Ruskorex

Reklama

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, uszczelniającym naczynia krwionośne oraz znieczulającym. Za działanie preparatu odpowiadają ruskogeniny - naturalne saponiny otrzymywane z kłączy ruszczyka kolczastego oraz za jego właściwości znieczulające - chlorowodorek tetrakainy. Chlorowodorek tetrakainy dobrze wchłania się z błon śluzowych, w około 76% wiąże się z białkami krwi, jest metabolizowany w wątrobie do kwasu paraaminobenzoesowego i wydalany głównie w postaci metabolitów przez nerki.

Wskazania

Objawy bólu i świądu w okolicy odbytu, stany zapalne błony śluzowej odbytnicy, zapalenie zakrzepowe guzków krwawniczych, łagodzenie świądu odbytu występującego z innych przyczyn. Leczenie uzupełniające po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych. Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ruskogeniny, tetrakainę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Jeżeli po zastosowaniu preparatu nastąpi nasilenie świądu lub bólu należy odstawić lek. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami pracy serca i z niedociśnieniem tętniczym. Alkohol cetylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan etylu, parahydroksybenzoesan propylu, zawarte w maści u pacjentów nadwrażliwych mogą powodować podrażnienie skóry lub reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Ekstrakty z ruszczyka kolczastego mogą zwiększać skurcze macicy.

Działania niepożądane

Niekiedy może wystąpić nasilenie pieczenia w okolicy odbytu na początku stosowania leku. Ponadto mogą wystąpić luźne stolce.

Interakcje

Przy równoczesnym stosowaniu może wystąpić nasilenie działania leków antyarytmicznych oraz osłabienie działania sulfonamidów. Leki blokujące kanały wapniowe mogą osłabiać działanie ruskogeniny.

Dawkowanie

Dorośli. Czopki: doodbytniczo 1 czopek 1-2 razy na dobę. Maść: 2-3 razy na dobę smarować okolice odbytu. Jednorazowa kuracja nie powinna przekraczać 2 tyg. Czopki stosować po wypróżnieniu. Osoby w podeszłym wieku mogą wykazywać zwiększoną wrażliwość na działanie leku.

Reklama

Uwagi

Lek nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex