NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Proviron - ulotka, dawkowanie leku

Spis treści

Proviron - skład

1 tabl. zawiera 25 mg mesterolonu. Preparat zawiera laktozę.

Proviron - działanie

Hormon steroidowy wykazujący działanie androgenne. Lek uzupełnia niedobór męskich hormonów płciowych - androgenów, których stężenie stopniowo zmniejsza się z wiekiem. Stosowany w zalecanych dawkach nie powoduje zaburzenia spermatogenezy. Podany doustnie osiąga Cmax po 1,6 ± 0,6 h. Biodostępność wynosi 3 %. W 98% wiąże się z białkami osocza. Jest szybko metabolizowany i wydalany z głównie z moczem (80%) w postaci metabolitów. T0,5 wynosi 12-13 h.

Proviron - wskazania

Zmniejszona wydolność organizmu w średnim i podeszłym wieku: stosowanie leku może usunąć lub znacznie złagodzić dolegliwości wynikające z niedoboru androgenów, takie jak: zmniejszenie wydolności, szybkie męczenie się, osłabienie zdolności zapamiętywania i koncentracji, zaburzenia popędu płciowego i potencji, drażliwość, zaburzenia snu, nastroje depresyjne, ogólne dolegliwości wegetatywne. Zaburzenia potencji: stosowanie leku usuwa zaburzenia potencji spowodowane niedoborem androgenów; jeżeli zaburzenia potencji spowodowane są dodatkowymi bądź innymi czynnikami, lek może być również stosowany jako lek wspomagający inne metody leczenia. Hipogonadyzm: lek pobudza wzrost, rozwój oraz czynność narządów zależnych od androgenów; w przypadku niedoboru androgenów przed zakończeniem dojrzewania płciowego, lek wspomaga wykształcenie drugorzędowych cech płciowych męskich; lek usuwa objawy niedoboru androgenów w przypadku zaniku czynności gruczołów płciowych po okresie dojrzewania. Niepłodność: przyczyną niepłodności może być zmniejszenie liczby plemników i niewydolność komórek Leydiga; stosując lek można zwiększyć bądź znormalizować ilość i jakość plemników, jak również stężenie fruktozy w płynie nasiennym i tym samym zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Proviron - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mesterolon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Rak gruczołu krokowego. Przebyte lub istniejące nowotwory wątroby.

Proviron - ostrzeżenia

Stosować wyłącznie u mężczyzn. Nie stosować w u osób zdrowych w celu rozwoju mięśni lub zwiększania wydolności fizycznej. Zaleca się regularne badania gruczołu krokowego. W czasie stosowania hormonów takich jak zawarty w preparacie mesterolon w rzadkich przypadkach mogą wystąpić łagodne, lub jeszcze rzadziej złośliwe nowotwory wątroby, które mogą prowadzić do wystąpienia zagrażających życiu krwawień do jamy brzusznej. Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Proviron - ciąża

Nie dotyczy - lek przeznaczony do stosowania wyłącznie u mężczyzn.

Proviron - efekty uboczne

W pojedynczych przypadkach może dojść do częstych lub długotrwałych erekcji - należy wówczas zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie, aby uniknąć urazów prącia.

Proviron - dawkowanie

Doustnie. Zmniejszona wydolność organizmu i zaburzenia potencji: początkowo 1 tabl. 3 razy na dobę; po uzyskaniu zadowalającej poprawy można spróbować zmniejszyć dawkę do 1 tabl. 1-2 razy na dobę; dawkę należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta, zaleca się kontynuację leczenia przez wiele miesięcy. Hipogonadyzm (zaleca się długotrwałe leczenie): wykształcenie wtórnych cech płciowych męskich: 1-2 tabl. 3 razy na dobę przez kilka mies.; podtrzymanie leczenia: 1 tabl. 2-3 razy na dobę. Niepłodność (poprawa ilości i jakości plemników): 1 tabl. 2-3 razy na dobę przez jeden cykl spermatogenezy (ok. 90 dni), leczenie należy powtórzyć po kilkutygodniowej przerwie; niewydolność komórek Leydiga po okresie dojrzewania, w celu zwiększenia stężenia fruktozy w spermie: 1 tabl. leku 2 razy na dobę przez kilka mies. Sposób podania. Tabletki połykać w całości, popijając płynem.

Proviron - uwagi

Nie stwierdzono wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex
Podobne artykuły
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Dieta przy niedoczynności tarczycy - czego unikać? Jadłospis

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Jak wyciągnąć drzazgę? Spod paznokcia, skóry i z palca
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama