Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Pirolam

Spis treści

Reklama

Pirolam - skład

1 ml roztworu na skórę, 1 g zawiesiny na skórę, 1 g żelu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Preparat w postaci zawiesiny zawiera glikol propylenowy (E1520), alkohol cetostearylowy, alkohol benzylowy. Preparat w postaci żelu zawiera glikol propylenowy (E1520), parahydroksybenzoesan metylu (E218) oraz parahydroksybenzoesan propylu (E216); każdy gram żelu zawiera 160 mg alkoholu (etanolu).

Reklama

Pirolam - działanie

Syntetyczny lek przeciwgrzybiczy, pochodna pirydynonu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa na dermatofity, grzyby drożdżopodobne, pleśnie i grzyby mieszane. Działa grzybobójczo i przetrwalnikobójczo, co związane jest z hamowaniem wychwytu aminokwasów (leucyny) i gromadzenia przez komórki substratów mających istotne znaczenie dla procesów przemiany materii i wzrostu komórek grzyba, między innymi poprzez hamowanie napływu jonów wapnia i potasu do komórki grzyba. Tworząc związki chelatowe z poliwalentnymi kationami (Fe3+, Al3+) hamuje on aktywność niektórych enzymów biorących udział w procesie oddychania komórkowego grzyba. Działanie przeciwzapalne cyklopiroksu z olaminą jest związane z hamowaniem aktywności cyklooksygenazy i lipooksygenazy. Działa także na niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, niezależnie od pH środowiska oraz hamuje wzrost Mycoplazma,Trichomonas i Chlamydia. Cyklopiroks z olaminą przenika do włosów i mieszków włosowych. Do skóry przenika przez naskórek i gruczoły łojowe; część leku pozostaje w warstwie rogowej naskórka. Badania przenikania wykazały obecność 0,8-1,6% dawki w warstwie rogowej po upływie 1,5-6 h po aplikacji. Stężenie cyklopiroksu z olaminą w skórze było 10-15 razy większe od minimalnej dawki hamującej wzrost grzyba. Cyklopiroks z olaminą i jego metabolity są szybko wydalane przez nerki. Po miejscowej aplikacji większość wchłoniętej dawki jest wydalana przez nerki po upływie 8-12 h. Dwa dni po stosowaniu miejscowym tylko 0,01% aplikowanej dawki było oznaczone w moczu.

Reklama

Pirolam - wskazania

Leczenie grzybic skóry gładkiej, owłosionej, grzybic stóp, podudzi spowodowanych przez: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis, Microsporum gypseum, Candida albicans, Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis, Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigatus, Malassezia furfur (dawniej Pityrosporum ovale).

Reklama

Pirolam - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną cyklopiroks z olaminą lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Grzybicze zakażenia oka i okolic oczu. Nie stosować u niemowląt i dzieci w wieku < 6 lat.

Reklama

Pirolam - ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia nadwrażliwości, należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Swędzących zakażonych miejsc nie wolno drapać. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Nie wdychać. Lek nie jest przeznaczony do leczenia grzybic pochwy. Unikać noszenia ubrań i obuwia nieprzepuszczającego wilgoci i ciepła. Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione należy dokładnie osuszyć. Odzież stykającą się ze zmienioną chorobowo skórą, ręczniki i gąbki należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90st.C (zaleca się używanie ręczników jednorazowych). Nie używać mydeł o odczynie kwaśnym, gdyż sprzyja to rozmnażaniu grzybów z rodzaju Candida. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem leczenia preparatem pacjenci szczególnie narażeni na zakażenia grzybicze (z zaburzeniami krążenia obwodowego, cukrzycą, zaburzeniami odporności), pacjenci z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca lub inne przewlekłe choroby skóry skonsultowali się z lekarzem. Preparat w postaci zawiesiny zawiera glikol propylenowy (50 mg glikolu propylenowego w każdym gramie zawiesiny) - może powodować podrażnienie skóry, alkohol cetostearylowy - może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) oraz alkohol benzylowy (9 mg alkoholu benzylowego w każdym gramie zawiesiny) - może powodować reakcje alergiczne lub łagodne miejscowe podrażnienie. Preparat w postaci żelu zawiera glikol propylenowy (110 mg glikolu propylenowego w każdym gramie żelu) - może powodować podrażnienie skóry, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu - mogą powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje typu późnego) oraz 160 mg alkoholu (etanolu) w każdym gramie żelu - może powodować pieczenie uszkodzonej skory.

Reklama

Pirolam - ciąża

Nie stosować preparatu w okresie ciąży oraz okresie karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Reklama

Pirolam - efekty uboczne

Często: obrzęk. Rzadko: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Częstość nieznana: pieczenie, podrażnienie skóry, rumień, świąd.

Pirolam - interakcje

Brak danych na temat interakcji.

Pirolam - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci w wieku > 6 lat: preparat należy aplikować 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia, preparat w postaci roztworu na skórę należy aplikować z odległości ok. 10 cm. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia cyklopiroksem z olaminą wynosi 3 tyg. Aby zapobiec nawrotowi choroby zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tyg. leczenia, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie stosować opatrunków i plastrów. 

Pirolam - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Acifungin
Batrafen
Exoderil
Lamisilatt

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!