Znajdź lek

Parapasta

Działanie

Materiał wykazuje działanie dewitalizujące, mumifikuje miazgę.

Wskazania

Materiał stosowany w endodoncji do dewitalizacji miazgi zębowej w nieodwracalnych zapaleniach miazgi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paraformaldehyd i cynchokainę, jak również na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Możliwość biologicznego leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej wyklucza celowość stosowania leku. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych dotyczących stosowania bezarsenowych past dewitalizacyjnych u kobiet w ciąży, nie należy stosować w ciąży. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania leku do mleka ludzkiego.

Działania niepożądane

Może wystąpić umiarkowany ból po założeniu pasty. Rzadko występuje nadwrażliwość na paraformaldehyd.

Dawkowanie

Na odkrytą miazgę (w punkcie trepanacyjnym) nałożyć około 2-4 mg pasty (kuleczka o średnicy 1,5-2 mm). Bezpośrednio na pastę położyć kuleczkę waty, a następnie bez ucisku szczelny opatrunek tymczasowy (np. cement szkło-jonomerowy). Wkładka powinna pozostać w zębie 10-14 dni. Po 6-8 dniach następuje martwica miazgi, po dalszych 2-6 dniach następuje mumifikacja miazgi.

Uwagi

Materiał należy stosować wyłącznie w przypadku braku możliwości leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej.

Pharmindex