Proviron

Spis treści

Proviron - Skład

1 tabl. zawiera 25 mg mesterolonu; lek zawiera laktozę.

Proviron - Działanie

Hormon steroidowy wykazujący działanie androgenne. Lek uzupełnia niedobór męskich hormonów płciowych - androgenów, których stężenie stopniowo zmniejsza się z wiekiem. Stosowany w zalecanych dawkach nie powoduje zaburzenia spermatogenezy. Podany doustnie osiąga C<sub>max</sub> po 1,6 ± 0,6 h. Biodostępność wynosi 3 %. W 98% wiąże się z białkami osocza. Jest szybko metabolizowany i wydalany z głównie z moczem (80%) w postaci metabolitów. T<sub>0,5</sub> wynosi 12-13 h.

Reklama

Proviron - Wskazania

<u>Zmniejszona wydolność organizmu w średnim i podeszłym wieku</u>: stosowanie leku może usunąć lub znacznie złagodzić dolegliwości wynikające z niedoboru androgenów, takie jak: zmniejszenie wydolności, szybkie męczenie się, osłabienie zdolności zapamiętywania i koncentracji, zaburzenia popędu płciowego i potencji, drażliwość, zaburzenia snu, nastroje depresyjne, ogólne dolegliwości wegetatywne. <u>Zaburzenia potencji</u>: stosowanie leku usuwa zaburzenia potencji spowodowane niedoborem androgenów; jeżeli zaburzenia potencji spowodowane są dodatkowymi bądź innymi czynnikami, lek może być również stosowany jako lek wspomagający inne metody leczenia. <u>Hipogonadyzm</u>: lek pobudza wzrost, rozwój oraz czynność narządów zależnych od androgenów; w przypadku niedoboru androgenów przed zakończeniem dojrzewania płciowego, lek wspomaga wykształcenie drugorzędowych cech płciowych męskich; lek usuwa objawy niedoboru androgenów w przypadku zaniku czynności gruczołów płciowych po okresie dojrzewania. <u>Niepłodność</u>: przyczyną niepłodności może być zmniejszenie liczby plemników i niewydolność komórek Leydiga; stosując lek można zwiększyć bądź znormalizować ilość i jakość plemników, jak również stężenie fruktozy w płynie nasiennym i tym samym zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Proviron - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na mesterolon lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Rak gruczołu krokowego. Przebyte lub istniejące nowotwory wątroby.

Proviron - Ostrzeżenia

Stosować wyłącznie u mężczyzn. Nie stosować w u osób zdrowych w celu rozwoju mięśni lub zwiększania wydolności fizycznej. Zaleca się regularne badania gruczołu krokowego. Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Proviron - Ciąża

Nie dotyczy - lek przeznaczony do stosowania wyłącznie u mężczyzn.

Proviron - Efekty uboczne

W pojedynczych przypadkach może dojść do częstych lub długotrwałych erekcji - należy wówczas zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie, aby uniknąć urazów prącia. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić łagodne, lub jeszcze rzadziej złośliwe nowotwory wątroby, które mogą prowadzić do wystąpienia zagrażających życiu krwawień do jamy brzusznej.

Proviron - Dawkowanie

Doustnie. <u>Zmniejszona wydolność organizmu i zaburzenia potencji</u>: początkowo 1 tabl. 3 razy na dobę; po uzyskaniu zadowalającej poprawy można spróbować zmniejszyć dawkę do 1 tabl. 1-2 razy na dobę; dawkę należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta, zaleca się kontynuację leczenia przez wiele miesięcy. <u>Hipogonadyzm</u> (zaleca się długotrwałe leczenie): wykształcenie wtórnych cech płciowych męskich: 1-2 tabl. 3 razy na dobę przez kilka mies.; podtrzymanie leczenia: 1 tabl. 2-3 razy na dobę. <u>Niepłodność</u> (poprawa ilości i jakości plemników): 1 tabl. 2-3 razy na dobę przez jeden cykl spermatogenezy (ok. 90 dni), leczenie należy powtórzyć po kilkunastotygodniowej przerwie; niewydolność komórek Leydiga po okresie dojrzewania, w celu zwiększenia stężenia fruktozy w spermie: 1 tabl. leku 2 razy na dobę przez kilka mies.<br>Tabletki połykać w całości, popijając płynem.

Proviron - Uwagi

 

Pharmindex
<-- popup -->