ORSALIT

Reklama

Działanie

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Doustny płyn nawadniający o zmniejszonej osmolarności. Skutecznie nawadnia, dzięki wykorzystaniu najbardziej efektywnego mechanizmu wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy. Uzupełnia płyny i składniki mineralne w przypadku zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Preparat bezglutenowy; nie zawiera białka mleka i laktozy.

Wskazania

Postępowanie dietetyczne w stanach odwodnienia, szczególnie podczas biegunki lub wymiotów oraz w sytuacjach, w których występuje ryzyko odwodnienia.

Przeciwwskazania

Niedrożność jelit. Wstrząs hemodynamiczny.

Środki ostrożności

Preparat nie powinien być stosowany u osób, u których nie występuje ryzyko odwodnienia organizmu.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkowanie uzależnione jest od masy ciała, wieku i fazy nawadniania. Zwykle zaleca się podawać 50-100 ml doustnego płynu nawadniającego na kg mc. w ciągu pierwszych 4 h oraz dodatkowo 5-10 ml na kg mc. po każdym biegunkowym stolcu i (lub) wymiotach. Na dalszym etapie nawadniania 5-10 ml doustnego płynu nawadniającego na kg mc. po każdym biegunkowym stolcu i (lub) wymiotach. Zawartość saszetki rozpuścić w 200 ml ciepłej wody, następnie schłodzić. Płynu nie należy dosładzać, ani mieszać z sokami lub preparatami mlecznymi. Preparaty o smaku malinowym i bananowym przeznaczone są dla dzieci od 6 mż. Niemowlętom <6 mż. i dzieciom skłonnym do alergii podawać preparat bez dodatków smakowych. Przykładowe dawkowanie preparatu: w pierwszych 3-4 h nawadniania: mc. do 4 kg (wiek do 4. mies.) - 1 sasz. rozpuszczona zgodnie z zaleceniami (200 ml) w czasie 3-4 h, mc. od 4 do 8 kg (wiek do 6. mies.) - 2 sasz. (400 ml) w czasie 3-4 h, mc. od 8 do 12 kg (wiek od 6 mies. do 1 roku) - 3 sasz. (600 ml) w czasie 3-4 h, mc. od 12 do 15 kg (wiek od roku do 2 lat) - 4 sasz. (800 ml) w czasie 3-4 h, mc. >15 kg (wiek >2 lat) - 6 sasz. (1200 ml); w nawadnianiu podtrzymującym: mc do 12 kg (wiek do 1 roku) - 100 ml roztworu po każdym biegunkowym stolcu lub wymiotach, mc. >12 kg - 200 ml roztworu po każdym biegunkowym stolcu lub wymiotach. W powyższym schemacie dawkowania, w pierwszej kolejności należy kierować się podaną masą ciała. W przypadku wymiotów, przygotowany płyn należy podawać często, małymi porcjami (łyżeczką). W profilaktyce preparat stosować jak w fazie nawadniania podtrzymującego.

Reklama

Uwagi

Preparat jest niekompletnym środkiem spożywczym, nie może być stosowany jako jedyne źródło pożywienia.

Pharmindex