Najzdrowsze miejsce w internecie

Rutokal C

Spis treści

Rutokal C - skład

1 tabl. musująca zawiera 100 mg kwasu askorbowego, 300 mg wapnia (w postaci węglanu) i 50 mg rutozydu.

Rutokal C - działanie

Preparat o skojarzonym działaniu witaminy C, rutozydu i wapnia. Witamina C dzięki swym właściwościom oksydoredukcyjnym chroni komórki organizmu przed toksycznym działaniem wolnych rodników nadtlenkowych. Ułatwia wchłanianie żelaza i bierze udział w syntezie hemoglobiny. Oddziałuje stymulująco na procesy odpornościowe organizmu, prawdopodobnie poprzez wpływ na syntezę interferonu i przeciwciał. Wpływa także na prawidłową strukturę tkanki łącznej, w tym budowę ścian naczyń krwionośnych. Rutozyd (rutyna) działa synergicznie z witaminą C, zwiększając elastyczność naczyń włosowatych i przeciwdziałając ich pękaniu i powstawaniu wybroczyn. Wapń działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, wraz z witaminą C decyduje o prawidłowym rozwoju układu kostnego. Ponadto wpływa na równowagę elektrolitową, proces krzepnięcia krwi, przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.

Rutokal C - wskazania

Zapobieganie przeziębieniom i łagodzenie objawów grypy. Wspomagająco w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych i chorób alergicznych. Uszczelnianie i zapobieganie kruchości naczyń krwionośnych włosowatych, zwłaszcza w przypadku krwiaków pourazowych oraz skłonności do obrzęków i wybroczyn. Stany niedoboru witaminy C, wapnia i rutozydu.

Rutokal C - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperkalcemia lub hiperkalciuria.

Rutokal C - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z kamicą nerkową (wskazane zwiększone przyjmowanie płynów), znaczną niewydolnością nerek, dną moczanową, cystynurią, niedoborem G-6-PD, hemochromatozą, niedokrwistością sideroblastyczną.

Rutokal C - efekty uboczne

Sporadycznie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak łaknienia, wzmożone pragnienie, nasilona diureza.

Rutokal C - interakcje

Wapń zmniejsza wchłanianie tetracykliny i związków fluoru (m.in. fluorochinolonów) z przewodu pokarmowego oraz nasila toksyczne działanie glikozydów naparstnicy. Z moczopędnymi lekami tiazydowymi zwiększa się ryzyko hiperkalcemii. Duże dawki wapnia w skojarzeniu z witaminą D mogą osłabić działanie werapamilu i innych antagonistów wapnia. Kwas askorbowy zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a także działa synergicznie z glikozydami flawonowymi. Duże dawki (powyżej 2 g dziennie) przyspieszają eliminację leków o charakterze zasad (m.in. pochodne fenotiazyny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), osłabiając ich działanie, natomiast nasilają działanie i toksyczność leków o charakterze kwasów (m.in. komponenty sulfonamidowej kotrimoksazolu, aminoglikozydów).

Rutokal C - dawkowanie

Doustnie (po rozpuszczeniu tabl. w szklance wody): dorośli i młodzież profilaktycznie 1 tabl. dziennie; leczniczo 2-3 tabl. dziennie.

Rutokal C - uwagi

Pharmindex
Podobne leki
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Zdrowa żywność
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Gryczanka na mleku z borówkami
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Kobieta trzyma się za gardło
Dieta przy niedoczynności tarczycy - czego unikać? Jadłospis
Lęk separacyjny
Lęk separacyjny u dziecka i u dorosłych. Kiedy występuje?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?