Onymax

Reklama

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy z grupy alliloamin. Wywiera działanie grzybobójcze lub grzybostatyczne, polegające na hamowaniu biosyntezy ergosterolu w komórkach grzyba. Działa na dermatofity, grzyby pleśniowe, drożdżaki i niektóre grzyby dimorficzne. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (biodostępność wynosi około 80%). Szybko przenika do warstwy rogowej naskórka, skóry właściwej i tkanek oraz odkłada sie w plytce paznokciowej. Z białkami osocza wiąże się w 99%. Terbinafina jest szybko i intensywnie metabolizowana w wątrobie; jej nieaktywne metabolity są wydalane głównie z moczem. T0,5 w fazie dystrybucji wynosi 4,6 h; w fazie eliminacji - 17 h.

Wskazania

Leczenie zakażeń grzybiczych skóry, takich jak grzybica tułowia, podudzi i stóp, wywołanych przez dermatofity wrażliwe na terbinafinę, gdy leczenie to jest uzasadnione lokalizacją lub rozległością zakażenia. Leczenie grzybiczych zakażeń paznokci, wywołanych przez dermatofity wrażliwe na terbinafinę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na terbinafinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania u pacjentów z chorobami wątroby. Ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą (ryzyko zaostrzenia choroby) oraz w skojarzeniu z innymi lekami metabolizowanymi przez CYP 2D6.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często obserwowano ból glowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (brak łaknienia, niestrawność, nudności, łagodne bóle brzucha, biegunka) oraz łagodne zmiany skórne (wysypka, pokrzywka). Niezbyt często występują przemijające zaburzenia smaku łącznie z jego utratą, zmniejszenie łaknienia; rzadko upośledzenie czynności wątroby (głównie cholestaza), bóle mięśni i stawów oraz ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, fotonadwrażliwość), reakcje alergiczne (w tym obrzęk naczynioruchowy) i rzekomoalergiczne. Bardzo rzadko obserwowano zaburzenia hematologiczne, reakcje anafilaktyczne, wystąpienie lub zaostrzenie objawów tocznia rumieniowatego skórnego lub układowego, łuszczycy, a także ciężką niewydolność wątroby, zaburzenia psychiczne, wypadanie włosów.

Interakcje

Rifampicyna osłabia i skraca działanie terbinafiny, natomiast cimetydyna je zwiększa. Preparat może nasilać działanie leków metabolizowanych przez CYP 2D6, tj. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, beta-adrenolityków, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, inhibitorów MAO typu B. Terbinafina może także nieznacznie wplywać na klirens leków metabolizowanych przez enzymy cytochromu P-450, m.in. cyklosporyny, tolbutaminy, terfenadyny, triazolamu, doustnych środków antykoncepcyjnych.

Dawkowanie

Doustnie dorośli: 250 mg raz dziennie. Pacjentom z umiarkowaną niewydolnością nerek podaje się połowę dawki.
Czas trwania leczenia: 2-4 tygodnie w grzybicy tułowia, podudzi i stóp (w grzybicy międzypalcowej i typu podeszwowo-mokasynowego do 6 tygodni); 6-12 tygodni w grzybicy paznokci (w grzybicy paznokci rąk zazwyczaj 6 tygodni; w grzybicy paznokci stóp - zazwyczaj 12 tygodni, jednak może być konieczne leczenie do 6 miesięcy i dłużej).

Reklama

Uwagi

Terbinafina podawana doustnie nie jest skuteczna w leczeniu łupieżu pstrego.

Pharmindex