Plantifort

Reklama

Działanie

Preparat roślinny, przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach. Jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Wskazania

Pomocniczo w przeziębieniach i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, a szczególnie na rośliny z rodziny babkowatych (Plantaginaceae) i astrowatych (Asteraceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy niedoborem sacharazy-izomaltazy. Preparat zawiera 8% (m/m) etanolu - w 5 ml syropu znajduje się 0,51 g etanolu; w 15 ml syropu znajduje się 1,53 g etanolu. 5 ml syropu zawiera etanol w ilości odpowiadającej około 5,4 ml wina o zawartości 12% (V/V) alkoholu lub około 13 ml piwa o zawartości 5% (V/V) alkoholu. 15 ml syropu zawiera etanol w ilości odpowiadającej około 16,2 ml wina o zawartości 12% (V/V) alkoholu lub około 39 ml piwa o zawartości 5% (V/V) alkoholu. Ze względu na zawartość etanolu, preparat może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową, chorobą wątroby lub z padaczką oraz dla kobiet w ciaży i karmiących piersią.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie zaleca się stosować w ciąży i podczas karmienia piersią (brak badań i zawartość etanolu).

Działania niepożądane

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości. U osób z atopią mogą wystąpić nasilone reakcje alergiczne.

Interakcje

Możliwe interakcje z preparatami o działaniu immunosupresyjnym: cyklosporyną i metotreksatem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml 3-5 razy na dobę. Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Terapia powinna trwać nie dłużej niż 7 dni. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Uwagi

Z uwagi na zawartość etanolu preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex