OptiBond™ FL

Reklama

Działanie

OptiBond FL to światło i podwójnie wiążący system łączący do szkliwa i zębiny. Łączy się z kompozytami, porcelaną, amalgamatem i metalami. Może być stosowany do pośredniego przykrycia miazgi. Zawartość 48% wypełniacza zarówno w wersji światło jak i podwójnie wiążącej gwarantuje mikromechaniczne wiązanie z kanalikami zębinowymi, zmniejsza skutki skurczu polimeryzacyjnego; jego zastosowanie pozwala na zlikwidowanie widocznej często "białej linii" pomiędzy wypełnieniem a tkankami zęba. Wzmocnienie warstwy hybrydowej powoduje zwiększenie siły wiązania zarówno na początku jak i w trakcie użytkowania wypełnienia. Dzięki zawartości cząsteczek wypełniacza OptiBond FL ma niski moduł elastyczności, który odpowiada za przekazanie elastyczności sztywnemu materiałowi hybrydowemu wypełniającemu ubytek oraz redukcję naprężeń,jakie powstają na granicy wypełnienia i systemu łączącego na etapie polimeryzacji. Materiał pozwala na adhezję zarówno do suchej jak i wilgotnej zębiny.

Wskazania

System łączący szkliwo i zębinę z kompozytami, porcelaną, amalgamatem i metalami. Może być stosowany w technikach bezpośrednich, np. do wypełniania ubytków, napraw uszkodzonych wypełnień i uzupełnień protetycznych (OptiBond FL) jak i do cementowania prac protetycznych wraz z cementem kompozytowym (OptiBond Dual Cure).

Przeciwwskazania

Uczulenie na składniki materiału.

Dawkowanie

Należy odizolować i osuszyć ząb, nałożyć wytrawiacz Kerr Gel Etchant na powierzchnię szkliwa i zębiny (szkliwo wytrawiamy minimum 30 sek. a zębinę maksimum 15 sek.), nanieść kroplę OptiBond FL Prime ( buteleczka oznaczona cyfrą 1) do specjalnej miseczki, zwilżyć końcówkę aplikatora. Materiał nanosić na powierzchnię szkliwa i zębiny za pomocą delikatnych ruchów wcierających przez 30 sek. Osuszać delikatnie (5 sek.). Nie przesuszać. Powierzchnia zębiny powinna mieć lekko błyszczący wygląd. Następnie należy nanieść OptiBond FL Adhesive (buteleczka oznaczona cyfrą 2) na powierzchnię szkliwa i zębiny tak, by pokrył on tkanki cienką warstwą. Jeśli istnieje taka potrzeba, można go delikatnie rozdmuchać za pomocą dmuchawki. Po spolimeryzowaniu (30 sek.) należy przystąpić do nakładania materiału kompozytowego.

Reklama

Uwagi

Nie spolimeryzowana żywica może powodować podrażnienia skóry czy błony śluzowej - unikać bezpośredniego kontaktu z tkankami miękkimi. W sytuacjach, kiedy wymagana jest szczególna ostrożność i dodatkowe wiązanie materiału na drodze chemicznej, należy zastosować OptiBond Dual Cure 3A & 3B. Po zmieszaniu, system ten ma takie same właściwości (zawartość wypełniacza i uwalnianie fluoru) jak OptiBond Adhesive.

Pharmindex