Posterisan H

Reklama

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego. Po podaniu na skórę i błony śluzowe zawiesina kultury bakteryjnej stymuluje swoiste i nieswoiste mechanizmy immunologiczne. Indukuje proliferację limfocytów T i produkcję immunoglobulin (IgA i IgG), dzięki czemu zmniejsza podatność tkanki na zakażenie. Ponadto preparat ma działanie przeciwzapalne i wspomaga gojenie ran. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwalergicznie i słabo immunosupresyjnie poprzez redukcję natychmiastowej odpowiedzi związanej z przeciwciałami.

Wskazania

Maść: szczególnie ciężkie przypadki świądu i zapalenia okolicy odbytu spowodowane guzkami krwawniczymi, szczelinami i rozpadlinami (ragadami) odbytu oraz wypryskiem. Czopki: szczególnie ciężkie przypadki świądu i zapalenia okolicy odbytu spowodowane guzkami krwawniczymi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroby skóry takie jak: gruźlica, kiła, rzeżączka w leczonej okolicy. Ospa wietrzna. Reakcje poszczepienne. Grzybica. Zapalenie skóry okolicy ust. Trądzik różowaty.

Środki ostrożności

W przypadku zakażeń grzybiczych wymagane jest jednoczesne stosowanie działających miejscowo środków przeciwgrzybiczych. Maść zawiera lanolinę, która może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czopki zawierają hydroksystearynian makrogologlicerolu, który może powodować reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy jest to ściśle wskazane i po dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Hydrokortyzon przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Należy unikać karmienia piersią podczas ciągłego podawania hydrokortyzonu lub podawania go w dużej dawce.

Działania niepożądane

Często: miejscowe reakcje nadwrażliwości (np. świąd, pieczenie). Niezbyt często: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (np. na środek konserwujący - fenol). Duża dawka podawana długotrwale może powodować atrofię skóry, teleangiektazje, rozstępy i trądzik sterydowy.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie preparatu i kortykosteroidów w postaci tabletek, kropli lub wstrzyknięć może powodować zwiększenie działania i występowania działań niepożądanych kortykosteroidów.

Dawkowanie

Maść: miejscowo na skórę i błonę śluzową - 2 razy na dobę (rano i wieczorem), najlepiej po wypróżnieniu. Można wprowadzić maść do odbytu i odbytnicy za pomocą dołączonego aplikatora. Leczenie powinno być kontynuowane tylko do ustąpienia objawów, ale nie dłużej niż 3 tyg. bez przerwy. W przypadku nawrotu objawów, lek można zastosować ponownie. Maść nie powinna być stosowana u niemowląt i dzieci poniżej 4 lat o ile nie jest to zdecydowanie konieczne. Czopki: doodbytniczo 2 razy na dobę (rano i wieczorem), najlepiej po wypróżnieniu. Leczenie powinno być kontynuowane tylko do ustąpienia objawów, ale nie dłużej niż 10 dni bez przerwy. W przypadku nawrotu objawów, preparat można zastosować ponownie. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci do 12 lat, czopki nie powinny być stosowane w tej grupie wiekowej, o ile nie jest to zdecydowanie konieczne.

Reklama

Uwagi

W trakcie stosowania maści wytrzymałość na rozciąganie prezerwatyw może być zmniejszona.

Pharmindex