Polcrom

Spis treści

Polcrom - Skład

1 ml roztworu zawiera 20 mg kromoglikanu sodu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Polcrom - Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Stabilizuje błonę komórkową komórek tucznych i blokuje kanały wapniowe, co powoduje zahamowanie uwalniania mediatorów reakcji alergicznych - histaminy i leukotrienów. Hamuje zarówno wczesne jak i późne reakcje alergiczne. Po podaniu do worka spojówkowego wchłania się w ok. 0,03%. Śladowe ilości (poniżej 0,01%) przenikają do cieczy wodnistej oka. Kromoglikan sodu wiąże się z białkami osocza w 57%. T<sub>0,5</sub> wynosi 1,5 h. Nie jest metabolizowany w organizmie. Wydalany jest w postaci niezmienionej w moczu i z żółcią.

Reklama

Polcrom - Wskazania

Alergiczne zapalenie spojówek i rogówki (w tym wiosenne i sezonowe).

Polcrom - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Polcrom - Ostrzeżenia

Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu i przebarwienie soczewek kontaktowych; zaleca się wyjmowanie soczewek kontaktowych przed zakropleniem preparatu i ponowne ich wkładanie po upływie co najmniej 15 min. po podaniu. Należy unikać kontaktu preparatu z miękkimi soczewkami kontaktowymi.

Polcrom - Ciąża

Lek powinien być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Podczas I trymestru stosować szczególnie ostrożnie. Nie wiadomo czy kromoglikan sodu przenika do mleka kobiecego, jednak jest to mało prawdopodobne.

Polcrom - Efekty uboczne

Sporadycznie może wystąpić przemijające pieczenie lub kłucie spojówek. Rzadko - inne objawy miejscowego podrażnienia. U niektórych pacjentów ze znacznym uszkodzeniem rogówki bardzo rzadko zgłaszano przypadki zwapnienia rogówki związane ze stosowaniem kropli do oczu zawierających fosforany.

Polcrom - Interakcje

Nie obserwowano interakcji kromoglikanu sodu z innymi lekami podawanymi do worka spojówkowego.

Polcrom - Dawkowanie

Miejscowo: 1-2 krople do worka spojówkowego 4 razy na dobę w równych odstępach czasu. Stosowanie preparatu należy rozpocząć w okresie bezobjawowym przed kontaktem z alergenem i kontynuować przez cały sezon. Konieczne jest systematyczne stosowanie preparatu przez dłuższy czas. W przypadku pominięcia dawki leku, należy ją jak najszybciej wkroplić. Następnie powrócić do regularnego przyjmowania preparatu.

Polcrom - Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, chyba że podobnie jak w przypadku innych kropli do oczu, po zakropleniu leku wystąpią przemijające zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie).

Pharmindex
<-- popup -->