Rostil

Reklama

Działanie

Preparat zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość zapobiegając tworzeniu wysięków i usprawniając mikrokrążenie. Zwiększa napięcie ściany żył, zapobiegając zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Nasila syntezę kolagenu. Wywiera korzystny wpływ na parametry hemodynamiczne krwi, zmniejszając lepkość osocza i zwiększając jej przepływ przez tkanki obwodowe. Hamuje agregację trombocytów. Działanie uszczelniające naczynia w obrębie układu limfatycznego powoduje zwiększenie odpływu chłonki i zmniejszenie obrzęków, co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn. Działanie rozpoczyna się w ciągu 1-2 h po podaniu. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany w 50% z moczem i w 50% z kałem, głównie w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi około 5 h.

Wskazania

Leczenie objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (żylaki): ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek należy zmniejszyć dawkę leku. Ostrożnie stosować u pacjentów z przewlekłym nawracającym nieżytowym zapaleniem żołądka oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Należy poinformować pacjenta o konieczności zgłoszenia się o lekarza, jeśli wystąpią następujące objawy: gorączka, ból gardła, zakażenie w obrębie jamy ustnej lub inne objawy zakażenia (ryzyko agranulocytozy). Preparat zawiera laktozę - pacjenci z rzadką, wrodzoną nietolerancją laktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni stosować leku.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w  okresie ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści z terapii przewyższają potencjalne ryzyko szkodliwego wpływu na płód. Stosowanie leku w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Lek w minimalnym stopniu przenika do mleka kobiet karmiących piersią - nie stosować w okresie karmienia piersią lub przerwać leczenie.

Działania niepożądane

Rzadko: nudności, biegunka, zawroty głowy, gorączka polekowa. Bardzo rzadko: agranulocytoza, swędząca wysypka z rumieniem.

Interakcje

Nie opisano znaczących klinicznie interakcji dobesylanu wapnia z innymi lekami. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że dobesylan wapnia zwiększa biodostępność kwasu acetylosalicylowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 2 tabl. 1-2 razy na dobę. Czas trwania leczenia wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków.

Reklama

Uwagi

Pharmindex