Pirolam

Spis treści

Pirolam - skład

1 ml płynu, 1 g żelu lub 1 g zawiesiny zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Preparat w postaci żelu zawiera: glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Preparat w postaci zawiesiny zawiera: glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy.

Pirolam - Działanie

Lek przeciwgrzybiczy, pochodna pirydynonu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa na dermatofity, grzyby drożdżopodobne, pleśnie i grzyby mieszane. Działanie grzybobójcze i prztrwalnikobójcze leku związane jest z hamowaniem wychwytu aminokwasów (leucyny) i gromadzenia przez komórki substratów o istotnym znaczeniu dla procesów przemiany materii i wzrostu komórek grzyba. Tworząc związki chelatowe z poliwalentnymi kationami (Fe3+, Al3+) hamuje aktywność niektórych enzymów, które biorą udział w procesie oddychania komórkowego grzyba. Działanie przeciwzapalne leku związane jest z hamowaniem aktywności cyklooksygenazy i lipooksygenazy. Cyklopiroks z olaminą działa także na niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, niezależnie od pH środowiska oraz hamuje wzrost Mycoplasma, Trichomonas i Chlamydia. Lek przenika do włosów i mieszków włosowych. Do skóry przenika przez naskórek i gruczoły łojowe; część leku pozostaje w warstwie rogowej naskórka. 0,8-1,6% dawki przenika do warstwy rogowej po 1,5-6 h po aplikacji. Stężenie leku w skórze było 10-15 razy większe od minimalnej dawki hamującej wzrost grzyba. Cyklopiroks i jego metabolity są szybko wydalane przez nerki.

Reklama

Pirolam - wskazania

Leczenie grzybic skóry gładkiej, owłosionej, grzybic stóp, paznokci i podudzi spowodowanych przez: Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis, M. gypseum, Candida albicans, C. tropicalis, C. krusei, C. parapsilosis, Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigatus, Malessezia furfur (dawniej Pityrosporum ovale). Zakażenia niektórymi bakteriami Gram-dodatnimi i Gram-ujemnymi oraz mykoplazmami.

Pirolam - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cyklopiroks z olaminą lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Grzybicze zapalenia oka i okolic oczu. Nie stosować u niemowląt i dzieci poniżej 6 lat.

Pirolam - ostrzeżenia

Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Preparat nie jest przeznaczony do leczenia grzybic pochwy. Żel i zawiesina ze względu na zawartość glikolu propylenowego mogą powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego zawiesina może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu żel może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) i wyjątkowo skurcz oskrzeli.

Pirolam - ciąża

Preparatu nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Pirolam - efekty uboczne

Obserwowano: pieczenie, podrażnienie skóry, rumień, świąd, obrzęk (u 1-4% pacjentów).

Pirolam - dawkowanie

Preparat należy aplikować 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia wynosi 3 tyg. Aby zapobiec nawrotowi choroby, zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres do 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tyg., pacjent powinien ponownie skontaktować się z lekarzem. Nie stosować opatrunków i plastrów; wyjątek stanowi grzybica paznokci. W grzybicy paznokci preparat należy nanieść na zmienione chorobowo miejsca i zastosować opatrunek zamknięty.

Pirolam - uwagi

Swędzących zakażonych miejsc nie wolno drapać. Unikać noszenia ubrań i obuwia nie przepuszczającego wilgoci i ciepła. Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione należy dokładnie osuszyć. Odzież stykającą się ze zmienioną chorobowo skórą, ręczniki i gąbki należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90st.C (zaleca się używanie ręczników jednorazowych).

Pharmindex
<-- popup -->