Znajdź lek

Pertlenon

Działanie

Preparat przeznaczony do sporządzania 3% roztworu nadtlenku wodoru (woda utleniona) i 0,3% roztworu nadtlenku wodoru. W środowisku wodnym nadtlenek wodoru w zetknięciu z katalazą tkanek rozpada się szybko z wydzieleniem tlenu, który działa bakteriobójczo. Wydzielający się tlen tworzy pianę i oczyszcza zropiałe rany.

Wskazania

3% roztwór nadtlenku wodoru: odkażanie i przemywanie zanieczyszczonych, a zwłaszcza ropiejących ran; przy usuwaniu przyschniętych opatrunków. 0,3% roztwór nadtlenku wodoru: płukanie jamy ustnej, gardła, dziąseł w stanach zapalnych i zakażeniach jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować na świeże, krwawiące i rozległe rany oraz w bardzo ostrych, wrzodziejących zapaleniach dziąseł (ryzyko uszkodzenia błony śluzowej).

Ciąża i laktacja

Brak badań odnośnie stosowania preparatu w okresie ciąży i laktacji.

Działania niepożądane

W czasie przemywania ran może wystąpić podrażnienie, przemijające pieczenie w miejscu stosowania. Częste płukanie jamy ustnej może spowodować podrażnienia błony śluzowej i przerost brodawek nitkowatych języka.

Dawkowanie

3% roztwór nadtlenku wodoru jest przeznaczony tylko do stosowania na skórę; przygotowanie: rozpuścić 10 tabl. w 1/2 szklanki przegotowanej wody. 0,3 % roztwór nadtlenku wodoru jest przeznaczony do stosowania na błonę śluzową jamy ustnej, gardła i dziąseł; przygotowanie: rozpuścić 1 tabl. w 1/2 szklanki przegotowanej wody.

Uwagi

Nie połykać roztworu w czasie płukania jamy ustnej, gardła i dziąseł 0,3% roztworem nadtlenku wodoru. Unikać kontaktu z oczami.

Pharmindex