Nowy sklep

już ON-LINE

Salpirin

Działanie

Kwas acetylosalicylowy ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Nieodwracalnie hamuje aktywność cyklooksygenazy, enzymu odpowiedzialnego za przemianę kwasu arachidonowego. Lek wchłania się wolniej niż w postaci zwykłej tabletki. Czas do wystąpienia stężenia maksymalnego w osoczu zależy od czasu przyjścia treści żołądkowej do dwunastnicy. Wiąże się z białkami osocza, głównie z albuminami. Przenika przez łożysko i do mleka matki. Metabolizowany jest w przewodzie pokarmowym, krwi i wątrobie do kwasu salicylowego. Wydalany głównie przez nerki w postaci wolnego kwasu salicylowego i metabolitów.

Wskazania

Bóle o słabym i umiarkowanym nasileniu, jak ból zębów, stawów, mięśni, ból głowy; bolesne miesiączkowanie; bóle i stany zapalne w chorobach reumatycznych; gorączka.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na salicylany lub inne NLPZ, przebiegające z napadami duszności, obrzękiem błony śluzowej nosa (polipy nosa). Czynna choroba wrzodowa. Skaza krwotoczna. III trymestr ciąży, okres karmienia piersią. Ciężka niewydolność serca. Nie stosować u dzieci w wieku do lat 12 w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami alergicznymi (astma oskrzelowa, katar sienny), krwotokami macicznymi, nadmiernym krwawieniem miesiączkowym, dną, skazą moczanową, przebytą chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, przebytymi krwawieniami z przewodu pokarmowego, przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować co najmniej 5 dni), niewydolnością nerek i wątroby, stosujących wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną, nadciśnieniem, niedokrwistością, niewydolnością serca, niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki przeciwzakrzepowe (doustne antywitaminy K, heparyna, heparyny drobnocząsteczkowe, leki przeciwpłytkowe - tyklopidyna, indobufen). Picie alkoholu może nasilić działanie drażniące na przewód pokarmowy.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w I i II trymestrze ciąży jedynie, po dokładnym rozważeniu korzyści dla matki w stosunku do ryzyka dla płodu. W III trymestrze preparat jest przeciwwskazany do stosowania. Kwas acetylosalicylowy przenika do mleka matki, dlatego należy unikać stosowania preparatu w czasie karmienia piersią. Preparat może zaburzać płodność poprzez wpływ na owulację, działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu leczenia.

Działania niepożądane

Obserwowano: niewydolność krążenia, zwiększenie ryzyka zatorów tętnic (zawał serca lub udar); trombocytopenia, hipotrombinemia; zawroty głowy, szum w głowie; zaburzenia ostrości widzenia; zaburzenia słuchu; przyspieszenie oddechu; zaburzenia dyspeptyczne (nudności, wymioty), nasilenie choroby wrzodowej żołądka, nadżerki błony śluzowej, czasami z krwawieniem; nadmierne pocenie się; kamica nerkowa, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej; reakcje nadwrażliwości z napadami astmy oskrzelowej, zmianami skórnymi w postaci rumienia lub pokrzywki; obrzęki, nadciśnienie, niewydolność serca.

Interakcje

Kwas acetylosalicylowy zwiększa działanie hipoglikemizujące doustnych środków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, działanie przeciwzakrzepowe leków z grupy pochodnych kumaryny, nasila działanie metotreksatu. Nasila ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego podczas jednoczesnego stosowania z innymi NLPZ i alkoholem, nasila działanie i objawy niepożądane powodowane przez NLPZ, stosowany z wankomycyną nasila ryzyko przemijającej utraty słuchu. Probenecyd nasila działanie kwasu acetylosalicylowego. Długotrwałe stosowanie dużych dawek preparatu może być przyczyną zwiększonego wydalania kwasu askorbowego. Kwas acetylosalicylowy zwiększa w osoczu stężenie digoksyny, barbituranów, związków litu, nasila działanie sulfonamidów i ich połączeń, nasila działanie kwasu walproinowego. Osłabia działanie antagonistów aldosteronu i diuretyków pętlowych, leków przeciwnadciśnieniowych, przeciwdnawych zwiększających wydalanie kwasu moczowego (sulfinpirazon, probenecyd).

Dawkowanie

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat. Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo: 1 tabl. co 3-4 h (dawka dobowa wynosi 4000 mg); w chorobach reumatycznych: początkowo zwykle 1-2 tabl. 4 razy na dobę w czasie posiłków i przed snem, w razie konieczności dawkę można zwiększyć do 5500 mg na dobę przyjmowaną w dawkach podzielonych, w ostrej gorączce reumatycznej do 7800 mg na dobę przyjmowanych w dawkach podzielonych.

Uwagi

Pharmindex