Prontosan

Reklama

Działanie

Połączenie poliheksanidyny- substancji o działaniu konserwującym, z undecylenamidopropyl betainą- substancją powierzchniowo czynną ułatwia dokładne oczyszczanie rany, zapobiega infekcjom, umożliwia skuteczne zwalczanie istniejącej już infekcji i prowadzi do skrócenia procesu gojenia rany. Preparat wykazuje wysoką skuteczność w oczyszczaniu trudnodostępnych ran, tj. występowanie rozpadlin, szczelin oraz kieszonek (zagłębień) rany. Absorbuje nieprzyjemnie zapachy wydzielane z rany oraz nawilża ranę.

Wskazania

Oczyszczanie i pielęgnacja ran, w tym ran pooperacyjnych, oparzeń i przewlekłych ran skóry oraz usuwanie włóknistych biofilmów z rany w sposób zapewniający ochronę tkanki; nawilżanie bandaży i opatrunków; uwalnianie przylegających bandaży i innych zeskorupiałych opatrunków podczas ich zmiany; utrzymywanie rany i opatrunku w środowisku wilgotnym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Występowanie chrząstek szklistych.

Interakcje

W połączeniu z anionowymi tenzydami może dojść do osłabienia skuteczności preparatu. Roztworu nie należy mieszać z innymi mydłami do oczyszczania ran, maściami, oliwkami, preparatami enzymatycznymi, itp.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Przygotowanie łożyska rany: aplikować bezpośrednio na ranę lub delikatnie przecierać ranę nasączonym gazikiem, istnieje możliwość pozostawienia zwilżonego kompresu na ranie przez około 15 min w celu usunięcia biofilmu. Żel może pozostawać na ranie do kolejnej zmiany opatrunku. W przypadku ran obejmujących dużą powierzchnię lub ran trudnodostępnych wskazane jest zanurzenie w roztworze całego obszaru ciała. Usuwanie zeskorupiałych opatrunków: intensywnie zwilżać roztworem opatrunek lub całą powierzchnię ciała, do momentu aż będzie możliwe delikatne uwolnienie opatrunku z rany.

Reklama

Uwagi

Preparat jest sterylny; może zostać podgrzany do temperatury ciała. Zawartość opakowania należy wykorzystać w ciągu 8 tyg. po otwarciu; ampułki są przeznaczone do jednorazowego użytku.

Pharmindex