Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Rostil

Spis treści

Reklama

Rostil - skład

1 tabl. zawiera 250 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Tabletki zawierają laktozę.

Reklama

Rostil - działanie

Preparat zmniejszając przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość zapobiegając tworzeniu wysięków i usprawniając mikrokrążenie. Zwiększa napięcie ściany żył, zapobiegając zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Nasila syntezę kolagenu. Wywiera korzystny wpływ na parametry hemodynamiczne krwi, zmniejszając lepkość osocza i zwiększając jej przepływ przez tkanki obwodowe. Hamuje agregację trombocytów. Działanie uszczelniające naczynia w obrębie układu limfatycznego powoduje zwiększenie odpływu chłonki i zmniejszenie obrzęków, co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn. Działanie rozpoczyna się w ciągu 1-2 h po podaniu. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany w 50% z moczem i w 50% z kałem, głównie w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi około 5 h.

Rostil - wskazania

Leczenie objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (żylaki): ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Reklama

Rostil - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Rostil - ostrzeżenia

U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek należy zmniejszyć dawkę leku. Ostrożnie stosować u pacjentów z przewlekłym nawracającym nieżytowym zapaleniem żołądka oraz w chorobie wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy. Należy poinformować pacjenta o konieczności zgłoszenia się o lekarza, jeśli wystąpią następujące objawy: gorączka, ból gardła, zakażenie w obrębie jamy ustnej lub inne objawy zakażenia (ryzyko agranulocytozy). Preparat zawiera laktozę (1 tabl. zawiera 135,5 mg laktozy) i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Preparat zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na 1 tabl., to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”; 1 tabl. zawiera 0,319 mg sodu.

Reklama

Rostil - ciąża

Stosowanie leku w okresie ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści z terapii przewyższają potencjalne ryzyko szkodliwego wpływu na płód. Stosowanie leku w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Lek w minimalnym stopniu przenika do mleka kobiet karmiących piersią - nie stosować w okresie karmienia piersią lub przerwać leczenie.

Reklama

Rostil - efekty uboczne

Rzadko: nudności, biegunka, zawroty głowy, gorączka polekowa. Bardzo rzadko: agranulocytoza, swędząca wysypka z rumieniem.

Rostil - interakcje

Nie opisano znaczących klinicznie interakcji dobesylanu wapnia z innymi lekami. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że dobesylan wapnia zwiększa biodostępność kwasu acetylosalicylowego.

Rostil - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 2 tabl. 1-2 razy na dobę. Czas trwania leczenia wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Sposób podania. Tabletki należy przyjmować podczas posiłku.

Rostil - uwagi

Lek w zalecanych dawkach nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Calcium dobesilate Galena
Doxium
Calcium dobesilate Hasco
Galvenox

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!