Olfen żel

Spis treści

Olfen żel - skład

1g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Olfen żel - Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) - pochodna kwasu fenylooctowego, do stosowania miejscowego. Istotnym mechanizmem działania diklofenaku jest hamowanie biosyntezy prostaglandyn. W stanach zapalnych pochodzenia reumatycznego lub urazowego, lek zmniejsza ból i obrzęk. Po zastosowaniu miejscowym na stawy kolanowe i rąk można oznaczyć stężenie diklofenaku we krwi, błonie maziowej i w płynie maziówkowym. Maksymalne stężenie we krwi jest około 100 razy mniejsze niż stężenie osiągane po podaniu doustnym. Po podaniu miejscowym, mechanizm metabolizmu i kinetyki eliminacji diklofenaku odpowiada obserwowanemu po podaniu doustnym.

Reklama

Olfen żel - wskazania

Miejscowe leczenie: pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń) oraz ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe, u dorosłych i młodzieży w wieku >14 lat. Miejscowe leczenie ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów u dorosłych (>18 lat).

Olfen żel - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak, inne leki z grupy NLPZ (w tym kwas acetylosalicylowy) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Napady astmy, pokrzywka lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa występujące po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Aktywny wrzód trawienny. Dzieci i młodzież

Olfen żel - ostrzeżenia

Stosować ostrożnie u pacjentów: z zaburzeniami czynności nerek, serca lub wątroby; występującymi w wywiadzie wrzodami trawiennymi, zapaleniem jelit; skazą krwotoczną; astmą oskrzelową lub alergią (ryzyko skurczu oskrzeli); u osób w podeszłym wieku (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub nieprzepuszczalnym dla powietrza. Nie stosować z innymi lekami zawierającymi diklofenak lub inne NLPZ, zarówno podawanymi miejscowo jak i ogólnie. Unikać kontaktu żelu z oczami i ustami. Unikać bezpośredniego kontaktu miejsca zastosowania żelu z promieniami słonecznymi i solarium. Należy natychmiast przerwać leczenie po wystąpieniu wysypki po zastosowaniu żelu.

Olfen żel - ciąża

Stopień ekspozycji ogólnoustrojowej diklofenaku po zastosowaniu na skórę jest mniejszy niż po podaniu doustnym. W oparciu o doświadczenia dotyczące stosowania NLPZ i ich działanie ogólnoustrojowe zaleca się uwzględnić poniższe informacje. Nie stosować diklofenaku w I i II trymestrze ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne (istnieje zwiększone ryzyko poronienia, wad serca i wytrzewienia po zastosowaniu inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnej ciąży; całkowite ryzyko wystąpienia sercowo-naczyniowych wad rozwojowych zwiększa się z poniżej 1% do około 1,5%; ryzyko zwiększa się wraz z dawką i czasem trwania leczenia). W przypadku stosowania diklofenaku u kobiet planujących ciążę oraz w I i II trymestrze ciąży, podawane dawki powinny być możliwie jak najmniejsze, a czas trwania leczenia możliwie najkrótszy. Stosowanie diklofenaku jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży. Inhibitory prostaglandyn stosowane w czasie III trymestru mogą spowodować: u płodu - nadciśnienie płucne z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego Botalla oraz zaburzenia czynności nerek, które może prowadzić do rozwoju niewydolności nerek z małowodziem; u matki i noworodka - mogą wydłużać czas krwawienia, działać antyagregacyjnie; u matki - mogą hamować kurczliwość macicy powodujące wydłużenie porodu. Podobnie jak inne NLPZ, diklofenak przenika do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkich ilościach. Mimo to stosowanie żelu w dawkach terapeutycznych nie wywiera wpływu na karmione dziecko. Ze względu na brak kontrolowanych badań dotyczących kobiet karmiących piersią, żel należy stosować w czasie laktacji jedynie na zlecenie lekarza; w takich przypadkach żelu nie należy stosować na okolice piersi ani na duże powierzchnie skóry lub długotrwale.

Olfen żel - efekty uboczne

Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, reakcje nadwrażliwości, w tym nadwrażliwość na światło, obrzęk naczynioruchowy, astma.

Olfen żel - interakcje

Jeśli żel stosowany jest zgodnie z zaleceniami, niewielka ilość diklofenaku ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji, które występują zwykle po doustnym podaniu diklofenaku jest mało prawdopodobne.

Olfen żel - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież >14 lat: delikatnie rozsmarowywać żel na skórze (nie wcierać) 3 lub 4 razy na dobę. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo, np. 2-4 g żelu (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400-800 cm2. W leczeniu nadwerężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej u osób dorosłych i młodzieży >14 lat, w przypadku stosowania leku bez konsultacji lekarskiej, nie stosować dłużej niż przez 14 dni. W leczeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów u osób dorosłych (>18 lat), w przypadku stosowania leku bez konsultacji lekarskiej, nie stosować dłużej niż przez 21 dni.

Olfen żel - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->