Rutokal C

Reklama

Działanie

Preparat o skojarzonym działaniu witaminy C, rutozydu i wapnia. Witamina C dzięki swym właściwościom oksydoredukcyjnym chroni komórki organizmu przed toksycznym działaniem wolnych rodników nadtlenkowych. Ułatwia wchłanianie żelaza i bierze udział w syntezie hemoglobiny. Oddziałuje stymulująco na procesy odpornościowe organizmu, prawdopodobnie poprzez wpływ na syntezę interferonu i przeciwciał. Wpływa także na prawidłową strukturę tkanki łącznej, w tym budowę ścian naczyń krwionośnych. Rutozyd (rutyna) działa synergicznie z witaminą C, zwiększając elastyczność naczyń włosowatych i przeciwdziałając ich pękaniu i powstawaniu wybroczyn. Wapń działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, wraz z witaminą C decyduje o prawidłowym rozwoju układu kostnego. Ponadto wpływa na równowagę elektrolitową, proces krzepnięcia krwi, przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.

Wskazania

Zapobieganie przeziębieniom i łagodzenie objawów grypy. Wspomagająco w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych i chorób alergicznych. Uszczelnianie i zapobieganie kruchości naczyń krwionośnych włosowatych, zwłaszcza w przypadku krwiaków pourazowych oraz skłonności do obrzęków i wybroczyn. Stany niedoboru witaminy C, wapnia i rutozydu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperkalcemia lub hiperkalciuria.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z kamicą nerkową (wskazane zwiększone przyjmowanie płynów), znaczną niewydolnością nerek, dną moczanową, cystynurią, niedoborem G-6-PD, hemochromatozą, niedokrwistością sideroblastyczną.

Działania niepożądane

Sporadycznie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak łaknienia, wzmożone pragnienie, nasilona diureza.

Interakcje

Wapń zmniejsza wchłanianie tetracykliny i związków fluoru (m.in. fluorochinolonów) z przewodu pokarmowego oraz nasila toksyczne działanie glikozydów naparstnicy. Z moczopędnymi lekami tiazydowymi zwiększa się ryzyko hiperkalcemii. Duże dawki wapnia w skojarzeniu z witaminą D mogą osłabić działanie werapamilu i innych antagonistów wapnia. Kwas askorbowy zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a także działa synergicznie z glikozydami flawonowymi. Duże dawki (powyżej 2 g dziennie) przyspieszają eliminację leków o charakterze zasad (m.in. pochodne fenotiazyny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), osłabiając ich działanie, natomiast nasilają działanie i toksyczność leków o charakterze kwasów (m.in. komponenty sulfonamidowej kotrimoksazolu, aminoglikozydów).

Dawkowanie

Doustnie (po rozpuszczeniu tabl. w szklance wody): dorośli i młodzież profilaktycznie 1 tabl. dziennie; leczniczo 2-3 tabl. dziennie.

Reklama

Uwagi

Pharmindex