 2 zakrętki emulsji dodać do wypełnionej wodą wanienki; obmyć delikatnie dziecko wodą. Po kąpieli osuszyć delikatnie skórę ręcznikiem. Miejscowe oczyszczanie skóry: wetrzeć niewielką ilość emulsji w zwilżoną uprzednio skórę, a następnie spłukać wodą i osuszyć ręcznikiem. <u>Żel.</u> Dorośli, dzieci i osoby w podeszłym wieku: stosować tak często, jak jest to konieczne; zawsze na zwilżoną skórę. Kąpiel pod prysznicem: wetrzeć małą ilość żelu w zwilżoną skórę i łagodnie masować podrażnione, swędzące miejsca. Spłukać żel ciepłą wodą i osuszyć skórę delikatnie oklepując ją miękkim ręcznikiem. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Oilatum - Uwagi

Nie przeprowadzono badań odnośnie działania parafiny ciekłej, lekkiej na zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn. Profil działań niepożądanych nie wskazuje na możliwość występowania takiego działania.

Pharmindex
<-- popup -->