Savarix

Reklama

Działanie

Preparat o skojarzonym działaniu składników. Sól sodowa heparyny działa przeciwzakrzepowo oraz przeciwzapalnie w wyniku unieczynnienia hialuronidazy. Wyciąg z kasztanowca zawiera mieszaninę saponin trójterpenowych, które normalizują przepuszczalność błon naczyń włosowatych, uszczelniając śródbłonek kapilar i zmniejszając przesięk chłonki. Benzokaina wykazuje powierzchniowe działanie znieczulające, łagodząc ból występujący przy obrzękach, zapaleniach skóry związanych z zakrzepowym zapaleniem żył i żylaków, wylewach podskórnych spowodowanych urazami mechanicznymi.

Wskazania

Pomocniczo w zapobieganiu i leczeniu żylaków kończyn dolnych, obrzęków, podskórnych wylewów pourazowych (powstających na skutek stłuczenia lub skręcenia), zaburzeń krążenia żylnego oraz bólu i uczucia ciężkości nóg.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować na otwarte rany, błony śluzowe i w okolicy oczu, obszary skóry poddane napromieniowaniu, na zmiany skórne niewiadomego pochodzenia oraz na zakażenia ropne skóry. Dzieci do 12 rż.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u pacjentów ze skazą krwotoczną. Przerwać leczenie w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości (zaczerwienienie, wysypka, świąd lub nudności). Unikać kontaktu preparatu z oczami.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i w okresie karmienia piersią tylko wtedy gdy ewentualne korzyści przewyższają nad ryzykiem dla dziecka.

Działania niepożądane

Rzadko: reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, rumień, pieczenie, stany zapalne skóry); methemoglobinemia.

Interakcje

Doustne leki przeciwzakrzepowe mogą nasilać działanie heparyny i wydłużać czas krzepnięcia krwi.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę żelu wmasować 3-5 razy na dobę w miejsca zmienione chorobowo. Preparat może być stosowany pod opatrunek i pod pończochy elastyczne.

Reklama

Uwagi

Pharmindex