ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Proviron - skład i działanie. Jak brać?

Proviron jest lekiem uzupełniającym niedobory androgenów, które są męskimi hormonami płciowymi. Stosuje się go między innymi u pacjentów w podeszłym wieku, którzy mierzą się ze zmniejszoną wydolnością, a także u tych z dorosłych, u których występują zaburzenia potencji.
Spis treści

Reklama

Jakie lek Proviron ma skład?

1 tabl. zawiera 25 mg mesterolonu. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Działanie leku Proviron

Hormon steroidowy wykazujący działanie androgenne. Lek uzupełnia niedobór męskich hormonów płciowych - androgenów, których stężenie stopniowo zmniejsza się z wiekiem.

Stosowany w zalecanych dawkach nie powoduje zaburzenia spermatogenezy. Podany doustnie osiąga Cmax po 1,6 ± 0,6 h. Biodostępność wynosi 3 %. W 98% wiąże się z białkami osocza. Jest szybko metabolizowany i wydalany z głównie z moczem (80%) w postaci metabolitów. T0,5 wynosi 12-13 h.

Reklama

Jakie są wskazania do stosowania leku Proviron?

Zmniejszona wydolność organizmu w średnim i podeszłym wieku

stosowanie leku może usunąć lub znacznie złagodzić dolegliwości wynikające z niedoboru androgenów, takie jak: zmniejszenie wydolności, szybkie męczenie się, osłabienie zdolności zapamiętywania i koncentracji, zaburzenia popędu płciowego i potencji, drażliwość, zaburzenia snu, nastroje depresyjne, ogólne dolegliwości wegetatywne.

Zaburzenia potencji

stosowanie leku usuwa zaburzenia potencji spowodowane niedoborem androgenów; jeżeli zaburzenia potencji spowodowane są dodatkowymi bądź innymi czynnikami, lek może być również stosowany jako lek wspomagający inne metody leczenia.

Hipogonadyzm

lek pobudza wzrost, rozwój oraz czynność narządów zależnych od androgenów; w przypadku niedoboru androgenów przed zakończeniem dojrzewania płciowego, lek wspomaga wykształcenie drugorzędowych cech płciowych męskich; lek usuwa objawy niedoboru androgenów w przypadku zaniku czynności gruczołów płciowych po okresie dojrzewania.

Niepłodność

przyczyną niepłodności może być zmniejszenie liczby plemników i niewydolność komórek Leydiga; stosując lek można zwiększyć bądź znormalizować ilość i jakość plemników, jak również stężenie fruktozy w płynie nasiennym i tym samym zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Reklama

Przeciwwskazania przed zażywaniem Provironu

Nadwrażliwość na mesterolon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Rak gruczołu krokowego. Przebyte lub istniejące nowotwory wątroby.

Reklama

Ostrzeżenia przed stosowaniem leku Proviron

Stosować wyłącznie u mężczyzn. Nie stosować w u osób zdrowych w celu rozwoju mięśni lub zwiększania wydolności fizycznej. Zaleca się regularne badania gruczołu krokowego.

W czasie stosowania hormonów takich jak zawarty w preparacie mesterolon w rzadkich przypadkach mogą wystąpić łagodne, lub jeszcze rzadziej złośliwe nowotwory wątroby, które mogą prowadzić do wystąpienia zagrażających życiu krwawień do jamy brzusznej.

Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Proviron a ciąża

Nie dotyczy - lek przeznaczony do stosowania wyłącznie u mężczyzn.

Reklama

Efekty uboczne leku Proviron

W pojedynczych przypadkach może dojść do częstych lub długotrwałych erekcji - należy wówczas zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie, aby uniknąć urazów prącia.

Jak powinno wyglądać dawkowanie leku Proviron?

Doustnie.

Zmniejszona wydolność organizmu i zaburzenia potencji

początkowo 1 tabl. 3 razy na dobę; po uzyskaniu zadowalającej poprawy można spróbować zmniejszyć dawkę do 1 tabl. 1-2 razy na dobę; dawkę należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta, zaleca się kontynuację leczenia przez wiele miesięcy.

Hipogonadyzm

(zaleca się długotrwałe leczenie): wykształcenie wtórnych cech płciowych męskich: 1-2 tabl. 3 razy na dobę przez kilka mies.; podtrzymanie leczenia: 1 tabl. 2-3 razy na dobę.

Niepłodność

(poprawa ilości i jakości plemników): 1 tabl. 2-3 razy na dobę przez jeden cykl spermatogenezy (ok. 90 dni), leczenie należy powtórzyć po kilkutygodniowej przerwie; niewydolność komórek Leydiga po okresie dojrzewania, w celu zwiększenia stężenia fruktozy w spermie: 1 tabl. leku 2 razy na dobę przez kilka mies.

Sposób podania

Tabletki połykać w całości, popijając płynem.

Nie stwierdzono wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Czytaj również

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!