Scorbolamid

Spis treści

Scorbolamid - skład

1 tabl. drażowana zawiera: 300 mg salicylamidu, 100 mg kwasu askorbowego, 5 mg rutozydu. Preparat zawiera sacharozę i żółcień chinolinową.

Scorbolamid - Działanie

Preparat łagodzący objawy przeziębienia i grypy. Salicylamid działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn na skutek zahamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. T0,5 wynosi 1,2 h. Rutozyd wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza ich przepuszczalność i łamliwość. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Wpływa stabilizująco na działanie wit. C i zwiększa wchłanianie kwasu askorbowego. Metabolizowany jest w jelicie cienkim i okrężnicy, a wydalany z moczem w formie metabolitów i z kałem w formie niezmienionej. Wit. C ma udział w procesach oksydacyjno-redukcyjnych zachodzących w ustroju oraz w wielu procesach metabolicznych. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe, uszczelnia naczynia włosowate oraz przyspiesza krzepnięcie krwi. Jest niezbędna do syntezy kolagenu i substancji międzykomórkowej. Dobrze wchłania się po podaniu doustnym. Metablizowana jest w wątrobie, a wydalana z moczem. Wiąże się z białkami w ok. 25%. Przenika przez łożysko i do mleka matki. Wraz z salicylamidem szybko przenika do wielu tkanek tj.: mięśnie, wątroba i mózg.

Scorbolamid - wskazania

Gorączka i ból związane z przeziębieniem lub grypą, bóle głowy, nerwobóle.

Scorbolamid - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub NLPZ. Astma z polipami nosa (wywołana lub zaostrzona przez kwas acetylosalicylowy). Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (cukrzyca, mocznica, tężyczka). Zaburzenia krzepliwości krwi (hemofilia, trombocytopenia). Genetycznie uwarunkowany niedobór G-6-PD (ryzyko hemolizy po długotrwałym, doustnym przyjmowaniu kwasu askorbowego). Kamica nerkowa w wywiadzie (ryzyko powstawania kamieni moczowych po zastosowaniu dużych dawek kwasu askorbowego). Hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna, nadmierna ilość kwasu moczowego we krwi lub szczawianów w moczu). Ciąża i karmienie piersią. Dzieci poniżej 16 lat, z wyjątkiem stosowania w rzadkich chorobach tj. choroba Kawasaki, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.

Scorbolamid - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w przypadku astmy oskrzelowej (ryzyko nasilenia objawów astmy), niewydolności wątroby lub nerek oraz u pacjentów po przebytej chorobie wrzodowej i krwawieniach z przewodu pokarmowego. Ze względu na zawartość sacharozy, nie stosować preparatu u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Scorbolamid - ciąża

Preparatu nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone.

Scorbolamid - efekty uboczne

Rzadko: nudności, wymioty, skurcze w obrębie jamy brzusznej, uczucie palenia za mostkiem, brak łaknienia, biegunka, podrażnienie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (nadżerki i owrzodzenia), suchość w ustach, ból i zawroty głowy, senność, zaczerwienienie twarzy, nadmierna potliwość, wysypka. Istnieje możliwość wystąpienia: obrzęku naczynioruchowego, skurczu oskrzeli, nieżytu nosa lub wstrząsu. Kwas askorbowy zmniejsza pH moczu, co ułatwia wytrącanie się moczanów, cystyny i szczawianów.

Scorbolamid - interakcje

Salicylamid zwiększa stężenie kwasu acetylosalicylowego i NLPZ we krwi oraz nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (tolbutamid, chlorpropamid), leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i heparyny (większe ryzyko krwawień i wydłużenie czasu krwawienia), metotreksatu, kwasu walproinowego oraz sulfonamidów. Zmniejsza skuteczność leków stosowanych w dnie moczanowej (probenecyd, sulfinpyrazon). Salicylamid nasila działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego podczas równoczesnego stosowania z kortykosteroidami. Kwas askorbowy może zmniejszać skuteczność warfaryny oraz stężenie flufenazyny w osoczu; zmniejsza pH moczu co może mieć wpływ na wydalanie innych leków. Rutozydu nie należy stosować łącznie z sulfonamidami.

Scorbolamid - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 16 lat: 1-2 tabl. drażowane 3 razy na dobę; przyjmować w czasie posiłku lub popić szklanką wody lub mleka.

Scorbolamid - uwagi

Pharmindex