Sachol żel stomatologiczny

Reklama

Działanie

Preparat o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i miejscowo odkażającym. Salicylan choliny działa miejscowo przeciwzapalnie i słabo przeciwbólowo. Nie wykazuje działania ogólnego. Chlorek cetalkonium wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a w połączeniu z hydroksybenzoesanem metylu i hydroksybenzoesanem propylu działa odkażająco.

Wskazania

Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej. Nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej. Zapalenie dziąseł. Choroby przyzębia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

W miejscu zastosowania może wystąpić krótkotrwałe, przemijające pieczenie. Nie stosować u dzieci w wieku do 3 lat. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Nie przeprowadzono badań określających czas i stopień wchłonięcia salicylanu choliny do organizmu po miejscowym stosowaniu żelu na błonę śluzową jamy ustnej. Pochodne kwasu salicylowego są przeciwwskazane w III trymestrze ciąży; nie należy ich stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

W miejscu zastosowania może wystąpić krótkotrwałe, przemijające pieczenie.

Interakcje

Podczas miejscowego stosowania preparatu zgodnie z zaleconym dawkowaniem, nie istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Tylko w przypadku znacznego przedawkowania i wystąpienia objawów ogólnego działania salicylanu choliny należy uwzględnić, że działa on synergicznie z innymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi.

Dawkowanie

Niewielką ilość żelu nanosić 2-3 razy na dobę na miejsca chorobowo zmienione, lekko wcierając przez ok. 2 minuty. Przez ok. 30 minut po zastosowaniu żelu nie należy przyjmować żadnych płynów ani pokarmów.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex