Panzytrat

Reklama

Działanie

Każda kapsułka zawiera mikrotabletki powleczone powłoką oporną na działanie soku żołądkowego, powodującą, że zawartość mikrotabletek uwalniana jest dopiero w dwunastnicy. Chroni to obecne w nich enzymy przed niszczącym działaniem soku żołądkowego. Mikrotabletki przechodzą do dwunastnicy razem z pokarmem. Szybkie uwalnianie enzymów trzustkowych w zasadowym soku dwunastnicy wspomaga trawienie pokarmu.

Wskazania

Zaburzenia trawienia wywołane zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki m.in. w przypadku: przewlekłego zapalenie trzustki, mukowiscydozy, stanu po resekcji trzustki, stanu po operacyjnych omijających zespoleniach żołądkowo-jelitowych (np. gastroenterostomia metodą Billroth II), niedrożności przewodu trzustkowego lub żółciowego (np. spowodowanej nowotworem).

Przeciwwskazania

Ostre zapalenie trzustki i zaostrzenia w przebiegu przewlekłego zapalenia narządu. Nadwrażliwość na białko pochodzenia wieprzowego. Nie stosować u dzieci poniżej 18 m.ż.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie karmienia piersią (brak badań); w ciąży stosować jedynie kiedy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Działania niepożądane

Istnieją nieliczne doniesienia o ostrych reakcjach alergicznych oraz reakcjach uczuleniowych ze strony przewodu pokarmowego. Mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, wymioty, podrażnienie lub zapalenie okolicy odbytu. U pacjentów z mukowiscydozą leczonych dużymi dawkami pankreatyny może wystąpić zwężenie jelit w okolicy krętniczo-kątniczej i okrężnicy wstępującej.

Interakcje

Podczas jednoczesnego stosowania z doustnymi preparatami żelaza może powodować zmniejszenie stężenia żelaza we krwi.

Dawkowanie

Indywidualnie, w zależności od stopnia niewydolności trzustki. Najczęściej zaleca się podawanie 2-4 kaps. preparatu Panzytrat 10 000 lub 1-2 kaps. preparatu Panzytrat 25 000 do każdego głównego posiłku. W razie konieczności (np. chorzy z mukowiscydozą) dawkę tę można zwiększyć do uzyskania normalizacji stolca lub poprawy stanu odżywienia. Nie zaleca się przekraczania 10 000 j. lipazy na kg m.c. na dobę. Jednorazowo nie należy podawać więcej niż 6 000 j. lipazy na kg m.c. Czas leczenia jest nieograniczony. Kapsułki należy przyjmować w całości, najlepiej popijając dużą ilością niealkalicznych płynów (np. soku owocowego). Pacjenci mający trudności z połknięciem całej kapsułki lub osoby po resekcji żołądka mogą wysypane z kapsułki mikrotabletki połykać (bez rozgryzania) po zmieszaniu z miękkim pokarmem, popijając dużą ilością płynu.

Reklama

Uwagi

Pharmindex