Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Resoxym

Spis treści

Reklama

Resoxym - skład

1 ml roztworu (krople do nosa) zawiera 0,1 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny. 1 ml roztworu (aerozol do nosa) zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

Reklama

Resoxym - działanie

Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym, agonista receptorów α-adrenergicznych. Zwęża naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i gardła, zmniejszając jej przekrwienie, obrzęk i wysięk. Udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, przez co ułatwia oddychanie przez nos. Działanie rozpoczyna się po 5-10 min i utrzymuje do 12 h.

Resoxym - wskazania

Krople: ostry nieżyt nosa pochodzenia wirusowego lub alergicznego, zapalenie zatok. Aerozol: obrzęk błony śluzowej nosa w przebiegu przeziębienia, grypy, zapalenia zatok przynosowych, alergicznego i ostrego nieżytu nosa, zapalenia trąbki słuchowej, zapalenia ucha środkowego oraz w diagnostyce w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych.

Reklama

Resoxym - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na oksymetazolinę lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Jaskra.

Reklama

Resoxym - ostrzeżenia

Nie stosować łącznie z inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Kropli nie należy stosować u dzieci do ukończenia 3 miesięcy; aerozolu - u dzieci poniżej 6 lat. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością gruczołu tarczowego, chorobami serca, cukrzycą, rozrostem gruczołu krokowego stosować wyłącznie po konsultacji lekarza.

Reklama

Resoxym - ciąża

W okresie ciąży i karmienia preparat może być jedynie stosowany po dokładnym rozważeniu korzyści do ryzyka, a zalecana dawka nie powinna być zwiększana.

Reklama

Resoxym - efekty uboczne

Stosowanie dłużej niż przez 3 dni może niekiedy powodować pieczenie i suchość błony śluzowej nosa oraz jej wtórny obrzęk i przekrwienie (nieżyt polekowy), a także kichanie. Rzadko obserwowano ból i zawroty głowy, kołatanie serca, zaburzenia rytmu, wzrost ciśnienia tętniczego, bezsenność, nerwowość, osłabienie.

Resoxym - interakcje

Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może prowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego.

Resoxym - dawkowanie

Dorośli i dzieci od 7 r.ż.: 2-3 krople 0,05% do każdego otworu nosowego co 10-12 h; aerozol: 1 dawka do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Dzieci 2-7 r.ż.: 2-3 krople 0,025% co 10-12 h do każdego otworu nosowego. Niemowlęta 4-12 mż.: 1-2 krople 0,01% co 10-12 h do każdego otworu nosowego za pomocą nasączonego preparatem wacika.

Resoxym - uwagi

Nie stosować dłużej niż 3 dni.


Podobne leki
Afrin
Nasivin
Oxalin
Rhinazin

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!