Puder płynny Aflofarm

Reklama

Działanie

Preparat wykazuje działanie miejscowo znieczulające, przeciwświądowe, osłaniające i ściągające. Benzokaina działa miejscowo znieczulająco. Zawarty w olejku miętowym mentol wpływa drażniąco na zakończenie czuciowe, wywołując wrażenie zimna i łagodząc świąd. Tlenek cynku działa ściągająco, osłaniająco, wysuszająco i słabo odkażająco.

Wskazania

Pomocniczo, jako środek łagodzący objawy skórne ospy wietrznej, półpaśca, ukąszeń owadów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na benzokainę, olejek miętowy, tlenek cynku lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować na błony śluzowe, otwarte rany, owrzodzenia oraz powierzchnie ciała pozbawione naskórka. Nie stosować długotrwale oraz u małych dzieci.

Środki ostrożności

U małych dzieci miejscowe stosowanie benzokainy może prowadzić do methemoglobinemii i wystąpienia reakcji nadwrażliwości. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.

Ciąża i laktacja

Istnieją doniesienia o możliwości szkodliwego wpływu benzokainy na płód. Brak danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią; lek można stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Działania niepożądane

Reakcje uczuleniowe i podrażnienie skóry. Benzokaina stosowana miejscowo może powodować uczucie pieczenia, świąd, przeczulicę skóry, rumień, pokrzywkę i obrzęk; w rzadkich przypadkach może powodować methemoglobinemię. Rzadko zgłaszano występowanie reakcji alergicznych na olejek miętowy i mentol. Tlenek cynku może nasilać skłonność do powstawania zmian grudkowo-krostkowych na skutek blokowania ujść gruczołów łojowych.

Interakcje

Benzokaina może hamować działanie stosowanych miejscowo na skórę preparatów zawierających sulfonamidy. Tlenek cynku hamuje odkażające działanie 8-hydroksychinoliny.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Zmienioną chorobowo skórę należy smarować 3 lub 4 razy na dobę. Przed użyciem wstrząsnąć.

Reklama

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex