ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Polcrom

Spis treści

Reklama

Polcrom - skład

1 ml roztworu zawiera 20 mg kromoglikanu sodu. Jedna dawka zawiera 2,8 mg kromoglikanu sodu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Polcrom - działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Mechanizm działania prawdopodobnie polega na stabilizacji błony komórkowej mastocytów i blokowaniu kanału wapniowego, co powoduje zahamowanie uwalniania mediatorów reakcji alergicznej - histaminy i leukotrienów (szczególnie należących do grupy SRS-A). Kromoglikan sodu blokuje zarówno wczesne, jak i późne reakcje alergiczne. Preparat nie wywiera działania przeciwhistaminowego. Po podaniu do nosa wchłania się mniej niż 7% dawki. Lek wiąże się białkami krwi w ok. 60%. T0,5 w osoczu wynosi 80-90 min. Ta frakcja leku wydalana jest w postaci niezmienionej z moczem i żółcią. Pozostała część dawki jest usuwana z nosa lub jest połykana i wydalana z kałem.

Reklama

Polcrom - wskazania

Zapobiegawczo w leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa.

Reklama

Polcrom - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Polcrom - ostrzeżenia

Preparat zawiera 0,1 mg chlorku benzalkoniowego w każdym ml roztworu. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie lub obrzęk błony śluzowej nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas.

Reklama

Polcrom - ciąża

Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Podczas I trymestru stosować szczególnie ostrożnie. Nie wiadomo, czy kromoglikan sodu przenika do mleka kobiecego, jednak jest to mało prawdopodobne. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Polcrom - efekty uboczne

Mogą wystąpić: przemijające podrażnienie błony śluzowej nosa, przekrwienie i obrzęk błony śluzowej, kichanie, krwawienie z nosa (rzadko), świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej, kaszel, zaburzenia smaku, ból głowy, wysypka, reakcje nadwrażliwości (w tym ciężkie reakcje anafilaktyczne).

Polcrom - interakcje

Nie obserwowano interakcji kromoglikanu sodu z innymi lekami podawanymi do nosa.

Polcrom - dawkowanie

Donosowo. Dorośli, młodzież i dzieci powyżej 3 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego 4-6 razy na dobę. W sezonowym alergicznym nieżycie nosa należy rozpoczynać stosowanie leku co najmniej tydzień przed narażeniem na kontakt z alergenem i kontynuować przez cały okres narażenia na alergen. Stosowanie kromoglikanu sodu jest leczeniem zapobiegawczym. Preparat należy stosować regularnie.

Polcrom - uwagi

Nie zaobserwowano niekorzystnego wpływu kromoglikanu sodu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Allergocrom

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!